Országgyűlési törvény: hétfőn kiderül, a KDNP együtt szavaz-e a Fidesszel

Elfogadhatja a parlament az új országgyűlési törvényt hétfőn, bár annak kapcsán vita folyik a kormánypártok között arról, vállalhat-e képviselő más keresőfoglalkozást. A napirendi pontok között szerepel az állambiztonsági múlt feltárása is.

A parlament jövő heti kétnapos ülésének első felében dönthet az új országgyűlési törvényjavaslatról, amely szerint – a zárószavazás előtti állapot alapján - egyebek mellet őrséget állítana fel az ülésterem rendjének biztosítására, továbbá kimondanák, hogy a képviselők a következő ciklustól parlamenti munkájukon kívül nem folytathatnak más keresőfoglalkozást. A Ház kedden az LMP kezdeményezésére ötórás vitát tarthat az állambiztonsági múlt feltárásáról.

A hétfői ülésen a képviselők elsőként a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja alkalmából tartanak megemlékezést. A határozathozatalok során mindenekelőtt azt az ötpárti határozati javaslatot fogadhatják el, amely a világörökség évének nyilvánítaná 2012-t. 

Ezt követően várható döntés születik az új országgyűlési törvényről, valamint a házszabály ahhoz kapcsolódó módosításáról. Az előbbi indítvány egyes részeinek megszavazásához a képviselők kétharmadának támogatására lesz szükség, ami a módosító javaslatok elfogadása során csak a Jobbik voksaival lett meg, mivel a KDNP-frakció harminc tagja nem értett egyet a fideszes Kovács Zoltán azon kezdeményezésével, amely szerint a következő ciklustól nem folytathatnának más keresőfoglalkozást. A Jobbik azóta közölte, hogy a zárószavazáson nem szavazzák meg az előterjesztést. 

A törvényjavaslat az előző héten elfogadott módosításokkal arról is rendelkezik, hogy parlamenti képviselők - a miniszterek és az államtitkárok kivételével - nem lehetnek állami vezetők, nem állhatnak kormányzati szolgálati vagy közszolgálati jogviszonyban, nem lehetnek közigazgatási szerv munkavállalói. Nem tölthetnek be polgármesteri, alpolgármesteri, főpolgármesteri, -helyettesi, megyei közgyűlési elnöki vagy alelnöki tisztséget, és nem lehetnek önkormányzati képviselők sem. 

Rögzítenék továbbá, hogy az ülésnapról kizárt képviselőnek - az eredeti kormánypárti tervekkel ellentétben - mégsem kell elhagynia az üléstermet, tőle csak a szót vonnák meg aznapra. A kizárást az ülést vezető elnök akkor javasolhatja az országgyűlésnek, ha a képviselő felszólalásában kirívóan sértő kifejezést használt, illetve ha házszabálysértő magatartását rendreutasítása után is folytatta. Az újonnan létrejövő Országgyűlési Őrség így csak a képviselői jogainak gyakorlásából felfüggesztett - erőszakot alkalmazó vagy azzal fenyegető - képviselőt vezetheti ki az ülésteremből.

A házszabály módosítása egyebek mellett tartalmazhatja majd a frakcióalakítási szabályokat, így ez rögzítheti azt is, hogy a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióhoz tartozó tíz független képviselő ebben a ciklusban nem hozhat létre képviselőcsoportot.

A fentiek mellett még egyetlen határozati javaslatról várható zárószavazás, a Ház ebben a nemzetiségek napjává nyilvánítaná december 18-át, arra hivatkozva, hogy az ENSZ korábban ezen a napon fogadta el a nemzeti vagy etnikai, vallási és nyelvi kisebbségek jogairól szóló nyilatkozatát. A hétfői ülésnap végén a kormány fogyasztóvédelmi törvénymódosító javaslatáról kezdődik vita, majd három korábban tárgyalni kezdett előterjesztéséhez szólhatnak hozzá ismét a képviselők.

A keddi ülésnap napirendje mindössze két pontból áll, így elsőként az állambiztonsági múlt feltárásáról tartanak ötórás időkeretben vitát, majd a járások kialakításáról szóló általános vita folytatódhat. Az állambiztonsági múltról szóló vitát az LMP-frakció tagjai mellett szinte a teljes szocialista képviselőcsoport, valamint húsz jobbikos és Turi-Kovács Béla személyében egy kormánypárti politikus is támogatta.


Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.