Romagyilkosságok: a testvérpárt csak nyolc támadással gyanúsítják
Petőfi Attila a megbeszélésen elmondta, hogy a négy gyanúsított közül kettőt nyolc bűncselekmény elkövetésével gyanúsítottak meg, a harmadik és negyedik gyanúsítottat pedig egy-egy támadással hoztak összefüggésbe. A szombati találkozón nem hangzott el, hogy a kilenc támadás közül melyik az, amelyikkel végül nem hozták összefüggésbe a két, Debrecenben elfogott gyanúsítottat.
A rendőrség honlapján kedden közzétett NNI-közlemény még kilenc bűncselekményt sorolt fel, mint amelyekkel a két gyanúsítottat kapcsolatba hozták. A közlemény szerint a kilenc helyszínhez köthető, hat halálos áldozattal, öt sérülttel járó és 55 ember életét veszélyeztető bűncselekmény-sorozat ügyében két embert gyanúsítanak a nyomozók mind a kilenc támadással, de azt nem közölték, a négy férfi (K. Á., K. I., P. Zs., Cs. I.) közül melyik kettőt. A harmadik gyanúsított a rendőrök szerint a Galgagyörkön, a negyedik pedig a Tiszalökön elkövetett bűncselekményben vett részt.
A Pest megyei Galgagyörkön 2008. július 21-én kevéssel éjfél után rálőttek három, romák lakta családi házra. Több, az ablakokon keresztül leadott lövedék a falba fúródott, de személyi sérülés nem történt. 2009. április 22-én este a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tiszalökön lelőttek egy házából kilépő középkorú roma férfit, aki a helyszínen életét vesztette.
A keddi NNI-közleményt követően Bencze József országos rendőrfőkapitány szerdán a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában megerősítette azt az információt, hogy a romák elleni támadások ügyében előzetes letartóztatásban lévő négy gyanúsított közül a testvérpár mind a kilenc bűncselekmény helyszínén jelen volt. Az NNI tájékoztatása szerint az NNI munkatársai a nyomozás során beszerzett adatok elemzése és a bevezetett nyomozati intézkedések alapján jutottak el a gyanúsítottakhoz, akiket augusztus 21-én a hajnali órákban fogtak el Debrecenben.
Mint a keddi közleményükben írták, a nyomozati munka során a 120 tagúra duzzadt nyomozócsoport 1.300 erőszakos bűncselekmény nyomozati anyagának vizsgálatára, több mint 100 esetben szakértői vélemény elkészítésére, a telefonforgalmazás vizsgálatánál több mint 4 millió adat feldolgozására tett intézkedéseket. Az eljárásban nagy mennyiségű közútforgalmi adatot kért be a nyomozócsoport, amelyben közel kétmillió adat bekérését követően 800 órányi képanyag és csaknem 1,5 millió gépkocsira vonatkozó adat elemzése vált szükségessé.
Az elfogás után a házkutatások során több lőfegyvert és több mint 140 különböző típusú, gyártmányú és kaliberű lőszert foglaltak le, amelyek közül 6 lőfegyver "kaliberük alapján azonosságot mutat a bűncselekmény-sorozatban használt lőfegyverekkel". Lefoglaltak továbbá a közlemény által pontosan meg nem határozott, "célzást segítő eszközök", továbbá Molotov-koktélok készítéséhez alkalmas égésgyorsítókat, kellékmaradványokat. A nyomozók lefoglaltak olyan tárgyakat, ruházatot, technikai eszközöket és három személygépkocsit, amelyek összefüggésbe hozhatóak a bűncselekmény elkövetésével - tartalmazta a keddi rendőrségi közlemény.