A kft. cégkivonatában szerepel a lapkiadás és a portálüzemeltetés is, valamint az ehhez kapcsolódó tevékenységek. Megkeresésünkre Schmidt Mária nem kívánta kommentálni azokat az információkat, melyek szerint az Origo és a Heti Válasz iránt is érdeklődik.
Schmidt Mária a Heti Válasz rendszeres szerzője és szereplője. A Heti Válasz ügyeit jól ismerő forrásaink a piaci értesüléseket valószínűnek minősítették.
|
Schmidt Mária a Heti Válasz címlapján Korponai Tamás |
Kérdés, mit szól a vételi szándékhoz a Heti Válasz jelenlegi tulajdonosi köre, élén Nyerges Zsolttal és a miniszterelnökkel látványosan tengelyt akasztó Simicska Lajossal. A fideszes médiabirodalmat ismerők megjegyzik: míg a Simicska-médiumokat a kormány nyilvánvalóan ignorálja, addig a Heti Válasz más elbánást élvez, miniszterek, vezető politikusok nyilatkoznak a hetilapnak, amelynek főszerkesztője Borókai Gábor, az első Orbán-kormány szóvivője.
Lapunk telefonon kereste Borókai Gábort is, de nem vette fel a telefont, üzeneteinkre sem reagált. Információink szerint Simicska Lajos még februárban, az Orbán Viktorral történt szakítás után egyértelművé tette médiabirodalmának – Magyar Nemzet, Hír TV, Lánchíd Rádió, Heti Válasz, Class FM – vezetői előtt, hogy hosszú távon kívánja fenntartani valamennyi médiumot. Egy forrásunk szerint azonban elképzelhető, hogy
kész megválni a Heti Választól úgy, hogy azt Schmidt Máriának, Orbán Viktor elkötelezett támogatójának adja el, ami a miniszterelnöknek tett afféle gesztusként is tekinthető lenne.
A helyzet egyébként kétségkívül pikáns: a Fidesz 2006-os választási veresége után épp a Simicska által tulajdonolt Magyar Nemzetben, egy álnéven írt cikkben, „Schmidt Mária ante portas” cím alatt támadták meg a Terror Háza főigazgatóját azzal, hogy új jobboldali pártot szervez, amit ő azonnal tagadott.
Idetartozik, hogy éppen az Origónak adott villáminterjúban erősítette meg értesülésünket Megyeri András Jonatán, a Brit Média Kft. tulajdonosa, hogy érdeklődik a portál iránt, a részletekbe azonban – titoktartási kötelezettségére hivatkozva – nem ment bele. A klubrádiós üzlet kapcsán azonban elmondta, hogy számára a média hazai terep, de ezt a szektort amúgy is jó befektetésnek gondolja – mindez pedig az Origóval összefüggésben is sokatmondó.
A médián belül a Klubrádióra azért esett a választás – mondta –, mert „tulajdonosi szempontból a magyarországi médiapiac erősen koncentrált, így kevés a relatíve független médium”. Megyeri elmondta, hogy Köves Slomó ugyan jó barátja, de az általa vezetett Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) és kft.-je között sem szoros kapcsolat, sem laza kötődés nincs azon túl, hogy a tulajdonos Brit Europe Foundation mögött álló befektetők az EMIH-et is támogatják. (Az EMIH által működtetett Olajág Otthonok törökbálinti címére van bejegyezve a Brit Média székhelye.)