A Fidesz-frakció többsége nem támogatja a halálbüntetést – tudta meg a Népszabadság. Ellenzi Gulyás Gergely, a törvényalkotási szuperbizottság elnöke is. Az Európai Parlament igazságügyi bizottsága Orbán Viktor felvetésére reagálva csütörtökön arról tárgyal, mivel szankcionálható, ha valamely tagállam a halálbüntetést bevezetné.
Orbán Viktor csak azt érte el a halálbüntetés „napirenden tartásának” a felvetésével, hogy csütörtökön az Európai Parlament igazságügyi bizottsága elé kerül a kérdés. Martin Schulz EP-elnök már a múlt héten tisztázó telefonbeszélgetést kezdeményezett a magyar miniszterelnökkel, aki azonnal tudatta is: a halálbüntetést nem szándékozik bevezetni. Brüsszelben ennek ellenére tárgyalnak arról, milyen következményekkel járna, ha egy tagország visszaállítaná az állami gyilkosságot.
Lelkiismereti kérdésben maradt alul a kormányfő Kovács Attila / MTI |
Mit jelent a halálbüntetés kérdésének a „napirenden tartása” a miniszterelnök Schulznak tett ígérete után? Ezt akartuk megtudni fideszes és kereszténydemokrata politikusoktól, de nem tudtak válaszolni. A Fidesz-frakció többsége nem is támogatja a halálbüntetést – mondta munkatársunknak egy ismert kormánypárti, ugyanakkor úgy számolnak: az emberek hetven-nyolcvan százaléka támogatná azt. „Társadalmi szinten a kérdés napirenden lesz, politikai szinten pedig majd elhal” – prognosztizálta forrásunk, aki szerint lehet a kérdésben akár nemzeti konzultációt is kezdeményezni, csak értelme nincsen. A vitát súlytalanná teszi ugyanis itthon, hogy a végeredmény már ismert: Magyarországon nem lehet a halálbüntetést bevezetni, ahogy azt Orbán Viktor már európai néppárti vezetőkkel is közölte. Viszont azt is mondta, hogy ezt a vitát az európai közvéleménynek is le kellene folytatnia.