Az új közbeszerzési törvény alapján az MTVA-nak a jövőben nyilvános pályázatot kell kiírnia, ha külső cégtől akar műsort rendelni nyolcmillió forint feletti áron. Tender nélkül nem köthet százmilliós szerződéseket Fábry Sándor vagy Kálomista Gábor cégeivel. A közbeszerzés alól a médiaszolgáltató kaphat felmentést, de az nem az MTVA, hanem a Duna Médiaszolgáltató.
Lapunk információi szerint nagyon komoly fejtörést okoz az állami média vezetőinek a november 1-jétől hatályos új közbeszerzési törvény, amelyet nemrégiben fogadott el a parlament. A törvény döntően az uniós előírások alapján teljesen új alapokra helyezi a közbeszerzés szabályait, növelve az átláthatóságot és a versenyt. Az európai gyakorlatnak megfelelően a jogszabály bizonyos területeken felmentést ad a pályáztatás alól, például katonai beruházások esetében, amikor a beszerzéshez kapcsolódó információk kiadása ellentétes lenne az ország nemzetbiztonsági érdekeivel. A kivételek közé tartozik az „audiovizuális vagy rádiós médiaszolgáltató olyan beszerzése, amelynek tárgya audiovizuális vagy rádiós műsorszolgáltatásra szánt műsorszám vétele, fejlesztése, előállítása” is. Ez az a pont, amely miatt igencsak fő az állami média, a médiahatóság és vezető kormánypárti politikusok feje is.
Fábry Sándor cégével is csak egy nyílt közbeszerzés után köthetnének szerződést |
Leginkább azért, mert az idén több mint 80 milliárd forinttal gazdálkodó Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (ahogy a nevében is benne van) támogatja a médiaszolgáltatást, nem pedig médiaszolgáltató, tehát nem kaphat felmentést a közbeszerzés alól. Az MTVA tartalmat állít elő a televíziók, rádiók és a nemzeti hírügynökség platformjaira, valamint több tízmilliárd forint értékben műsorokat rendel meg külső beszállítóktól.