Réthelyi: nincs ingyenes egészségügy, nincs ingyenes oktatás
Nyíltan elismerte Réthelyi Miklós péneteken este a HírTV-ben, hogy a tárcájához tartozó ágazatok - köztük az egészségügy - csak a tervezett reformokkal fölszabaduló belső tartalékaikra számíthatnak. A miniszter mindezt a gazdasági körülményekkel magyarázta.
Amikor a műsorvezetők szóvá tették, hogy mintha éppen az erőforrás hiányozna a nemzeti erőforrás minisztériumból, Réthelyi Miklós egyszerűen csak visszakérdezett: no és, milyen gazdasági teljesítmény volt az országban az elmúlt negyedévben?
Mint mondta: tudomásul kell venni, hogy nincs ingyenes egészségügy, vagy ingyenes oktatás. Azt a pénzt, amiből a pedagógus illetve az orvos béreket fizetik, valahol össze kell gyűjteni. Most annyi van, amennyi van, ebből kell megvalósítani, amit lehet. Jelezte azt is, hogy hamarosan a kormány elé kerül az egészségügyi és az oktatási rendszert átalakító, konkrét lépéseket is meghatározó koncepció. Olyan, amellyel a jelen körülmények ellenére is működtethetők maradhatnak ezek a rendszerek.
Hozzátette: az egészségügy átalakítását célzó Semmelweis Tervvel eljutottak odáig, hogy az egészségügy átaalkításával már 2012-ben megtakarítások is lehetnek, amelyek visszaforgathatók. A jövedelmek pedig egyelőre az uniós forrásokból megnyerhető - a rezidens-ösztöndíjhoz - hasonló pályázatokkal javíthatók. Mint mondta: már kora ősszel meghirdetik a szakorvosi ösztöndíjakat is, amelyek elsőkörben a rezidenseket oktató gyógyítóknak jelenthet többlet bevételt.
Réthelyi Miklós hangsúlyozta azt is, hogy csak akkor juthat az egészségügy többlethez, ha azt az ország gazdasági körülményei engedik. De akkor az egészségügy biztosan prioritást élvez majd. Utalt arra, hogy nem véletlenül mutatta be a kormányfő egy évvel ezelőtt, hogy az egészségügy megmentése, rendezése a feladata. Ám egyelőre a csodával lenne határos, ha a költségvetésből most oda adnák azokat a milliárdokat, amivel biztosítható lenne, hogy az orvosok mindent feledve csak a szakmájukkal törődhetnének. Mint mondta: „bízom abban, hogy ebbe az irányba haladunk, de a legutóbbi hírem alapján nem vagyunk még ott.”
Az oktatási reformról elmondta: ma már befektetésnek számít a diploma. Szerinte ezt jelzi, hogy kormányzati intézkedések nélkül is nő a költségtérítéses hallgatók száma a felsőoktatásban. Hangsúlyozta: van olyan szak, ahol a hallgatók több mint fele fizeti tanulmánya költségeit. A miniszter szerint a rendszert azért kell átalakítani, hogy az államilag támogatott képzésbe mindazok bejuthassanak, akik alkalmasak erre.