Radikálisok épülnek be a nemzetbiztonsági szolgálatok soraiba?
A kormány egyetért azzal, hogy az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága tárgyaljon a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének (TMRSZ) működéséről - mondta Avarkeszi Dezső, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára kedden a parlamentben Gulyás József (SZDSZ) napirend előtt felszólalására reagálva. Gulyás József közölte: a nemzetbiztonsági bizottság elnökénél kezdeményezte, tűzze napirendre az ügyet.
Beépültek?
Az állampolgárok biztonságérzetét újabban egy nyugtalanító jelenség tovább gyengíti, amely jogállamokban, közrendért felelős testületekben elfogadhatatlan - közölte Gulyás József, aki szerint a nyíltan neonáci Nemzeti Arcvonal nevet viselő szervezet arról értekezik, hogy a legtettrekészebb hazafiak, azaz a szélsőséges, radikális mozgalmakhoz kötődő szervezetek beépültek a nemzetbiztonsági szolgálatok, a rendőrség testületeibe.
'Polgárháborúkról vizionál'
Hozzátette: mindezt lódításnak is nevezhetnénk, ha nem ismernék a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének tevékenységét. Utalt arra, hogy a szakszervezet főtitkára a Jobbik európai parlamenti választási listáján indul, a TMRSZ lapjának főszerkesztője zsidók által szított magyar-cigány polgárháborúkról vizionál.
'Nemzetbiztonsági kockázatot jelent'
Gulyás szerint azt lehet tapasztalni, hogy adóforintjainkból a közrend védelmére felállított testület soraiban tevékenykedhetnek, illetve kampányt folytathatnak olyanok, akik megvetik a rendőri vezetést. Ez közbiztonsági és nemzetbiztonsági kockázatot jelent - hangsúlyozta. A liberális politikus szerint nem egy marginális jelenségről van szó, mivel a szakszervezet több mint 5200 tagot számlál, amely több mint a teljes rendőri állomány egytizede. Úgy vélte, az ügyészség és a rendőrség eddig nem lépett fel ezzel a jelenséggel szemben, ezért az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága elnökénél kezdeményezte, hogy a testület foglalkozzon ezzel a jelenséggel.
Büntetőeljárás is indult
Avarkeszi Dezső államtitkár elmondta, hogy a hivatásos állomány tagjai létrehozhatnak érdekvédelmi szervezeteket, de sztrájkot nem folytathatnak és tevékenységükkel nem akadályozhatják a fegyveres szerv működését. Hozzátette: emiatt a TMRSZ vezetőjével szemben büntetőeljárás indult, de az európai parlamenti képviselőjelölteknek is mentelmi joguk van. Az államtitkár szerint ez a szervezet "tárgyalási stílusában, munkastílusában eltér más, a hivatalos állományok érdekvédelmére alakult szervezetek stílusától".
A képviselőhöz hasonlóan reményét fejezte ki amiatt, hogy a tagok az érdekvédelem miatt keresték meg a szervezetet, nem az itt-ott megjelenő, elítélendő eszmék támogatása miatt. Avarkeszi Dezső közölte, egyetért azzal, hogy nemzetbiztonsági bizottság tárgyaljon a kérdésről.
Rendőr is lehet jelölt
A TMRSZ ügyében az SZDSZ két héttel ezelőtt kezdeményezett vizsgálatot a rendészeti miniszternél, Bencze József országos rendőrfőkapitány pedig nyílt levélben fogalmazta meg aggályait Szima Judit jelöltségével kapcsolatban. Mint írta, az országgyűlési, az európai parlamenti és az önkormányzati választásokon - bár egyébként politikai tevékenységet nem folytathatnak - indulhatnak jelöltként a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjai is. Szünetel viszont a szolgálati viszonya annak, akit az EP-választáson jelöltként nyilvántartásba vettek. Ez idő alatt a hivatásos állomány tagja a szolgálati viszonyból származó jogait nem gyakorolhatja, és az azzal kapcsolatos kötelezettségek őt nem terhelik - hívta fel a figyelmet a jogszabály rendelkezéseire a főkapitány.
'A névtelenség álcája mögött'
Bencze József szerint a TMRSZ honlapján „magukat rendőrnek nevező személyek a névtelenség álcája mögött nemcsak rendőrhöz, de felelős, értelmesen gondolkodó állampolgárokhoz is méltatlan, gyakran politikai tartalmú megnyilatkozások sorát tették és teszik, a tőlük eltérő véleményen lévőket pedig mind stílusában, mind tartalmában vállalhatatlan hozzászólásaikkal emberi méltóságukban is rendszeresen megsértik".
Fertőbe húzva
Szima Judit - akit korábbi, a rendőri vezetőkkel kapcsolatban tett nyilatkozatai miatt gyanúsítanak bujtogatással - a közelmúltban a TMRSZ saját kiadványában, a Rend-Őr Újságban ismét sajátos kijelentéseket tett a kormányzattal, illetve a rendőrségi vezetőkkel kapcsolatban. Szerinte a 2002. óta kormányzó oldal nem becsüli többre a rendőrséget a lábtörlőnél; a "jelenlegi rendszer" pedig fertőbe húzta a rendőrséget.
'Messziről beazonosítható'
'"Ember hiány, pénz hiány, primitív és diktatórikus rendszerek re jellemző ostoba jogszabály-módosítások, teljes hozzá nem értés mind kormányzati, mind a rendőrségi felső vezetés szintjén, szavukat nem tartó rendőri vezetők, elvtelen alkukba bocsátkozó szakszervezetek, tömegével kirúgott rendõrök mondvacsinált okokkal, omladozó rendőrségi épületek, korszerűtlen járműpark egyik oldalon, míg a másikon a fényűzés, a fennhéjázás, a kioktatás, a megfélemlítés szándéka" - olvasható Szima Judit cikkében. Mindez hozzájárult ahhoz - teszi hozzá -, hogy a rendőrség gyakorlatilag képtelen fenntartani a rendet. Az alezredes ennél is tovább megy: az utcán már fényes nappal is rettegve kell közlekedni, írja, „ha messziről beazonosítható személyek jönnek szemben".
'Koncepciózus jelleg'
Szerinte ráadásul az embert sok esetben érik inzultusok, ha kifejezi jóra törekvő szándékát, „vagy ha büszke arra, hogy magyarnak született". A folyamatban lévő büntetőeljárást pedig (amelynek első tárgyalását május 27-re tűzték ki) a lap egy másik cikkében a „Fővárosi Főügyészség ügybuzgó munkatársainak koncepciózus jellegű munkálkodásának" tudja be.