A legnagyobb félelmet az keltette, hogy ha kihúzzák a földet a magáncég alól, akkor az kénytelen lesz megválni 400 állandó és mintegy ezer ideiglenes munkavállalója többségétől, így a város utolsó nagy munkáltatója, helyiadó-fizetője és szociális támogatója zsugorodik össze. A kormány sokáig hajthatatlan volt. Nemcsak a pályázaton nyertes majdani haszonbérlőkkel kötötte meg a szerződést, hanem tavaly ősszel eladásra is meghirdetett a 8 ezer hektárnyi állami földből mintegy 6 ezer hektárt. Végül Simonka György fideszes országgyűlési képviselő köréhez tartozó személyek, illetve a Ménesbirtok Zrt. menedzsmentjének tagjai, illetve hozzájuk köthető személyek vásároltak nagyobb földdarabokat, összesen több mint 5 milliárd forintért.
|
Gúzsba kötve Koncz György / Népszabadság |
Több demonstráció után tavaly ősszel Lázár János kancelláriaminiszter megígérte Mitykó Zsolt polgármesternek, hogy állami mintagazdaság lehet a városban. Ehhez azonban egy szervezetbe kell tenni a veszteséget termelő állami ménest és a korábban azt is eltartó földterületet, amelyet előzőleg a magáncégtől elvenni, minden erővel szétdarabolni, és családi gazdaságoknak átadni igyekeztek. Farkas Sándor elmondta: a mezőhegyesi állami föld egyben marad, mert csak egyben működtethető az öntözési rendszer. Megtartják az intenzív vetőmagtermelést, átveszik a szarvasmarhatelepet, számos kérdésben kell megegyezniük a Ménesbirtok Zrt. tulajdonosaival.
Elijesztették a Ménesbirtok vevőjelöltjeit, aztán maguk vásároltak be
Hiába adta el néhány hónapja az állam, mégsem lesz az új vevőké a Mezőhegyesi Ménesbirtok közel kétezer hektárnyi földterülete. A kormány ugyanis egy rendelettel felülírta az árverések eredményeit. Részleteket itt olvashatnak: >>>
A tervezett program része, hogy megújítják a mezőgazdasági gyakorlati oktatást. Felújítják a világörökségi címre pályázó 24 műemlék jellegű épületet, idegenforgalmi programokat indítanak. A kormánybiztos kilátásba helyezte, hogy az állami mintagazdaság nemcsak megtartja a Ménesbirtok Zrt.-nél jelenleg dolgozó emberek munkahelyét, hanem további állásokat is létrehoz.
|
Zsákutcás fejlődés Koncz György / Népszabadság |
Kérdésünkre, vissza lehet-e törvényesen venni a haszonbérbe adott, vagy a liciten eladott földet, Farkas Sándor azt felelte: igen. A kiírás szerint az állam három éven belül elállhat a szerződéstől. Ez itt a haszonbérletre érvényes, a vásárlási szerződések ugyanis létre sem jöttek. Az állam megtéríti a jogos költséget, amit a licitre és a pályázatokra fölöslegesen fordítottak a jelentkezők.
A Ménesbirtok Zrt. vezérigazgatója nem nyilatkozott. Kovács Sándor, az üzemi tanács elnöke annyit mondott: örülne, ha az ígéretek megvalósulnának, de mindebből egyelőre semmi sincs leírva. Mitykó Zsolt polgármestert nem sikerült elérnünk.
|
Hagyták lepuszulni Koncz György / Népszabadság |
Az utcán megkérdezett mezőhegyesiek többsége is szkeptikus volt, hogy az előzmények után teljesíti-e mostani ígéreteit a kormány. Az élelmiszerbolt előtt egy férfi azt mondta: szépet nem tud mondani, csúnyát meg nem akar. Egy középkorú nő megjegyezte: 1995-ben dolgozott utoljára, tehéngondozó volt a 39-es majorban. Lehet, hogy neki már elkésett a változás. Egy fiatal házaspár azzal hárította el a kérdésemet: jöjjek vissza két év múlva, majd akkor tudnak válaszolni.