A kormány korábban azt jelentette be, hogy kétféle kerítés épül. Ott, ahol a legtöbb migráns érkezik Magyarországra, 4,5 méteres horganyzott gerendákat préselnek a földbe másfél méteres mélységig. A földből kimagasló háromméteres oszlop tetejére pedig 50-70 centi átmérőjű NATO-drót kerül. Egyszerűbb megoldást alkalmaznak a nehezebben járható szakaszokon, ahol a korábbi közlések szerint sok helyen csak három, gúlába rakott NATO-drót állná útját a határsértőknek.
|
Fotó: Koncz György / Népszabadság |
Ehhez képest jelenleg a határ leveszélyeztetettebb szakaszain is csak vasrudakat szúrtak a földbe, és a kiemelkedő alig kétméteres vasak közé feszítenek ki három sor NATO-drótot, az embermagasságot sem haladja meg. Ha átugrani nem is lehet rajta, mert alacsony, könnyebben megrongálható. A Népszabadság értesülése szerint a határ mintegy négy-öt kilométeres szakaszán ráadásul egyáltalán nem építenek semmiféle kerítést vagy drótakadályt. Arról a mocsaras-lápos területen haladó határszakaszról van szó, amelyen a migránsok eddig még csak meg sem kíséreltek átjutni.
Úgy tudjuk, sem a másfél méteres előkerítés, sem a háromméteres NATO-határzár nem kap külön elektronikai védelmet. Sem mozgásérzékelőket, sem újabb hő- vagy mozgásérzékelő kamerákat, szívdobbanásjelzőket nem telepítenek a kerítés nyomvonalába.
Az illetékesek úgy vélik, a magyar–szerb határon már épp elég elektronikai „kütyü” működik. „Eddig sem az okozta a problémát, hogy a határrendészek nem látták volna, hogy hol lépnek be és merre rohannak a migránsok, hanem, hogy olyan sokan jöttek egyszerre, hogy ha önként nem álltak meg, nem tudták összefogdosni őket”, mondta egy belügyi tisztviselő.
Korábban a kormány azt kommunikálta, hogy novemberre készülhet el a kerítés, de Orbán Viktor Tusnádfürdőn azt jelentette be, hogy augusztus végére meglesz a határzár. Néhány, a kerítés építésén foglalkoztatott közmunkástól úgy tudjuk, nekik azt mondták, hogy az ő foglalkoztatásukat nem érinti a miniszterelnök által előírt határidő-módosítás.
|
Fotó: Koncz György / Népszabadság |
„Ha Orbán Viktor azt mondta, hogy augusztus 31-ig le kell zárni a határt, akkor le lesz zárva a határ. Legfeljebb majd ahol szükséges, később megerősítjük, átépítjük, a nagyobb védelem érdekében az ideiglenesen felállított ideiglenes kerítéssel párhuzamosan építünk majd egy másikat is” – idézte névtelenséget kérő helyi forrásunk az egyik közfoglalkoztatottakat eligazító illetékes szavait.
Forrásunk szerint a közfoglalkoztatottakkal még a határidő-módosítás után is azt közölték, hogy nekik valószínűleg november 30-ig lesz munkájuk az ideiglenes határzár építésén.
Ha ez így történik, az megmagyarázza, hogy az eredetileg anyagköltségre számított 6,5 milliárd forintot a kormány miért emelte meg a napokban hárommilliárddal. Kovács Zoltán szóvivő ezzel kapcsolatban legutóbb azt mondta, hogy időközben a korábbinál pontosabb becslések készültek. Bár nehezen hihető, hogy egy mérnök harmadával elhibázza egy építmény anyagköltségét. Már ha nem változott közben a műszaki tartalom.
|
Fotó: Koncz György / Népszabadság |
Szerettük volna tisztázni a Belügyminisztériummal, hogy végül is hányféle kerítés épül, valóban lesz-e olyan szakasz, ahol semmiféle védőművet nem építenek. Kérdéseinket hétfőn elküldtük a tárcának, de választ eddig nem kaptunk.