Rémhírnek bizonyult a nyelvvizsga-szigorítás
Azt írták, hogy a diploma megszerzéséhez az alapképzésben tanulóknak a jövő év szeptemberétől már két középfokú nyelvvizsga kell, és ezek közül az egyiknek a hallgató képzési területének megfelelő szaknyelvi vizsgának kell lennie, a mesterfokozat megszerzéséhez pedig két felsőfokú nyelvvizsgát írnak elő.
A hír részben félreérthető, ugyanis mindez csak a nemzetközi tanulmányok szakon érvényes. A szaknyelvi vizsga a nemzetközi tanulmányok szakon lehet a társadalomtudomány, a jogi, a gazdaságtudományok vagy a közigazgatási, katonai és rendészeti képzési területnek megfelelő szaknyelvi (nemzetközi kapcsolatok, diplomáciai, gazdálkodási menedzsment, gazdasági, idegenforgalmi, idegenforgalmi- vendéglátóipari, jogi és közigazgatási, katonai, kereskedelmi, közgazdasági, pénzügyi, üzleti) nyelvvizsga.
A rendelet értelmében a mesterfokozat megszerzéséhez szükséges két idegen nyelvből államilag elismert, felsőfokú (C1) komplex típusú nyelvvizsga, amelyek közül legalább az egyik a társadalomtudomány, a jogi, a gazdaságtudományok vagy a közigazgatási, katonai és rendészeti képzési területnek megfelelő szaknyelvi nyelvvizsga.
Dönthet a hallgató úgy is, hogy egy idegen nyelvből államilag elismert, felsőfokú komplex típusú nyelvvizsgát és további két idegen nyelvből középfokú (B2) komplex típusú nyelvvizsgát szerez, amelyek közül a felsőfokú (C1) komplex típusú, vagy a két középfokú (B2) komplex típusú nyelvvizsga a társadalomtudomány, a jogi, a gazdaságtudományok vagy a közigazgatási, katonai és rendészeti képzési területnek megfelelő szaknyelvi nyelvvizsga.
Nem éri tehát hátrány a hallgatókat, azt leszámítva, hogy értelmetlen és bonyolult a rendelet szövege. A minisztérium az ilyen rémhírek elkerülésére kiadhatna egy magyarázó közleményt.