Ötmilliárdra azonnal szükség van a BKV túléléséhez - a főváros a kormánynál kuncsorog

Ötmilliárd forintos rövid távú likviditási hitelt kért a főváros a BKV idei működtetésére a kormánytól - közölte Horváth Csaba főpolgármester-helyettes a pénzügyminiszterrel és a kancelláriaminiszterrel folytatott megbeszélése után.

A BKV ügyeiért felelős városvezető azt közölte: a kormány feltétele a bizalom és az átláthatóság helyreállítása volt, hogy olyan visszásságok ne fordulhassanak elő, mint amelyek az elmúlt hetekben kiderültek. Mint mondta, ennek megfelelően kívánják átalakítani a cég irányítási és az ellenőrzési rendszerét.

Horváth Csaba
Budapest, 2009. szeptember 10. Horváth Csaba főpolgármester-helyettes az Országházban rendezett sajtótájékoztatón jelenti be, hogy ötmilliárd forintos rövid távú likviditási hitelt kért a főváros a BKV idei működtetésére a kormánytól. MTI Fotó: Földi Imre

A fővárosi cég felügyeletével nemrég megbízott  főpolgármester-helyettes elmondta azt is, hogy a megbeszélésen szó esett egy hosszú távú finanszírozási hitelről is, amelyet a BKV  korszerűsítésére és fejlesztésére fordítanának. Ennek összege  Horváth Csaba szerint "nagyságrendileg" 30 milliárd forint, illetve "akkora összeg, amekkorra a BKV-nak szüksége van".

Ehhez a 30 milliárdhoz kormánygaranciát szeretne a főváros, de Bajnai Gordon ezt visszautasította. A cég hitelállománya más most majdnem eléri a 80 milliárd forintot.

Arra a felvetésre, mi történik, ha a BKV mégsem kapja meg a kért  összeget, azt mondta: a kormányzat határozott szándéka, hogy partnerként együttműködjön, ezért is állított feltételeket, ezeket pedig a főváros és a BKV teljesíteni akarja.

A múltat fel kívánjuk tárni, hogy helyreálljon a BKV-val  szembeni bizalom - hangoztatta Horváth Csaba. Ezzel összefüggésben a következő hónapok feladatairól szólva azt mondta: szeptember 30-áig  áttekintik a menedzserszerződéseket, október 30-áig elfogadják az új  szabályzatokat, és novemberig elkészítik azt az új üzleti modellt, "amely alapján a BKV hosszú távú jövőjét biztosítani lehet".

Kitért még arra, a kormányzattal tárgyalnak arról, hogy a BKV igazgatótanácsának élére egy kormánymegbízott kerülne. Jelezte azt is: a főváros azt szeretné, ha az új igazgatótanácsba és a  felügyelőbizottságba nem politikai, hanem szakmai delegáltak ülnének. Mint fogalmazott, az ellenőrző és irányító testületeket nem fővárosi képviselőkkel, hanem "minden vitán felül álló szakemberekkel" töltenék fel.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.