Az eljárásban Szabót mindvégig Schiffer András, az LMP jelenlegi társelnöke képviselte ügyvédként.
Az NFA áprilisban elutasította a kérést, többek között arra hivatkozva, hogy az adatok nyilvánosságra kerülése személyiségi jogokat sértene, és nehezítené az NFA működését. Bár a bíróság első- és másodfokon (utóbbi esetben jogerősen) is kimondta, hogy a kért információk közérdekű nyilvános adatnak számítanak, az NFA a dokumentumok átadása helyett felülvizsgálati kérelemmel fordult a kúriához.
Közben egymást érték a botrányok a földalapkezelőnél a földbérletek átláthatatlan és rendre a Fidesz-közeli köröknek illetve személyeknek kedvező odaítélése miatt. Súlyos visszaélésekre is fény derült.
A bükki nemzeti parki földek pályázatait egy külső ügyvédi iroda bírálta el a nemzeti park helyett (ezzel kapcsolatban az NNI 41 rendbeli magánokirat-hamisítás gyanújával vádemelési javaslatot tett a Fővárosi Főügyészségnek, szintén Szabó Rebeka feljelentése nyomán), az NFA ellenőrző bizottságának 2012 októberi jelentése pedig részletesen leírta, hogyan használták fel a szubjektív kritériumok alapján adható pontok túl magas (40 százalékos) arányát arra, hogy fideszeseket juttassanak kedvezményes földbérlethez.
Ugyancsak a politikus derítette ki, hogy
a földbérlet-pályázatok értékelésébe komoly szakmai hibák csúsztak: a foglalkoztatás bővítésére vonatkozó vállalásokat rossz képlet alapján pontozták, így fordulhatott elő, hogy - egy-egy konkrét esetben – tizenegy álláshely megteremtésének ígérete 30, 27 fő foglalkoztatása viszont csak 3 pontot ért. (Szabó Rebeka írásbeli kérdésére akkor Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter azt válaszolta: „a földhaszonbérleti pályázati rendszer sikeres és átlátható", és a nyilvánvalóan hibás értékeléseket sem bírálta fölül.)
Tavaly májusban az Együtt-PM közjegyzői letétbe helyezte az érintetteknek visszaküldött vesztes pályázatok egy jelentősebb csomagját, miután híre ment, hogy az NFA megpróbálja lehetetlenné tenni a pályáztatás utólagos ellenőrizhetőségét, és az iktatott pályázatokat kipostázza a beküldőknek, gyakran feladó nélküli borítékban.
2013 őszén bilincsben vitték el a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnökhelyettesét és három bűntársát a földalapú támogatásokkal kapcsolatos visszaélések miatt, néhány hétre rá pedig távozni kényszerült a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) elnöke, Sebestyén Róbert is – hivatalosan nem a földpályázatok miatt, de a valóságban aligha függetlenül a botrányba fulladt pályáztatástól.
A Kúria január 22.-i keltezésű, de csak kedden kikézbesített ítéletében hatályban tartotta a korábbi jogerős ítéleteket, megállapítva – többek között –, hogy azoknak a személyeknek, akik vállalták az állami földpályázatok értékelésben való közreműködést, számolniuk kell a személyes adataik nyilvánosságra kerülésével, a döntéselőkészítésre szolgáló adatok ismertté válása pedig nem zavarja meg a földalapkezelő működését.
Az ítélet leglényegesebb része, hogy a kért adatok közérdekből nyilvánosak, azokat a politikusnak minden további mérlegelés nélkül át kell adni.
Szabó Rebeka lapunk kérdésére elmondta: valószínűnek tartja, hogy az iratok átadását az NFA valamilyen ürüggyel el fogja húzni, így a választások előtt az állami földmutyit leleplező információkat már nem kapja kézhez. Egyúttal megerősítette: az összes megkapott dokumentumot haladéktalanul nyilvánosságra fogja hozni, a visszaéléseket dokumentáló iratok ugyanis szerinte a közvéleményre tartoznak.