Rákkeltő anyagok miatt fizethet Eger
Egy telekcsere során derült ki, hogy Eger déli iparterületén olajos és oldószeres vegyületek kerültek a talajba – adta hírül a híradó.hu. A szennyeződés ötven év alatt elérheti a vízbázist, emberi szervezetbe jutva rákot okozhat. Az ipari parkból indult szennyeződés a hetvenes-nyolcvanas években kerülhetett a felszín alá, de mivel nem tudni biztosan, hogy ki a felelős érte, a korábbi tulajdonos, az egri önkormányzat köteles fedezni a helyreállítás költségeit.
Dér Ferenc, a város fejlesztési és üzemeltetési irodavezetője elmondta, amikor még Eger volt a terület tulajdonosa, a probléma nem volt ismert. A szennyeződés léte a telek értékesítése után derült ki, a befektető építés-előkészítési munkálatai során. Előtte az eladó, vagyis az egri önkormányzat garanciát vállalt rá, hogy a területen nincs környezetszennyező anyag, illetve ha mégis van, akkor azért a városnak kell felelősséget vállalnia.
A város a szennyeződés eltávolítására pályázatot írt ki, a kárelhárítás várhatóan 2012 második-harmadik negyedévében kezdődik. A tervezett költség 905 millió forint, s a munkálatok vélhetően 2014-re teljes körűen befejeződnek – mondta Dér Ferenc.
A szennyeződés az irodavezető szerint jelenleg „nyugalomban van”, nem mozog. A kárelhárítás a vízbázis közelsége miatt olyan technológiával történik, amely továbbra sem mozdítja meg a veszélyes anyagokat. A szennyeződést elemi vas, illetve biológiai anyag injektálásával tervezik közömbösíteni. Így Dér Ferenc szerint minimális a kockázata, hogy a vegyszerek bármiféle veszélyhelyzetet okozzanak.
Murányi Zoltán vegyész elmondta, alapvetően ásványi olaj jellegű szennyeződés terheli az ipari park déli részét, valamint néhány halogénezett szénhidrogén is van a talajban. Az ásványi olaj összetétele rendkívül változatos lehet, ezért nehéz biztosat mondani arról, hogy a felszín alatti anyag mekkora veszélyt jelent az emberi szervezetre, illetve a környezetre. A halogénezett szénhidrogének annyiban veszedelmesebbek, hogy bőrrel közvetlenül érintkezve, belélegezve rövid távon kábító, irritáló hatásuk lehet, hosszabb távon rákkeltőek. Ha ezek az anyagok a természetes vizekbe jutnak, akkor azok élővilágát nagyon nagy mértékben képesek rombolni – idézi a híradó.hu Murányi Zoltánt.