Rokkantsági felülvizsgálat: húszezren a rehabilitáltak között

Több mint húszezerrel nőtt a munkát keresők száma azután, hogy a kormány „tisztogatást” rendelt el a rokkantnyugdíjasok között. Eddig ennyien buktak el ugyanis azon a rendkívüli felülvizsgálaton, amelyet a költségvetés kiadásainak mérséklésére hajtottak végre – derült ki hétfőn az Országgyűlés Foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága rehabilitációs albizottságának ülésén, melyen a képviselők Pósfai Gábort, a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (NRSZH) főigazgatóját hallgatták meg.

A főigazgató szerint mindössze háromezren nem jelentkeztek a kötelező felülvizsgálatra az érintett 200 ezer rokkant közül. Ők már biztosan elvesztették a rokkantsági ellátásukat.

A kormány a Széll Kálmán-terv révén idén 88 milliárd, jövőre pedig 117 milliárdot szeretne megtakarítani a rokkantrendszeren. Idén 100 ezer és jövőre még egyszer ennyi nyugdíjkorhatár alatti rokkantat vizsgálnak meg a szakértői bizottságok azért, hogy minél többeket visszavezessenek a munka világába.

A kormány szándéka az volt, hogy rátaláljanak az indokolatlanul leszázalékoltakra a legkevésbé súlyos károsodással élő, és 57 évnél fiatalabb rokkantak között. Az érintettek januárban kaptak levelet arról, hogy március végéig jelentkezzenek a vizsgálatra. Ám a határidő letelte után még 10 ezer ember hiányzott. Pósfai Gábor elmondta, azoktól, akik utóbb igazolni tudták, hogy önhibájukon kívül nem jelentkeztek a felülvizsgálatra, elfogadták a „csúszást”. Így háromezer olyan érintett maradt, aki májustól elvesztette az ellátását. Hozzátette: nincsenek adataik arról, hogy az érintettek miért nem jelentkeztek, de feltételezi, hogy voltak olyanok, akik úgy vélték, nem érdemes nekik a felülvizsgálatot kezdeményezni.

A főigazgató elmondta: az elmúlt öt hónap adatai cáfolják azokat az állításokat, melyek szerint a komplex felülvizsgálatokat végző orvosok lényegesen több kérelmet utasítottak el, mint korábban. Így az sem igaz, hogy a felülvizsgálatokkal kapcsolatban politikai elvárások lettek volna. Az elutasítások és az állapotjavulások idei aránya csupán 1-2 százalékkal tér el a sokéves átlagtól. Az első öt hónap komplex minősítési felülvizsgálatainak statisztikája szerint az igénylők többsége rokkantsági ellátásra jogosult, és ezzel bebizonyosodott, hogy az orvosokat ért rágalmak alaptalanok. Hozzátette: a módszer komplexitását több szakértő együttes munkája biztosítja; az orvosok az egészségi állapotot véleményezik, a szociális és foglalkoztatási szakemberek pedig az egyén személyes körülményeit, képességeit, valamint a lakókörnyezet munkaerő-piaci lehetőségeit tárják fel és igazítják egymáshoz.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.