Hatmilliárdból legkésőbb fél év után kés alá fekhetnénk
Hatmilliárd forintból a várólisták maximum félévesre kurtítását tűzte ki célul az egészségügyi államtitkár. A kormány ennyi pénzből fél év alatt harmadára rövidítené a sort. Jelenleg országszerte csaknem 52 ezren várnak műtétre.
A legkevesebbet, átlagosan 22-23 napot a nőgyógyászati és a gerincsérvműtétre szorulóknak kell várakozniuk. A legrosszabb helyzetben a térd- és csípőprotézisre várók vannak, ők akár több évig is együtt élhetnek a fájdalommal,mire sorra kerülnek. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adatai szerint térdprotézisműtétre országos átlagban 766 napot kell várni, az ellátásért jelenleg tízezren állnak sorban.
|
Csípőprotézis beépítésére készülnek az orvosok az Uzsoki kórházban Rédei Ferenc / Népszabadság/archív |
Közülük a legrosszabb helyzetben az Észak-Magyarországon élők vannak: itt az átlagos várakozási idő ugyanis három év. A csípőprotézis-műtétig 484 nap is eltelhet, erre több mint nyolcezren várakoznak. A gerincstabilizáló műtétek esetében sem jobb a helyzet. Itt a várakozási idő országos átlaga 712 nap.
A várakozási idő csökkentésére hatmilliárd forintot különített el a kormányzat – erről Zombor Gábor beszélt újságíróknak egy háttérbeszélgetésen. Mint mondta: a pénzen kívül szervezéssel is besegítenének a várólisták felszámolásába a kórházaknak. Az OEP központi beszerzéssel maga vásárolja meg a különböző protéziseket, műlencséket és egyéb orvostechnikai eszközöket, a kórházaknak csak jelezniük kell, hogy milyen beavatkozásból mennyit és mikorra vállalnak.
Ezeket a műtéteket a kórházak teljes áron elszámolhatják az egészségbiztosítónak, azaz a volumenkorlát nélkül végezhetik a beavatkozásokat. A műtétek szervezését külön erre a célra alakított munkacsoport segíti, amelynek munkatársai valamennyi várakozóval személyesen megbeszélik, hogyan és hol jelentkezzenek a beavatkozásra.
|
Műtét előtt az egészségügy Bócsi Krisztián / Népszabadság |
Az egészségügyért felelős államtitkár elmondta, azt maguk is tapasztalták, hogy a várólisták terén óriási a káosz, ezért folyamatosan monitorozzák az aktuális helyzetet. Most úgy tűnik, hogy az intézmények részben a nagy értékű eszközbeszerzések halogatása miatt teszik várólistára betegeiket. De gyakori az is, hogy a beavatkozást végző osztályt vezető szakorvosok nem szívesen végeznek bizonyos típusú műtéteket, így egy-egy térségben folyamatosan növekszik a lista. Valószínűleg ez lehet a helyzet Észak-Magyarországon, ahol az ott élőknek a csípő- és gerincstabilizáló műtétekre két-három évet is várniuk kell.
És mindezt mínusz nyolc-tízezer emberrel
A kormány nem csak a várólistákon, hanem az egész egészségügyön karcsúsít, mintegy nyolc-tízezer ember elbocsátásával számolva a kórházi kapacitások újraosztásának eredményeként. Erről a múlt héten a Népszabadság értesült elsőként.
A várólista felszámolásának további akadálya, hogy az intézményvezetők gyakran úgy spórolnak, hogy nem vásárolnak beültetéshez szükséges protéziseket. Ezen az említett közbeszerzés egyértelműen javíthat. Zombor becslése szerint a hatmilliárd forintból a többéves várakozás már idén nyártól fél évre rövidülhet, és a most sorban álló mintegy 52 ezer beteg kétharmada lekerülhet a listáról.