Postán vannak a devizahitelesek elszámolásai
A Magyar Posta közlése szerint ebből 850 ezer küldeményt már átvettek az érintett ügyfelek, 43 ezer esetben nem jelentkezett a címzett, vagy a megadott címen már nem volt elérhető. Utóbbiakat visszakézbesítették a feladóknak. 700 ezer küldemény feldolgozása, kézbesítése folyamatban volt. A pénzintézetek előrejelzése szerint 1,9 millió ajánlott-tértivevényes levelet kell kézbesítenie a postának a normál forgalmon felül.
Rogán Antal, az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke szerdai sajtótájékoztatóján elmondta: az elszámolás rendben zajlik. 2 millió devizaalapú hitel kapcsán 570 milliárd forintot kapnak vissza az ügyfelek, 300-400 milliárd pedig majd ősszel, a forinthitelek kapcsán jár vissza.
Felhívta a figyelmet arra, hogy mindenki alaposan nézze át az elszámoló levelet, amely tartalmazza a tisztességtelenül elvont összeg mértékét, és azt is, hogy milyen módon számolják el. A törlesztőrészletek 15-25 százalékkal csökkennek. Azok járnak a legjobban, akik nem vettek igénybe banki, állami segítséget, és precízen törlesztettek. Az árfolyamgátasok törlesztőrészlete nem változik, de gyűjtőszámla tartozásuk jelentősen csökken, sőt meg is szűnhet - mondta a politikus.
Ha valaki vitatja az elszámolást, a kézbesítéstől számított 30 napon belül panaszt tehet a pénzügyi intézménynél, amely a panasz beérkezését követő 60 napon belül köteles arra válaszolni.
Rogán Antal arra is felhívta a figyelmet: április 30-ig indíthat közérdekű keresetet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) e a 2010. november 26. után kötött forint- és devizaszerződések esetében, ha úgy látja, az általános szerződési feltételek (ászf) tisztességtelen kikötést tartalmaznak.
Windisch László, az MNB alelnöke szerdán elmondta: 210 intézménytől kértek adatszolgáltatást. Közülük 138 úgy nyilatkozott, hogy a meghatározott dátum után nem élt egyoldalú szerződésmódosítással; 56 intézmény alávetési nyilatkozatot tett, nem tekinti ugyan tisztességtelennek a feltételeit, de elszámol az ügyfelekkel.
A Kúria által kidolgozott, törvénybe foglalt feltételeknek 16 pénzügyi intézmény nem felelt meg, akik ellen az MNB április 30-án közérdekű keresetet nyújtott be, hogy a bíróság mondja ki szerződéses feltételeik tisztességtelenségét.
Ez a következő pénzügyi intézményeket érinti: Aegon Magyarország Hitel Zrt., Borsod Takarék Takarékszövetkezet, CIB Bank Zrt., CIB Lízing Zrt., Citibank Europe plc. Magyarországi Fióktelepe, FHB Jelzálogbank Nyrt., FHB Kereskedelmi Bank Zrt., Magyar Cetelem Bank Zrt., MKB-Euroleasing Autóhitel Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt., MKB-Euroleasing Autólízing Zrt., OTP Bank Nyrt., OTP Jelzálogbank Zrt., Örkényi Takarékszövetkezet, Sopron Bank Burganland Zrt., UCB Ingatlanhitel Zrt., a Zalavölgye Takarékszövetkezet.
A devizaalapú szerződések esetében március 1. és április 30. között küldték ki a hiteleseknek az elszámolást. A forintalapú, továbbá devizaalapúnak nem minősülő devizahitelek esetében 2015. augusztus 1. és szeptember 30. között kell megküldeni az elszámolásokat.