A helyzetről sokat elárul a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítők juttatásának esete. A köznevelési kerekasztal keddi ülése után a kormányzat illetékese bejelentette, hogy az állami köznevelési intézményekben a nevelési-oktatási munkát segítő, nem pedagógus végzettségű dolgozók az idén kétszer 35 ezer forintos pluszjuttatást kaphatnak. A sztrájkbizottság viszont kétszer 50 ezer forintos pluszt lát szükségesnek, ráadásul elfogadhatatlannak tartja, hogy a kormány ajánlata csak a Klik érintett dolgozóira vonatkozik, így például az óvodában dolgozó dajkák nem kapnák meg ezt az összeget.
|
Lassan mondták, hogy a kormány is értse Szabó Miklós / Népszabadság |
A Pedagógusok Szakszervezetének elnökét kérdeztük arról is, milyen visszajelzéseket kaptak arra a felhívásukra, hogy délben öt percre országszerte „álljon le az élet”. Galló Istvánné ezúttal sem említett konkrétumokat, de azt hangsúlyozta: több ágazatból is jelezték, hogy támogatják a tanárokat, részt vesznek az „ötperces” akcióban.
Szolidaritási akciók
Forgalomlassító akciót szervezett a Magyar Szakszervezeti Szövetség közlekedési tagozata, hogy ezzel fejezze ki a pedagógussztrájk iránti szolidaritását. Többtucatnyi autó indult el szerda reggel kék szalagokkal és zászlókkal a budapesti Dózsa György útról. A volán mögött zömében szakszervezeti vezetők ülnek, s lassú, öt-tíz kilométeres sebességgel vonulnak végig a főváros egyik legforgalmasabb útvonalán, az Aréna szállótól a Kerepesi úton és a Rákóczi úton át egészen a Ferenciek teréig. Az akciót bejelentették, így a konvojt rendőrségi autó vezeti fel. Fél kilenckor a Keletinél jártak, helyszíni tudósítónk szerint különösebb fennakadást nem okozott az akció.
A megmozduláshoz a konföderációhoz tartozó több szakszervezet, sőt más ágazatok tagjai is csatlakoznak. Abban részt vesz egyebek mellett a vegyipari szakszervezet szövetség (VDSZ), a Vasutasok Szakszervezete, a teherfuvarozók érdekképviselete, a BKV-nál működő Egységes Közlekedési Szakszervezet, a Közlekedési Szakszervezetek Országos Szövetsége, valamint a volánosok képviselője is.
A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma szerdára szolidaritási találkozót szervez mindazoknak, akik támogatják a Pedagógus Sztrájkbizottság és a Szociális Ágazati Sztrájkbizottság követeléseit. Mindenkit várnak délben a budapesti Eötvös téren Eötvös József – a Batthyány-kormány és az Andrássy-kormány vallás- és közoktatásügyi minisztere – szobránál, ahol ismertetik, mit akarnak elérni a tanárok és a szociális ágazat munkavállalói.
Hogyan sztrájkolnak?
„A sztrájkban részt vevők kötelesek a munkahelyen megjelenni és a még elégséges szolgáltatás biztosítására rendelkezésre állni, a sztrájkban részt nem vevő kollégákat munkavégzésükben nem akadályozhatják” – így szól a vonatkozó előírás. A szerdai sztrájk előtt komoly vitát szült az elégséges szolgáltatásokról folytatott tárgyalásokon az: a kormány ragaszkodott ahhoz, hogy a sztrájk idején is minden iskolában biztosítsák a gyerekek felügyeletét. A sztrájkbizottság szerint így akarta a kormány „kiüresíteni” az akciót. Ennek ellenére végül elfogadták a kormány ultimátumát, mert ha bírósághoz fordulnak, akkor a döntés alighanem csak az érettségi időszakában született volna meg, akkor pedig nem akartak sztrájkot hirdetni. (B. A.)