Pedig korábban úgy tűnhetett, a Rogán Antal vezette önkormányzatnál is észrevették, hogy nem tökéletes az ingatlanértékesítések rendje. A belvárosi sajtóiroda korábban azt közölte: Rogán egy vizsgálat nyomán kezdeményezte Rónaszéki László jegyző menesztését 2013 szeptemberében. A jelentés a Károly körút 26. alatti üzlethelyiség eladásáról szól. A 212 négyzetméteres ingatlant bérlője, a Classic Immo Kft. 52 millió forintért vásárolta meg, majd nyolc hónap múlva 102 millióért adta el.
A cég két héttel az ingatlan elidegenítéséről szóló határozat után, de még a szerződéskötés és a vételár kifizetése előtt a Komondor Zrt. tulajdonába került, amelynek részvényesei Habony Árpád unokatestvérei és édesanyjuk. Az önkormányzat nem tisztázta, hogy a jegyzőnek a konkrét ügy miatt kellett-e mennie, vagy azért, mert a jelentés szerint csak ő rendelkezett minden információval az ingatlaneladásokról. Arra sem tértek ki, hogy a döntési kockázatokat feltáró jelentés miatt változott-e meg az ügymenet.
Rogán is kiadott egy közleményt. Azt írta, hogy minden a jogszabályoknak megfelelően történt, minden bérlő azonos kedvezményt kapott az általa vezetett kerületben. Cikkünkben éppen azt vetettük fel, a Belváros 2007-ben, már a Rogán-érában hozott rendeletet, amely lehetővé tette, hogy a bérlők akár néhány hónap elteltével hozzájussanak a 30 százalékos kedvezményhez.
Az önkormányzat szerint elhallgattuk, hogy minden értékesítés előtt három hónapnál nem régebbi aktualizált értékbecslés készült. Csakhogy az értékbecslések nem nyilvánosak, sőt, a képviselők számára készült előterjesztésekhez sem csatolták őket. Írásunkban azt mutattuk be, hogy a testület tagjai ehelyett egy szakértői jelentés ismeretében döntöttek, amely rendre alacsonyabb eladási árat határozott meg a környéken szokásos négyzetméteráraknál. Erre az önkormányzat azt írta, hogy „az övezeti átlagáraktól való eltérés előfordul az ingatlanoknál le- és felfelé is, hiszen az értékbecslés figyelembe veszi az ingatlan aktuális állapotát”. Az általunk átnézett többtucatnyi eset döntő többségében lefelé tértek el az övezeti átlagártól.
|
Rogán személyes támadásnak minősítette a történteket Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Mint megírtuk, így vált lehetővé, hogy a Kiskörúton négyzetméterenként 160 ezer forintért adjanak el egy üzlethelyiséget a kevesebb mint fél éve kapun belül lévő bérlőnek. Erre nem reagált az önkormányzat. De találni olyan 2009-es testületi ülést is, amelyen egyszerre öt ingatlant jelöltek ki eladásra. A jegyzőkönyv szerint a képviselők csomagban szavaztak, ugyancsak a szakértői jelentés ismeretében. Az eladási ár minden esetben elmaradt az övezeti átlagártól: egy Kecskeméti utcai ingatlan 17, egy Petőfi Sándor utcai üzlet 68, egy Bajcsy-Zsilinszky utcai helyiség 14, egy Párizsi utcai 49 millió forinttal lett olcsóbb a bérlőknek járó kedvezmény nélkül.
Az önkormányzat közleménye azzal zárul: a vagyongazdálkodás hatékonyságát mutatja, hogy a kerület könyv szerinti vagyona nőtt 2009-hez képest. Ám ez elég szellősen kapcsolódik csak a bérlőknek juttatott kedvezményekről szóló írásunkhoz.