Kicsinyes politikai tisztogatás a fővárosban?

Előbb a Párbeszéd Magyarországért frakció megalakítására mondott nemet a Tarlós István főpolgármester vezette fővárosi Fidesz-frakció, majd tegnap bizottsági tisztségeiktől is megfosztotta az egykori LMP-s képviselőket. Az MSZP kicsinyesnek nevezve az előterjesztést nemmel szavazott, a Jobbik viszont támogatta.

A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén kormánypárti tisztségviselőket választott azon bizottságok élére, amelyeket korábban az LMP-ből kilépett politikusok vezettek. Az erről szóló előterjesztést a többségben lévő Fidesz-KDNP frakció a Jobbikkal együtt szavazta meg.

Kaltenbach Jenőt így Nagy István (Fidesz-KDNP) váltja a közgyűlés jogi, ügyrendi, nemzetiségi és vagyonnyilatkozat-ellenőrző bizottsága elnöki székében, míg a városfejlesztési és környezetvédelmi bizottság alelnöki posztját Orbán Gyöngyi (Fidesz-KDNP) kapja Somfai Ágnes helyett, míg Hanzély Ákostól Hutiray Gyula (Fidesz-KDNP) veszi át a pénzügyi ellenőrző bizottság alelnöki székét. Mivel a volt LMP-s, jelenleg a Párbeszéd Magyarországért nevű szervezetben politizáló független képviselők bizottsági tagságukat megtarthatják, a pénzügyi testületben Kaltenbach Jenő váltja Hanzély Ákost.

Mint arról korábban beszámoltunk, a Fővárosi Közgyűlés az előző ülésén nem fogadta el Kaltenbach Jenő azon bejelentését, miszerint az egykori LMP fővárosi tagjai Párbeszéd Magyarországért néven alakítanának új frakciót. A képviselők független képviselőként dolgozhatnak tovább a testületben. Ezzel tízmillió forintos költségvetési támogatástól esnek el. A függetlenné váló képviselők ugyanis minden frakciótagot egyébként megillető támogatástól elesnek, ami jelentősen nehezíti a szakmai munkát és a választók képviseletét. 

- Tarlós István és a Fidesz, miután önkényesen és törvénytelenül felszámolta a Párbeszéd Magyarországért frakcióját, a tegnapi közgyűlésen a főváros cégeinél is politikai tisztogatásba kezdett - állítja a Párbeszéd Magyarországért három fővárosi képviselője lapunkhoz eljuttatott közleményében. Szerintük ez is azt mutatja, hogy a fővárosi Fidesznél már megkezdődött az egy év múlva esedékes választásokra való felkészülés.

A fővárosi bizottságokon túl a fővárosi cégek ellenőrző testületeiből is eltávolították a Párbeszéd Magyarországért frakciójának delegáltjait. Így ezekben a felügyelőbizottságokban is többségbe került a Fidesz, így lényegében önmagukat ellenőrzik. A cégek tehát a rövidesen megkezdődő kampány eszközeivé válhatnak.

A Párbeszéd Magyarországért az egyetlen demokratikus ellenzéki párt, amelyiknek a kritikáját nem lehet lemosni azzal, hogy bezzeg az előző húsz évben mi történt. A PM ráadásul nem kötött hallgatólagos szövetséget Tarlóssal, mint a Jobbik, amely „ellenzékként” megszavazta egy másik ellenzéki frakció törvénytelen megszüntetését, és ezzel nyilvánvalóvá tette a 2014 után várható Fidesz-Jobbik kormányszövetséget - mutat rá a közlemény.

A PM fővárosi frakciója tiltakozik a demokratikus normákat felrúgó városvezetés ellen, amely a demokratikus kontroll felszámolására törekszik. De bíznak abban, hogy Tarlós István, illetve a Fidesz nem éri el a célját. Az ellenzéket nem lehet elnémítani - állítják. Ezt bizonyítandó nyilvánosságra fogják hozni a fővárosi vagyon elherdálását, a BKV-reklámfelületek elkótyavetyélését. Ezenfelül feljelentést fognak tenni, ha a fővárosi cégek szabálytalan gazdálkodását látják, mint ahogy tették ezt a fővárosi szakközépiskolákat üzemeltető „Színes TISZK”-ben talált visszásságok esetében. Meg kívánják akadályozni Budapest értékeinek lerombolását is, gondolva ezalatt a belvárosi Csipak-plázára, a Csepeli Tamariska-domb beépítésére, illetve a Római-part gát ügyére - figyelmeztetnek a PM fővárosi képviselői.

A háttérben tovább forrnak az indulatok. Az LMP Országos Választmánya 2013. február 20-ai ülésén megbízta a szóvivőit, hogy a  párt nevében külön-külön levelekben értesítsék az érintett polgármestereket, hogy az általuk vezetett önkormányzatnál és cégeinél kik azok az önkormányzati képviselők, külsős bizottsági tagok, igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok, illetve egyéb címen alkalmazott vagy megbízott személyek, akik a pártból kiléptek, s ezért a továbbiakban már nem képviselik az LMP-t, illetőleg nem tekinthetők az LMP delegáltjainak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.