Balog Zoltán miniszter a helyére Pölöskei Gábornét nevezte ki, aki miniszteri biztosként az intézményrendszer átalakításában is részt vesz majd. A Klik gazdálkodási és szervezeti problémáinak megoldásával, valamint az új fenntartói struktúra kialakításával Jenei Zoltánt, a Pécsi Tudományegyetem kancellárját bízták meg.
Pölöskeiné – Áder János államfő testvére – 2013-ban főosztályvezetőként került a szakminisztériumba, majd helyettes államtitkárként a köznevelési intézményrendszer fejlesztéséért felelt.
Korábban bírálta a Klik működését.
Az Index 2014 tavaszán számolt be arról a Pölöskeiné által írt tanulmányról, amely megállapította, a szervezeti rendszerben nem különülnek el kellően a feladatok, keverednek a hatáskörök, az erős centralizálás működési nehézségeket okoz. Aligha véletlen, néhány hónap múlva lemondott Marekné Pintér Aranka, a Klik akkori elnöke.
|
Pölöskei Gáborné Áder Annamária. Jutott a kritikából neki is Soós Lajos / MTI |
Tavaly ősszel viszont a Fidesz kihelyezett frakcióüléséről kiszivárgott hírek arról szóltak, hogy fideszesek is bírálták Pölöskeinét. Áder János húga állítólag még annál a Czunyiné Bertalan Juditnál is több kritikát kapott, akivel a minisztériumban többször konfrontálódott: az általa asztalra tett,
az intézményrendszer fejlesztéséről szóló tervezeteket a hozzáértők koncepciótlannak nevezték.
Hanesz távozása nem váratlan. A Czunyinét váltó Palkovics László államtitkár kinevezés után már utalt arra, hogy vezetőváltás készül. Hanesz a pedagógustiltakozások felerősödése után hetekre eltűnt a nyilvánosság elől, majd az RTL kamerája előtt elismerte: két hónapja csakis béreket tudtak fizetni, más számlák kiegyenlítésére nem jutott pénz.
Hanesz egyébként Czunyiné embere volt. A leváltott államtitkár korábban a Komárom megyei kormányhivatalt vezette, a Klik eddigi vezetője akkor a gazdasági főtanácsadója volt.
A hiánygazdálkodás szimbólumává váló Klik körüli botrányok szinte felsorolhatatlanok, EduLeaks-dossziénkban gyűjtjük nőket, és íme egy újabb:
az intézményfenntartó nagyjából ötvenmillió forinttal tartozik a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ)
– mondta lapunknak Galló Istvánné, az érdekvédelmi szervezet elnöke. Pedig a szakszervezeti tagok fizetéséből minden hónapban levonta az állam a tagdíjat, ám ennek átutalása a PSZ számlájára vagy késik, vagy nem történt meg.
Gallóné lapunknak azt mondta, azért becsült az ötvenmilliós összeg, mert a Klik néha „csöpögtet", így szinte lehetetlen megmondani, hogy mennyi a teljes tartozás. Múlt pénteken a PSZ központi irodájával szemben az intézményfenntartó 12,3 millióval tartozott, a szakszervezet megyei szervezeteinek pedig ennek a háromszorosával (a levont tagdíjak 75 százalékát a PSZ helyi szervezetei kapják). Ezért
hétfőn már azt tervezték, fizetési meghagyást küldenek a Kliknek,
illetve levélben kértek magyarázatot annak elnökétől, Hanesz Józseftől. Gallóné szerint ezt követően utalt valamennyi pénzt az intézményfenntartó, de még mindig több tízmilliós a tartozás.
A szakszervezeteknek nagyon rosszkor jött a tagdíjbevételeik elmaradása. Mindkét ágazatban az utóbbi hónapokban erősödtek a tiltakozó mozgalmak, a PSZ 110 buszt bérelt a február 13-i Kossuth téri pedagógustüntetés megszervezéséhez. Azóta a tartalékaikat élik fel. Gallóné ennek ellenére sem gondolja azt, hogy az állami szervek szándékosan csúsztatnák a kifizetéseket.
Igazából azt sem lehet megállapítani, hogy melyik állami szerv a felelős.
Mint arról beszámoltunk, a kincstár informatikai rendszerének átalakítása miatt több tízezer egészségügyi dolgozó nem kapta meg időben bérét, majd idén a mentősök között akadt olyan, akinek csak 28 ezer forintot utaltak, de volt olyan is, akinek számláján fizetésének háromszorosa landolt.
A Magyar Nemzet csütörtökön számolt be a kincstár intézményvezetőknek küldött leveléről, amelyből kiderül, hogy az új – másfél milliárd forint uniós támogatásból kiépített – illetményszámfejtő számítógépes rendszerre való átállás okoz ilyen zavarokat.
A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, Tállai András Kész Zoltán ellenzéki képviselővel csütörtökön írásban azt közölte: a kincstár február 18-a után utalt. Ám a lapunk által megkeresett szakszervezeti vezetők csütörtök délután még azt mondták, nem érkezett meg a pénz. Ráadásul a kincstár lapunknak jelezte, az olyan központi költségvetési szervek esetében, mint a Klik, nem is az államkincstár fizet, hanem az adott intézmény. Kérdéseinket feltettük az állami iskolafenntartónak is, de múlt péntek óta nem kaptunk választ.