Rémhírnek bizonyult a nyelvvizsga-szigorítás

A nagy többség megnyugodhat: mégsem szigorítják a nyelvvizsga-követelményeket az alapszintű- és a mesterképzésben – tévedésen alapult az a hír, hogy a keretszámok szűkítése helyett a kormány így próbálná szűkíteni a felsőoktatásban résztvevők számát.
Persze az már önmagában is jellemző, hogy senki nem tartotta hihetetlennek a hírt, amelyet az Inforádió a honlapján tett közzé vasárnap kora este, a Magyar Közlönyre hivatkozva.

Azt írták, hogy a diploma megszerzéséhez az alapképzésben tanulóknak a jövő év szeptemberétől már két középfokú nyelvvizsga kell, és ezek közül az egyiknek a hallgató képzési területének megfelelő szaknyelvi vizsgának kell lennie, a mesterfokozat megszerzéséhez pedig két felsőfokú nyelvvizsgát írnak elő.

A hír részben félreérthető, ugyanis mindez csak a nemzetközi tanulmányok szakon érvényes. A szaknyelvi vizsga a nemzetközi tanulmányok szakon lehet a társadalomtudomány, a jogi, a gazdaságtudományok vagy a közigazgatási, katonai és rendészeti képzési területnek megfelelő szaknyelvi (nemzetközi kapcsolatok, diplomáciai, gazdálkodási menedzsment, gazdasági, idegenforgalmi, idegenforgalmi- vendéglátóipari, jogi és közigazgatási, katonai, kereskedelmi, közgazdasági, pénzügyi, üzleti) nyelvvizsga.

A rendelet értelmében a mesterfokozat megszerzéséhez szükséges két idegen nyelvből államilag elismert, felsőfokú (C1) komplex típusú nyelvvizsga, amelyek közül legalább az egyik a társadalomtudomány, a jogi, a gazdaságtudományok vagy a közigazgatási, katonai és rendészeti képzési területnek megfelelő szaknyelvi nyelvvizsga.

Dönthet a hallgató úgy is, hogy egy idegen nyelvből államilag elismert, felsőfokú komplex típusú nyelvvizsgát és további két idegen nyelvből középfokú (B2) komplex típusú nyelvvizsgát szerez, amelyek közül a felsőfokú (C1) komplex típusú, vagy a két középfokú (B2) komplex típusú nyelvvizsga a társadalomtudomány, a jogi, a gazdaságtudományok vagy a közigazgatási, katonai és rendészeti képzési területnek megfelelő szaknyelvi nyelvvizsga.

Nem éri tehát hátrány a hallgatókat, azt leszámítva, hogy értelmetlen és bonyolult a rendelet szövege. A minisztérium az ilyen rémhírek elkerülésére kiadhatna egy magyarázó közleményt.

 

Blogok
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.