Schiffer András lemond és háttérbe húzódik
Schiffer András távozik a Lehet Más a Politika országgyűlési frakciójának éléről, és kiszáll a párt minden vezető testületéből is – adta hírül elsőként a hvg.hu internetes oldala. A hírportál információit az LMP több politikusa azóta a Népszabadságnak is megerősítette. Eszerint Schiffer András az LMP országos politikai tanácsának ülésén bejelentette, hogy nincs már meg az LMP önálló politizálásának kellő támogatottsága, és az utóbbi napok párton belüli kiszivárogtatásai szerinte bizalmi válságot okoztak a képviselőcsoportban. A hvg.hu írása szerint Schiffer elejét akarja venni annak, hogy a személyét ért támadások a párt egészének is árthassanak.
Schiffer az állami hírügynökségnek nyilatkozva később megerősítette: a párt többi vezető testületéből is távozik, és a tisztújításokon sem pályázik semmilyen posztra, de képviselői mandátumát egyelőre megtartja. Indoklásként közölte, stratégiai ügyekben nem érzett kellő támogatottságot maga mögött, valamint "az ellenem irányuló támadások, illetve a kiszivárogtatások kapcsán úgy éreztem, hogy a bizalmi légkör megroppant". Arra a kérdésre, hogy távozása hogyan befolyásolhatja az LMP sorsát, azt felelte, egyetlen párt sem lehet egyszemélyes.
Arról épp a Népszabadság írt a napokban, hogy gyökeres változás előtt áll az LMP. Cikkünkben jeleztük, hogy az LMP hó végi kongresszusán nemcsak a párt szerkezeti és strukturális változtatásairól dönthetnek, de az ellenzéki együttműködés mikéntjéről is. Előbbi kapcsán az ökopártiak egy újfajta vezetési modellt kívánnak felállítani: két, egymással konszenzusra kényszerített társelnök irányítaná a pártot egy nyolcfős választmánnyal a hátuk mögött. Jelenleg ugyanis nincs egyszemélyi vezetője az LMP-nek, a nyilvánosság előtt eddig rendre a frakcióvezető Schiffer Andrást aposztrofálták a szervezet első embereként.
Ennél komolyabb vita volt régóta a párton belül az ellenzéki együttműködéssel kapcsolatban, ami nem szerepel ugyan a hó végi kongresszus hivatalos napirendjén, de bizonyosan szóba kerül. Mint ismert, az LMP országos politikai tanácsa (ellenszavazat nélkül) olyan határozatot fogadott el korábban, amely egyértelművé teszi: a Lehet Más a Politika önálló pártként, más szervezettel kötött szövetség nélkül méretteti meg magát az elkövetkező választásokon. Érdekesség, hogy a testület épp a II. kerületi időközi választás első fordulója előtt egy nappal fogadta el a határozatot, amely már meg is kötötte a második fordulóban a korábban még esetleges visszalépését is felajánló jelölt, Karácsony Gergely kezét. A frakcióvezető Schiffer András pedig több nyilatkozatában is meglehetősen határozottan állította, hogy sem az MSZP-vel, sem a Gyurcsány Ferenc-féle Demokratikus Koalícióval nem lehet szó együttműködésről, mondván: nem akarják őket rehabilitálni.
Az LMP több frakciótagjától és meghatározó politikusától is úgy értesültünk ugyanakkor, a képviselőcsoport jelentős része hajlik arra, hogy „szélesebbre nyissa a kaput” a baloldali pártok, pontosabban az MSZP felé, és nem támogatja a teljes és radikális elzárkózást. Olyan képviselő is volt, aki folyosói beszélgetésekben azt is megfogalmazta már: ha a január végi kongresszus is jóváhagyja a teljes elzárkózást, kilép a frakcióból. Ez feltehetően politikusi túlzás, de tudható, hogy Kaufer Virág mandátum-visszaadásának hátterében is volt ilyen üzenet.
Ebben a körben többen felvetették már Schiffer esetleges lecserélését is a frakcióvezetői posztról, hozzátéve: a képviselők közt meglenne az ehhez szükséges többség, de a lépés a képviselőcsoport elszigetelődéséhez és további háborúskodáshoz vezetne, miután Schiffer „respektje” a párt bázisán és tagságában megkérdőjelezhetetlen. Most, úgy látszik, ez az ellentét vitte végül rá Schiffert arra, hogy hátrébb húzódjon.
Egy bizonyos: a Népszabadság írása után meglehetősen felforrósodott a hangulat a pártban, információink szerint kiélesedtek a viták a meghatározó politikusok között. Ennek egyik felvonása volt, hogy Scheiring Gábor gazdaságpolitikai kabinetvezető lemondott pártbéli funkcióiról. Elsősorban azzal indokolta döntését, hogy a Cambridge-i Egyetemen készített doktori disszertációját szeretné időben befejezni és erre a munkára koncentrálni, de tudható volt, hogy „belső emigrációja” mögött valójában a belső feszültségek és a kezdődő káosz húzódott.
Schiffer András egyébként lapunknak korábban mindezzel kapcsolatban azt mondta: a párt alapító nyilatkozata, illetve a már hivatkozott országos politikai tanács határozata egyértelművé teszi a helyzetet. „Nem tudok olyan parlamenti képviselőnkről, aki a párt legfőbb fórumainak döntéseivel szemben kívánna politizálni. Ha a január végi kongresszuson nem olyan tartalmú állásfoglalás születik majd, amely számomra szimpatikus, én is tartani fogom magam a többségi döntéshez. Ettől függetlenül azt gondolom, hogy a kongresszus tartalmilag meg fogja erősíteni a politikai tanács korábbi állásfoglalását” – mondta lapunknak Schiffer András. Azt ezúttal is megerősítette: a következő választás után minden demokratikus párttal készek együttműködni az alkotmányosság visszaállításában, legyen az az MSZP vagy a DK. Erről pedig akár már a választások előtt is szívesen egyeztet velük.
Hozzá kell tenni, hogy a Schiffer álláspontját osztó politikusok és LMP-tagok körében azzal érveltek az MSZP-vel való kooperáció teljes elutasítottsága mellett, hogy szerintük a demokratikus erők kétharmados többségének matematikai megteremtéséhez a Fideszből és a Jobbikból kiábránduló szavazói tömegek megnyerésére is szükség van, amit a szocialistákkal való idő előtti „összebútorozás” semmiképpen sem segít elő.
Azzal, hogy Schiffer hátrébb húzódik, vélhetően megnyílt a lehetőség arra, hogy az LMP nyíltabban és hatékonyabban felvállalhassa a pártok közötti együttműködést a bal-, pontosabban a demokratikus ellenzéki oldalon.