Perelhető az orvoskamarai tagdíj

Mintegy 230 millió forinttal tartozik a Magyar Orvosi Kamara a tagjainak, mivel a legutóbbi közgyűlés visszamenőleg érvénytelenítette a tavalyi – szabálytalan – tagdíjemelést. Mi lesz a befizetett pénzzel?

Az egészségügyi perekből ismert orvos-ügyvéd, Ábrahám László lát esélyt arra, hogy az orvosok eredménnyel pereljék a kamarát a tőlük jogtalanul beszedett tagdíjak miatt. Tavaly ugyanis jogalap nélkül fizettettek az orvosi kamara tagjaival emelt összegű tagdíjat, mivel az emelésről nem a megfelelő fórum, a közgyűlés, hanem egy szűkebb grémium döntött.

Bár akadtak, akik a helyzet tisztázásáig megpróbáltak kivárni, a többség befizette a 27600 forintra emelt összeget. Noha a múlt szombati küldöttgyűlésen alapszabály-módosítással rendezték a probléma egyik részét – a 2013. január 1. és 2014. február 15. közötti időszakra havi 1700 forintban, február 16-tól pedig havi 2300 forintban határozták meg a tagdíjat –, továbbra sem dőlt el, mi legyen a tavaly beszedett többletbevétellel, azaz mintegy 230 millió forinttal. Éger István kamarai elnök a Népszabadság kérdésére a közgyűlés után csak annyit mondott: a kérdésben a következő napokban az erre jogosult testületek fognak dönteni.

A jogosulatlanul beszedett tagdíj – Ábrahám László szerint – visszajár a tagoknak. Mint mondta: ha ezt az összeget valakinél időközben behajtási bírsággal is megterhelték, akkor az is visszakövetelhető, illetve perelhető a köztestülettől. Tavaly mintegy ötezer tagdíjbehajtást kezdeményeztek a köztestület jogászai az orvosok ellen, igaz, azt egyelőre nem tudni, hogy ebből mennyi volt a 2013-as tagdíjtartozást is magába foglaló bírság. Úgy tudjuk, a perek többsége azt az időszakot érinti, amikor 2007-ben nem volt kötelező a kamarai tagság. A mai napig vitákat gerjeszt a kamarán belül is, hogy ki az, aki önként maradt tagja a köztestületnek, és ki az, aki nem.

Lapunknak sokan úgy vélekedtek: szándékuk ellenére kerültek a tagdíjfizetésre is kötelezett kamarai listába. Így élte meg ezt az a nyugat-dunántúli háziorvos is, aki előbb csak 30 ezer forintos bírsággal terhelt számlát kapott a tagdíj-elmaradása miatt. Kérdésünkre azt mondta: miután ő nem maradt a kamara tagja, nem is akarta ezt az összeget befizetni. Végül mégis megtette, mert nem akart bírósági végrehajtókkal huzakodni. Igaz, a befizetett összegről számlát nem kapott, ami mindaddig nem is zavarta, míg idén januárban meg nem érkezett a bírósági végrehajtó levele, melyben 58 ezer forint értékű végrehajtást helyeztek kilátásba. A tőke, aminek ez az összeg lett a vége, mindössze egy forint volt. Arra sem az orvos, sem  a könyvelője sem tudott magyarázatot adni, hogy miként maradhatott adós éppen egy forinttal a köztestületnek. A végrehajtói iroda részletes számlájáról is csak az egy forintra rakódó költségek olvashatók ki. Eszerint a kamat 8457 forintot, a perköltség 11250 forintot, az orvosi kamara behajtással kapcsolatos követelése 36235 forintot, a munkadíj kétszer 500 forintot, a „készkiadás” (?) 8000 forintot, az  általános költségek 1000 forintot, a behajtási jutalék még 3169 forintot tett ki, amit 15 napon belül kellett kifizetnie az orvosnak.

Hasonló ügye lett a kamarával annak a fővárosi intenzív-terápiás főorvosnak is, aki lapunknak elmondta: ő eredetileg háromhavi tagdíjjal tartozott 2007-ben. Ez 5100 forint volt, s amikor tartozására figyelmeztették, befizette. Erről számlát ő sem kapott. Idén januárban pedig megérkezett a végrehajtó levele, hogy fizessen azonnal 79 ezer forintot. 15 ezer forintos fellebbezés után az eredeti 20400 forintos tőketartozása nullára íródott, de ennek behajtási költségeire több, mint 50 ezer forintot kellett befizetnie. A főorvos az eljárás ellen több fórumon is (ombudsman, végrehajtói kamara) panaszt tett, de választ még nem kapott.

Ábrahám László
Ábrahám László: A közvélemény legyen tisztában a kártérítési perek alapkérdéseivel Délmagyarország/karnok Csaba
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.