Szinte nem is volt kampánycsend

A Fidesz és a Jobbik szerint az MSZP, a szocialisták szerint a jobboldali pártok folytattak jogellenesen telefonos kampányt tegnap. A legnagyobb ellenzéki párt felszólította a Magyar Telekomot, állítsa le a törvénysértő hívásokat, ám a társaság erre nem volt hajlandó.

A Fidesz és a KDNP a kampánycsendsértés – az embereket tudatosan manipuláló szocialista kampány –  miatt, a Jobbik pedig ezért fordult a rendőrséghez, mert a párt szerint az MSZP szervezte a nevükben a telefonos akciót. A szocialisták ismeretlen tettes ellen ugyancsak feljelentést tettek, és valamennyi párt az OVB-nél is panaszt tett.

Számos megyében és a fővárosban is bejelentések sokasága érkezett arról, hogy a választókat telefonon buzdítják a választáson résztvevő valamelyik párt támogatására. Az automata hívások azonban gyakran azonosíthatatlanok, mert pártot nem neveztek meg. Többen lapunknak is jelezték, hogy valaki – a támogatandó szervezet meghatározása nélkül – a „jobboldali barátait” hívta fel a voksolásra, de a baloldalt népszerűsítő telefonok miatt ugyancsak érkeztek panaszok.

Estig több mint hatvan beadvány érkezett az OVB-hez, és ezek több mint fele a telefonos kampányokra vonatkozott. A panaszokban a Fideszt, a Jobbikot és az MSZP-t is ilyen jogsértéssel gyanúsították. A testület az automata hívásokat egyhangú döntésével kampánycsendsértőnek minősítette. A bizottság szintén rendőrségi feljelentést tesz, ugyanakkor tájékoztatást kér a telefonszolgáltatók, valamint a Nemzeti Hírközlési Hatóságtól az ilyen akciókkal kapcsolatos szabályozásról.

A Magyar Telekom azonnal megteszik a szükséges intézkedéseket – tudatta a társaság –, ha a megfelelő hatáskörrel rendelkező bíróság erre kötelezi a céget.

A területi választási bizottságok – közöttük a Fővárosi Választási Bizottság, ahová százötvennél több kifogást nyújtottak be – az eddig nyilvánosságra hozott döntések szerint többnyire megállapítottál a kampánycsendsértést. Szankciókkal viszont nem élhettek, mert az automata hívások megrendelőit nem tudták azonosítani.

Néhány megyében azonban másként döntöttek: miután a jogellenes akciók mögött álló pártokat nem tudták azonosítani, a kampánycsend megsértését sem állapították meg. Néhány esetben hagyományos kampánycsendsértés is előfordult, például propagandakiadványokat dobtak a postaládákba, illetve megrongálták vagy átírták egyes jelölő szervezetek plakátjait. De előfordult például az is, hogy egy szórólapon az uniós támogatásokat  az MSZP politikusai érdemeként tüntették fel, és a kiadvány miatt a helyi választási bizottság elmarasztaló döntést hozott.

Más ügyben fordult az OVB-hez az SZDSZ Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szervezete. Az ok: a területi választási bizottság elutasította a Jobbik ellen, kampánycsendsértésre hivatkozva benyújtott beadványát. Az SZDSZ pénteken tett panaszt a területi választási bizottságnál, mert vasárnapra – tehát a kampánycsend idejére – Magyar Gárda Mozgalom „trianoni megemlékezést” szervezett, amit meg is tartott Nyíregyházán.

A megyei választási bizottság arra hivatkozva utasította el a beadványt, hogy „a választáson indult Jobbikhoz köthető más szervezet nem követhet el kampánycsendsértést. A gárda egyébként szombaton Nagykanizsán rendezett hasonló ünnepséget, ám a területi választási bizottság ezt sem tartotta kifogásolhatónak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.