Pikáns lista fideszesekről

A jövő év elején több, nemrég kinevezett állami vezetőnek is távoznia kell, ha a parlament elfogadja a Jobbik "magyar közélet megtisztítását" célzó alkotmánymódosító javaslatát. A köztisztségeket betöltő személyek átvilágításával a rendszerváltás óta adós a magyar politikai elit - írja ezt a Népszava.

Eltiltaná a politizálástól az előző rendszer vezetőit a Jobbik. A köztisztségeket betöltő személyek átvilágítását célzó, úgynevezett lusztrációs törvénnyel a rendszerváltás óta adós a magyar politikai elit; a Jobbik ezen kíván változtatni alkotmánymódosító javaslatával. Az indítvány szerint szükség van a "a magyar közélet megtisztítására". A módosító indítványt Vona Gábor pártelnök mellett jegyző Staudt Gábor, a párt főpolgármester-jelöltje nemrég ki is fejtette, miért: hogy "végre ne olyan emberek beszéljenek a demokráciáról, akik az állampárt hű kiszolgálói voltak, mint Lendvai Ildikó, (...) Gyurcsány Ferenc". (A gárdaalapító Staudt egy másik, a C-típusú átvilágításon akadt fenn, így nem lett a nemzetbiztonsági bizottság tagja.)

A rostán azonban nemcsak az MSZP politikusai, hanem fideszes képviselők, sőt nemrég kinevezett állami vezetők, hivatalnokok is fennakadhatnak

A Népszava a hétfői számában összeállítást közöl arról, hogy a fideszesek közül kiket tiltana el a politizálástól a Jobbik az általa kezdeményezett, a köztisztségeket betöltő személyek átvilágítását célzó, úgynevezett lusztrációs törvény, ha megszületne.

A lap név szerint említi Mikola Istvánt, országgyűlési képviselőt, aki a Hazafias Népfront alelnöke volt és Martonyi János külügyminisztert, aki 1989-ben miniszterhelyettes, majd kormánybiztos volt a Németh-kormányban. Pozsgay Imre most az Alkotmány-előkészítő testület tagja, de korábban Hazafias Népfront főtitki tisztét töltötte be és az MSZMP KB-tagja is volt, majd államminiszter a Grósz- és a Németh-kormányban.

De a gyűjtésében szerepel Schmitt Pál köztársasági elnök, az Országos Testnevelési és Sport Hivatal volt elnökhelyetteseként, és Stumpf István alkotmánybíró, aki a Hazafias Népfront alelnöke volt. Varga Mihály KISZ-titkár  volt. A tisztogatást leginkább támogató Kövér László pedig az MSZMP Központi Bizottságának Társadalomtudományi Intézetében dolgozott.

A lap ezenfelül rövid kitekintést is ad a volt szocialista országok múlttal való szembenézéséről. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.