Pártkecske, közkáposzta

Orbán Viktor egy dologban következetes: a párt kecskéire bízza a köz káposztáját.

A költségtérítéssel sok millió forint erejéig szemérmetlenül trükköző, az Állami Számvevőszék által törvénysértőnek minősített kötvénykibocsátásokban sáros pártkáder került az ÁSZ élére. A tanácsadói szerződések leleplezésével az foglalkozik, akinek az irodájába az első Orbán-kormány idején hatalmas összegek folytak be hamisított jegyzőkönyvekkel „igazolt” tanácsadói munkák ürügyén.

A Magyar Fejlesztési Bank élére visszakerült Baranyai László, aki százharmincegynéhánymilliárdos hiánnyal és százharmincegynéhánymillós járandósággal zárta le ténykedését az első Orbán-kormány bukása után az MFB-ben. Utóbbit az ő idejében leginkább arra használták (s a jelek szerint most is arra fogják), hogy minél kevésbé lehessen tudni, mennyi a költségvetés valóságos hiánya, mi történik az állami vállalatok bevételeivel, és mi áll a százmilliár­dokat megmozgató szerződésekben.

Orbán Viktor a hírek szerint jónak látná, ha Polt Péter is csatlakozna a nyájhoz. Ha ő állna ismét a Legfőbb Ügyészség élén. Mert nemcsak az a fontos, hogy az ellenlábasai ne ússzák meg a közpénzek eltüntetését, hanem az is, hogy az övéi megússzák.

És Polt Péterrel mindent meg lehet úszni. Az ő legfőbb ügyészkedése 2000 és 2006 között a megúszásról szólt. Az ő ügyészségén páratlan leleménnyel futtatták vakvágányra a hatalmas köztartozásokat elnyelő Fidesz-közeli fantomcégek utáni nyomozást.

Csak néhány tétel emlékeztetőül: az Álmok álmodói kiállítás látogatóinak a jegyek mellé karórákat ajándékoztak, amelyekért az egész árbevételt meghaladó összeget fizettek ki. Darabonként 800 forintért vettek félmillió karórát, melyek beszerzési értéke kb. fél dollár volt. A Millenniumi Országjáró című kiadvány ürügyén az Országimázs Központ több száz millió forintot fizetett ki egy Fidesz-közeli cégnek, máig sem tudjuk, mire.

A Magyar Televízió egy csomó ingatlanát értékesítette indokolatlanul, szabálytalanul, a valós értékük töredékéért. Százmilliókat költöttek tanácsadói szerződésekre érdemi indok és teljesítmény nélkül. A dolgozóktól levont járulékokat nem továbbították az APEH-nek, viszont külső cégektől a belső előállítás költségeinek nyolcszorosáért-tízszereséért rendeltek műsorokat. Baráti magánkezekbe játszottak át tizenkét értékes állami agrárcéget.

„Polt Péter ciklusának üzenete az volt, hogy megfelelő politikai háttérrel mindent meg lehet úszni.” Ez az üzenet „bizonyosan bátorítólag hatott azokra, akik az elmúlt nyolc évben dézsmálták a közpénzeinket”. „A Polt-ciklus hatása tovább él abban a látszatban, hogy a korrupció a politikai térnek azt a részét jellemzi csupán, amely nem tudta általánosan megszervezni a büntetlenségét. E látszat kedvezményezettjei mindent elkövetnek annak érdekében, hogy a korrupció elleni háborgás és fellépés ne normatív, hanem szelektív legyen, s a politikai harc szempontjai alá rendelődjön.” E megállapításokkal emlékeztem Polt Péter főügyészi idejére négy hónappal ezelőtt. Attól tartok, egyre többen lesznek, akikről ebben a szellemben kell majd írnunk.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.