A fideszesek gyomra nem bírta a Jobbik felszólalását

Elkezdődött a hét, és délután már képviselőink is munkába álltak. Szalay Tamás Lajos a helyszínen figyelte az eseményeket.

15:05 - Amikor a Jobbiknak tetszik a kormány válasza

Németh Zsolt (Jobbik) a következő interpelláló, aki a szcientológiai egyházról kérdezi az illetékes és kijelölt államtitkárt. A radikális politikus ezt követően az elmúlt kormányok hozzáállásáról beszél, illetve a szcientológusok vélt vagy valós üzleti hátteréről. Németh szerint a magyar társadalomra veszélyt jelent az egyház és be kellene tiltani.

Szászfalvi László közigazgatási és igazságügyi államtitkárt jelölték ki a válaszra. A kormánytag elmondja, hogy az állam és az egyházak kapcsolatát az alkotmány és más törvények rendezik. Ugyanakkor azt mondja: a "liberális szabályok" miatt meg sem lehet mondani, hogy hány egyházat vettek regiszterbe.

Néhány éve szerinte még egy állatotthon is egyházat alapíthatott. Szászfalvi hangsúlyozza, hogy tisztában vannak azokkal az információkkal, amelyeket a nemzetbiztonsági hivatalok adtak és adnak a szcientológiai egyház nemzetbiztonsági ügyeivel kapcsolatban. Szászfalvi elmondja, hogy a kétharmados többséggel most végre lehetőség nyílik, hogy a vonatkozó törvényt úgy módosítsák, hogy beszüntessék a business-egyházakat.

Németh Zsolt (Jobbik) kimerítőnek és elfogadhatónak tartotta a kormánypárti választ, így szavazásra nem került sor. Ezzel véget értek az interpellációk. És parlamenti tudósításunk is.

14:45 - Jávor a tököli reptér ügyét feszegeti

"Tököl, Érd, Százhalombatta, Szigethalom, Halásztelek - gyorsan bővülő, számos ipari és közlekedési szennyezőforrásnak kitett települések a főváros szomszédságában. A sztrádák, vasútvonalak találkozásánál fekvő és egy olajfinomító közelségét is elviselni kényszerülő térség legújabb keresztje a tököli repülőtér, amelyből a területre szemet vető befektetők fapados légikikötőt, újabban teherszállító gépeket vonzó logisztikai központot fejlesztenének" - mondta interpellációjában Jávor Benedek, LMP-s politikus.

Az ökopárti képviselő szerint az ügyben a hatóságok hozzáállása "aligha független attól a ténytől, hogy a területet egy Demján-cég privatizálta, és jelenleg a Fidesz-alapító Waschler Tamás által vezetett cég fejleszti."

Fónagy János nemzeti fejlesztési államtitkár válaszát azzal kezdte, hogy Wachsler Tamás nem Fidesz-alapító és igyekszik politikától mentes, szakmai választ adni. A kormánytag szerint a tököli üzemeltetők lépéskényszerben vannak, miután jelenleg csak nem nyilvános le- és felszállóhelynek minősül, de egy kormányrendelet értelmében mindenképpen - fejlesztések nyomán akár - reptérré kell átminősíteni a helyet. Vagyis Tökölön vagy lesz - a környezetvédelmi előírásoknak is megfelelő - fejlesztés, vagy megszűnik a légi forgalom.

Jávor Benedek szerint az államtitkár által elmondottak pozitív változást jelentenek, de miután nem tudható, hogy a fejlesztés mögött láthatatlan lobbierő milyen fogadtatásra talál a kormányoldal részéről és a kabinet nem adott egyértelmű állásfoglalást a fejlesztés kapcsán, ezért a választ nem fogadta el. Nem úgy a kétharmados kormánytöbbség.

Nagy Andor (KDNP) az iskolatej-programról kérdez, erre újabb tucatnyi kormánypárti indult ki a büfé felé. Ángyán József vidékfejlesztési államtitkár megnyugtatta a kereszténydemokrata képviselőt, hogy bár az előző kormány idején a programban voltak problémák, most már minden rendben lesz. Nagy meglepetést keltenék, ha nem fogadnám el a választ - mondta Nagy Andor, a KDNP padsoraiból. És tényleg.

14:30 - A fideszesek gyomra nem bírta a Jobbik felszólalását

Lenhardt Balázs (Jobbik) kapott szót, interpellációjában egy szabolcsi eset részleteiről beszélt, amelyben egy szülőpáros és egy nagyapa többször is megbecstelenítette a közösen nevelt gyermekeket. Lenhardt meglehetősen naturalisztikus részletekkel (anális, orális, kutyákkal való fajtalankodás) mondta el az esetet, ezt több fideszes képviselő is bekiabálásokkal kérte ki magának. Így tett Kövér László házelnök is, aki a jóízlés betartására kérte a képviselőket.

Lenhardt egyébként azt kérdezte a nemzeti erőforrás minisztérium képviselőjétől, hogy megfelelőnek tartja-e a gyermekjóléti rendszer működését a lefestett eset ismeretében. Halász János nemzeti erőforrás államtitkár azt mondta: az indulatot érti, de az nem elég. A kormánytag elmondja, hogy az ügyben a hatóságok minden lehetséges lépést megtették, méghozzá amint tudtak. Halász szerint mind a gyermekvédelmi rendszer, mind az egyéb hatóságok szakszerűen végezték a munkájukat.

A jobbikos politikus szerint viszont a gyermekvédelmi rendszer nem működik jól és ezt a vázolt eset is ékesen bizonyítja. Ezért a választ nem fogadta el. Hozzátette: az elkövetők nem emberi lények, így a sima szabadságvesztés nem elegendő. A kétharmados többség úgy döntött: elfogadja az államtitkári választ.

L. Simon László fideszes képviselő kérdezi a Márai-programról saját kormányát. Miután a kormányoldali választ biztosan elfogadja majd a politikus, így a fideszesek többsége ki is ment a büfébe és a dohányzóba; szavazniuk nem kell majd. Nem is lett meglepetés: L. Simont "megnyugtatta" az államtitkári válasz, ezért elfogadta azt. Huh.

Simon Gábor interpellációjára Cséfalvay államtitkár válaszolt, de a szocialista politikus nem fogadta el azt, mondván hiányoztak a konkrétumok. A kétharmados többségnek azonban megfelelt az államtitkára válasza.

14:00 - Az LMP tovább piszkálja a Fidesz ügyeit

A Parlament egyelőre a napirendtől való eltérésekről szavaz. Ezt követően kerül sor az interpellációkra. A kiadott listából kiderül, hogy az első interpelláló Simon Gábor (MSZP) lesz, aki a nemzetgazdasági minisztert próbálja meg kellemetlen helyzetbe hozni. Több jobbikos képviselő is élni fog interpellálás lehetőségével, Lenhardt Balázs a gyermekjóléti rendszerről, Németh Zsolt a szcientológiai egyházról, Z. Kárpát Dániel a hamburgeradóról kérdezi majd a kormány képviselőjét. Ezúttal sem maradnak el a kormánypárti interpellációk. L. Simon László (Fidesz) a Márai-programról érdeklődik majd saját miniszterénél, de a legizgalmasabbnak Nagy Andor (KDNP) interpellációja ígérkezik, aki azzal a címmel intéz kérdést a vidékfejlesztési miniszterhez: "mit tehetünk az iskolatej program sikeréért?" Szinte bizonyos, hogy el fogja fogadni a kormány válaszát, legyen az bármilyen tartalmú.

Ugyanakkor az LMP egy újabb támadást intéz a Fidesz ellen a napirend előtti Scheiring-felszólalás után, Jávor Benedek és Kaufer Virág a tököli katonai reptér körüli fideszes visszásságokra kérdez majd rá a nemzeti fejlesztési miniszternél a kiadott lista szerint.

13:45 - Rogán két albizottságot kezdeményez

Az utolsó napirend előtt felszólaló Rogán Antal fideszes képviselő. A kormánypárti politikus arról beszél, hogy a mostani kabinet tarthatatlan költségvetést örökölt. Az új kormánynak az volt a feladata, hogy úgy gazdálkodjon: egy fillérrel sem költhet többet, mint amennyi bevétele van. Ez Rogán szerint a mostani kabinetnek egy nagy bravúrja, amelyre nemhogy a szocialisták, de a világon mások sem voltak igen képesek.

Rogán két albizottság felállítását kezdeményezi: az egyik az államadósság növekedésének okait fogja vizsgálni az elmúlt időszakban, a másik pedig az "alumíniumvertikum" 1994 és 1998 közötti privatizációjának visszásságait.

Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági államtitkár az előző Orbán-kormány teljesítményét méltatja és a korábbi szocialista kabineteket kritizálja. Szerinte az elmúlt nyolc évben egyetlen olyan költségvetése sem volt, amelynek stimmeltek volna a számai. Ezzel véget értek a napirend előtti felszólalások. Most dönt a Ház a napirendről.

13:35 - Pálffy beállt a pufajkásozók sorába

Pálffy István, a KDNP frakcióvezető-helyettese következik. A volt televíziós műsorvezető szerint a történelmi emlékezés napja a mai. Elmondta: hat évvel ezelőtt másfélmillió magyar a sajátjai ellen szavazott.

"A többség akkor megadta volna, de hiába akarta volna megadni. Akkor még nem voltunk elegen. A kisebbség volt hatalmon. A tagadás politikája lett úrrá" - fogalmazott, majd pufajkásokról és a magyarokra tankokat engedő politikáról beszél. Pálffy szerint "most jön a mentés másként", mert "idén már elegen vagyunk" és ezért az idei a magyarok "önrendelkezésének éve".

A kereszténydemokrata politikus szerint 2010 a nemzeti megújulás első nagy éve. Mert megnyílik a lehetőség a kettős állampolgárságra. Pálffy szerint óriási az érdeklődés, sokan várják a január elsejei határidőt. Pálffy hangsúlyozta: létre kell hozni a magyar regisztert. "Számítunk egymásra, számítunk minden magyarra és minden képviselőtársunkra ebben a feladatban" - zárta szavait.

Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes válaszol a kormány képviseletében. Ő is arról beszél, hogy minden magyar embert sokkolt a hat évvel ezelőtti népszavazás, ahogyan a másnapi Gyurcsány Ferenc kormányfő által elmondott, győzelmi, napirend előtti felszólalás.

Navracsics reméli, hogy az MSZP döntő többsége már felülvizsgálta ezt az álláspontját. "De látom, Vadai Ágnes azt mondja, hogy nem. Akkor sajnos azt kell mondanom, hogy az MSZP továbbra is ezt a nemzetromboló politikát folytatja" - mondta Navracsics, sajnálatát kifejezve azért, hogy "ilyen képviselőtársai vannak" a Parlamentben.

"Ne higgyünk Gyurcsány Ferencnek, ne higgyünk Vadai Ágnesnek. Ne higgyünk a gyülöletkeltésnek. Sajnálom, hogy itt ülnek velünk a Parlamentben" - zárta szavait a kormányfő-helyettes. Vastaps a kormánypárti és a jobbikos sorokból.

13:30 - Az amerikaiak helyett Németh magyarázkodik

Volner János (Jobbik) a következő felszólaló, aki a Wikileaks kiszivárogtatásról beszél. A radikális politikus emlékeztet, hogy az egyik kiszivárgott dokumentum szerint amerikai diplomatákat arra kértek: gyűjtsenek személyes adatokat a magyar politikusoktól. Volner szerint ez több bűncselekményfajtát is kimerít és ideje lett volna a külügyminiszternek felállnia és választ követelnie az amerikai féltől.

A jobbikos képviselő szerint a Martonyi János tárcája által kiadott közlemény nem a magyarok nemzeti érdeke mellett állt ki, hanem azt ítélte el, aki kiszivárogtatta ezeket az információkat. "Kérem Önöket arra, hogy megnyugtató válaszokat adjanak" - zárta felszólalását Volner János.

Németh Zsolt külügyminiszteri államtitkár válaszolt a kormány részéről. Elmondta, hogy az elmúlt hetekben is tárgyalt ezekről a kérdésekről is Washingtonnal. Az államtitkár elmondta: vizsgálatot indítottak "a nemzetközi jogi összefüggésekkel" kapcsolatban. Németh aláhúzta, hogy a táviratok kiadása súlyos bűncselekménynek minősülnek, részei a cyber-bűnözésnek.

13:20 - Mi történt Moszkvában? - vajon ma megtudjuk?

Szekeres Imre (MSZP) a következő napirend előtti felszólaló. Orbán moszkvai útjáról és a kormány energiapolitikájáról beszél. Szerinte az Orbán-kormány semmit sem tesz az energiabiztonságért. Rámutatott, hogy Magyarország oroszgáz-függősége legalább nyolcvan százalékos, ehhez képest a kabinet (Orbán moszkvai útja előtt egy nappal) olyan földgáz-tervezetet erőltetett át, amelyik csak fokozza a függőséget.

"Mi a kormány célja a magyar piacon jelen lévő európai cégek háttérbe szorításával? Mi történt Moszkvában? Ha sikertelen volt a tárgyalás, érthető a csönd. Az sejthető, hogy Orbán Viktor már döntött. Nem az uniós normák alapján, az uniós cégekkel akar együttműködni" - mondta Szekeres, hozzátéve: a kormányfő számára a jövő keleten van.

A válaszadó Fónagy János nemzeti fejlesztési államtitkár szerint a szocialisták megvilágosodtak, mert azt mondják most fel, amit a Fidesz ellenzékben már régóta mondott. Fónagy szerint a nemzeti ügyek kormánya számára kiemelt cél a jó kapcsolatok fenntartása és az energiabiztonság.

13:10 - Navracsics kiakadt az LMP-s kérdésen

Kövér László megérkezett, megnyitja az ülést, majd megadja a szót Scheiring Gábornak. Az LMP-s képviselő azzal kezdi: az ökopárt sikerrel elérte, hogyvisszavonják azt a többmilliárdos légifotó-tendert, amelyet korrupciógyanú övezett. Scheiring most a Grupo Milton nevű cég helyzetbe hozásáról, vagyongyarapításáról beszél, köszönhetően a székesfehérvári fideszes többségnek.

Az ökopárti képviselő nem érti, hogy a kormányzati elszámoltatás sorában miért nem néznek a Grupo Milton ügyei után. Sőt, Scheiring azt sem érti, hogy miért kellett az egyik internetes portálnak gyorsan eltávolítania azt a hírt, miszerint Orbán Viktort a székesfehérvári stadion VIP-páholyában együtt látták a Grupo Milton vezetőjével.

"Ennek egyetlen eleme sem igaz" - mondta Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter, a kormány reagálásában. A tárcavezető rámutatott, hogy ezt a döntést Székesfehérvárott még 2008-ban hozták meg. "Öt percen belül több nettó hazugságot hordott össze, mint több képviselő egész élete során" - mondta Navracsics az LMP-s képviselőnek.

"Nem igazak azok a vádak, amit hangoztat. Akkor miért kellett Önnek felszólalnia? Nincs téma az LMP-ben? Nem tudnak mást mondani az Országgyűlésben, mint félinformációkat? A szocialista többség adta el a Grupo Miltonnak, a szocialista többség nyert ezen is. Cáfolom, amit a képviselő mondott" - fogalmazott Navracsics Tibor.

12:55 - Lassan megtelnek a padsorok

Gyűlik a képviselősereg a mai plenárisra, kezdés előtt öt perccel még üresek azért a padsorok. Varga László (MSZP) a fideszes padsorok között beszélget Répássy Róbert és Kocsis Máté képviselőkkel. Napirend előtti felszólalásra ma öten jelentkeztek.

Scheiring Gábor (LMP) az elég hosszú: "a lakossági ellenállással meghiúsult korrupciógyanús pátyi és sávolyi ügyek után miért kerülhet újra helyzetbe és juthat tízmilliárdokhoz a Grupo Milton - ezúttal a Fideszes többségű Székesfehérvári Közgyűlés döntésével?" című beszéddel készül. Utána Volner János (Jobbik) következik "amerikai kémtevékenység a magyar közélet ellen" címmel, őt Szekeres Imre (MSZP) követi, aki az erősődő keleti szelekről és a kormány energiapolitikájáról kíván szónokolni. Pálffy István (KDNP) is feliratkozott a napirend előttiek sorába, "nemzeti újraegyesítés hat évvel a népszavazás után" címmel fog beszédet mondani. Az utolsó napirend előtti felszólaló Rogán Antal lesz, aki a sejtelmes "a múlt öröksége" címmel fog felszólalni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.