Pokorni utólagos tandíjat is szedne

Pokorni Zoltán szerint utólagos tandíjat kellene kivetni azokra az egyetemi-főiskolai hallgatókra, akik az állami finanszírozású képzésben nem fejezik be a tanulmányaikat. Az oktatáspolitikus továbbra is kész konfrontálódni az oktatási szakállamtitkárral, ha úgy érzi, hogy rossz irányba mennek az ügyek.

Pokorni Zoltán szerint utólagos tandíjat kéne fizetniük azoknak a diákoknak, akik évekig járnak egy felsőoktatási intézménybe, majd nem fejezik be azt. A Fidesz oktatáspolitikusa erről kedden a TV2 Mokka című műsorában beszélt.

Pokorni elmondta, hogy jelenleg évente 90-100 ezer diákot vesznek fel a felsőoktatási intézményekbe, miközben a magyar felsőoktatás mindössze 50-54 ezer diplomást bocsát ki, ami az jelenti, hogy 30-40 százalékos a lemorzsolódás.

Az oktatáspoliktus szerint hibás az az elképzelés, hogy spórolásra hivatkozva csökkentsék a felsőoktatásba felvett hallgatók számát, ennél ugyanis fontosabb feladatnak tartja a parazarlás visszaszorítását. Ez utóbbiak közé sorolta, hogy a hallgatók egy része évekig jár az állam költségén iskolába, ám végül nem fejezik be a tanulmányaikat.

Pokorni szerint az ilyen diákok utólagos finanszírozását úgy lehetne megoldani, hogy ha nem folytatják tanulmányaikat, akkor az állam kiállítja nekik a számlát, amit a hallgatóknak be kell fizetniük. Pokorni az ilyen esetekre kidolgoztatná a diákhitel egy speciális formáját.

A parlament oktatási bizottságát is vezető szakpolitikus a Mokkában elmondta: a közoktatási és a felsőoktatási törvények koncepcióinak vannak olyan részei, amelyekben egyeztet a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kereszténydemokrata oktatási államtitkárával, Hoffman Rózsával, és vannak olyanok is, amelyekben nem. A KDNP által neki címzett üzenetre, miszerint vagy tegyen le egy fajsúlyos oktatási koncepciót, vagy fejezze be az aknamunkáját, Pokorni úgy reagált: akkor követne el hibát, ha csendben maradna, miközben azt látja, hogy rossz irányban mennek a dolgok.

Nagy Dávid, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) elnöke szerint csak felmenő rendszerben és semmiképpen sem visszamenőleges hatállyal képzelhető el, hogy utólag térítést fizettessenek a lemorzsolódó hallgatókkal. A HÖOK elnöke az MTI kérdésére elmondta: megfelelő szabályozás és átlátható eljárásrend mellett ez a megközelítés alkalmas lehet a felesleges ráfordítások minimalizálására. A lemorzsolódás csökkentésének szándéka elfogadható törekvés - tette hozzá.

A HÖOK elnöke ugyanakkor hangsúlyozta: a felsőoktatásba való bekerülés előtt sokkal alaposabb tájékoztatásra van szükség. Nagyon fontos, hogy a szakok közötti átjárhatóságot biztosítsák, és a lemorzsolódás okát mindig meg kell vizsgálni. Ha tehát valaki egészségi okok miatt nem tudja a tanulmányait folytatni, annak semmiképpen ne kelljen fizetnie - szögezte le Nagy Dávid.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.