„Sajnos Jóskát megvették”
A tapolcai képviselő-testület alpolgármesterré választotta Lévai Józsefet, akit kizártak a szocialista pártból, amiért a jobbikos városvezető helyettese lett. A helyi együttműködés nem előzmény nélküli, de a két pártban eltérően viszonyulnak hozzá.
„Sajnos Jóskát megvették” – mondta az MSZP vezetőinek egyike, amikor Lévai József tapolcai pártelnök alpolgármesteri megbízatásáról kérdeztük. Felhívta a figyelmet arra, hogy az országgyűlési képviselővé választott jobbikos Rig Lajos helyét két alpolgármester tölti be, de míg Lévai főállásban, a jobbikos Kozma Henrik Alajos társadalmi megbízatásban látja el a feladatot.
A 2010-ben az MSZP parlamentiképviselő-jelöltjeként ringbe szálló politikust arra hivatkozva zárták ki a pártból, hogy szembement a hivatalos irányvonallal, amikor a jobbikos polgármester helyettese lett. Gőgös Zoltán, a szocialisták elnökhelyettese azt mondja: Lévai előző nap telefonon közölte döntését, mire jelezte neki, hogy kizárás vár rá. Ennek tudatában fogadta el az alpolgármesteri posztot. Bár lapunknak MSZP-s politikusok azt mondták, szerintük a tapolcai szervezet az utóbbi időben kesztyűs kézzel bánt a Jobbikkal, Gőgöst váratlanul érte Lévai lépése. Annyit elismert, hogy a helyi elnök nem volt különösebben aktív az időközi választási kampányban.
Lévai József az MSZP-ből való kizárását az MTI kérdésére nem kívánta kommentálni, de annyit elárult: nem mond le önkormányzati képviselői mandátumáról. Fenyvesi Zoltán, a Fidesz választókerületi elnöke Jobbik–MSZP-koalícióról beszélt Lévai megválasztása után. Csak a város számít, nem a pártérdekek – mondta Dobó Zoltán, Tapolca jobbikos polgármestere. Ezért nem tudta értelmezni a kérdést, hogy eddig milyen volt az együttműködés a Jobbik és az MSZP között.
Nem pártok, hanem emberek működnek együtt, Lévai személyében sem egy MSZP-s politikust, hanem egy feladatok teljesítésére alkalmas személyt javasolt alpolgármesternek – magyarázta.Megjegyezte: Lévaival méltatlanul bánt a pártja. A polgármester a helyi pártszervezettel egyeztetett, de a Jobbik vezetőitől nem kért jóváhagyást. „Helyi ügyekben száz százalékig bírom a pártvezetés bizalmát” – mondta. Dobó lemondott egyéni körzetben szerzett mandátumáról, így nemcsak Rig helyéért, hanem az ő körzetében is időközi választást tartanak. Ha mindkettőn a Jobbik győz, akkor a radikálisok Lévaival kiegészülve többségbe kerülnek.
|
Lévai József tudta, az alpolgármesteri cím kirúgást ér Szijártó János |
Mirkóczki Ádám jobbikos szóvivő tudomása szerint pozíciók elosztásában megtestesülő együttműködés – fordított felállásban – Gyöngyösön jött még létre a Jobbik és az MSZP között. Ilyen esetekre a Jobbikban nincs központi utasítás, illetve egy: a helyi érdekeknek megfelelően kell eljárni. Ami Tapolcán történt, nem jelent közeledést az MSZP-hez – jelentette ki. Gőgös Zoltán viszont azt mondta: Gyöngyösön az MSZP-s polgármester mindkét jobboldali pártból felkért egy helyettest, nem volt különalku. Lévai kizárásával éppen azt jelezték: ezt a határt nem lehet átlépni.
Mi folyik Gyöngyösön?
Gyöngyösön az önkormányzati választás után patthelyzet alakult ki. A szocialista Hiesz György lett a polgármester, a baloldal és a Jobbik 6-6, a Fidesz–KDNP 3 helyet szerzett. Hiesz lemondott a helyi MSZP éléről, hogy erősítse integráló szerepét, és felajánlott egy-egy alpolgármesteri széket a másik két pártnak, ám ezt sokáig egyikük sem fogadta el, mígnem már a város működése került veszélybe. Februárban végül megegyeztek a jobbikos és a fideszes helyettes személyében. Érsek Zsolt, az MSZP megyei elnöke szerint „ég és föld” a különbség a gyöngyösi és a tapolcai eset között, ők ugyanis nem a Jobbik oldalára álltak, hanem hárompárti megegyezés jött létre a város érdekében. (D. J.)