Orbánék kötött pályán - nem várható gazdaságpolitikai fordulat a Political Capital szerint

A Political Capital elemzése szerint a Fidesz politikusainak, szakértőinek nyilatkozatai egyre inkább azt jelzik: a Bajnai-kormány és a Fidesz gazdaságpolitikája között nincsenek rendszerszintű különbségek.

Az ellenzéki párt kormányra kerülése esetén szimbolikus intézkedésekkel kíván új korszakot nyitni, gazdaságpolitikai váltás nem várható - olvasható az elemzésben.

Puhulnak

A Political Capital szerint a Fidesz (és annak elnöke) a kormányzás lehetőségének közelebb kerültével rendszeresen fogalmaz meg olyan üzeneteket - jellemzően gazdasági lapokban -, amelyek jelentősen eltérnek a kormánnyal szemben általában alkalmazott, a megszorító intézkedéseket és a szerkezeti átalakításokat bíráló retorikától. A Fidesz elnöke mellett a párt több szakpolitikusa is tett olyan nyilatkozatokat, melyek arra utalnak, hogy a Fidesz kormányzása nem jelentene éles fordulatot a Bajnai-kormány gazdaságpolitikájához képest. Varga Mihály, a párt szakpolitikusa például úgy nyilatkozott a közelmúltban, hogy a kormány adóintézkedéseinek irányát és a módszereket helyesnek tartja, csak éppen az intézkedések mértékét kevesli.

Csak általánosságban

Míg korábban jellemző volt, hogy a Fidesz politikusai a kormány intézkedéseinek általános visszavonásáról beszéltek kormányra kerülésük esetén, az utóbbi időben csak egy-két intézkedés (főleg a családtámogatások és a vagyonadó) eltörlését hangoztatják, és ezen felül csak általánosságban fogalmazzák meg az új gazdaságpolitika igényét, míg a korábban védelmezett 13. havi nyugdíj visszaadásától már kategorikusan elzárkóznak - olvasható az elemzésben.

Mint rámutatnak, jelentős koncepcionális eltérés fedezhető fel ugyanakkor a jelenlegi kormány és a kormányzásra készülő Fidesz gazdaságpolitikai elképzelései között a fiskális fegyelemmel - és ezzel összefüggésben az euróbevezetés időpontjával összefüggésben. Míg a kormány továbbra is a költségvetési szigort tekinti a legfontosabb feladatnak, a Fidesz több politikusa (főleg Matolcsy György volt gazdasági miniszter és Orbán Viktor pártelnök) is azt hangoztatja: a költségvetési egyensúly helyreállítását és az euróbevezetést meg kell előznie a "gazdaság beindításának".

Nem lesz azonnal osztogatás

A Fidesz politikusainak utóbbi időben tett gazdaságpolitikai nyilatkozatai a Fidesz három politikai céljának felelnek meg. Egyrészt a népszerű üzenetekkel operáló ellenzéki politizálás közepette a párt igyekszik óvatosan nyilvánvalóvá tenni, hogy a várható kormányváltás nem jelent azonnali osztogatást. Másrészt sokszor a szélesebb közönségnek szánt népszerűbb üzeneteknek ellentmondva is, tudatosan igyekszik megszólítani a hazai és nemzetközi gazdasági szereplőket, melyek támogatására kormányzása során maga is ugyanúgy rászorul. Harmadrészt a kormányzáshoz közeledve igyekszik bővíteni gazdasági, költségvetési mozgásterét is, így egyes megszólalásaival teszteli a nemzetközi pénzügyi-gazdasági elit és a pénzügyi szervezetek reakcióit.

Kifelé üzent

Szapáry György, a Fidesz gazdaságpolitikai tanácsadója egy interjúban kijelentette: "Nem hinném, hogy az új kormány mindent visszacsinál" - utalva arra, hogy a következő kormánynak is szűk lesz a gazdaságpolitikai és költségvetési mozgástere. Az elemzők szerint a nyilatkozat időzítése nem véletlen, mert azután jelent meg, hogy a nemzetközi pénzügyi intézmények egyértelmű üzeneteket küldtek a jövőbeni magyar fiskális politikával kapcsolatos álláspontjukról. Például Joaquín Almunia uniós költségvetési biztos kilátásba helyezte a hitel felfüggesztését abban az esetben, ha a mindenkori magyar kormány a jövőben nem teljesíti a feltételeket. Nyilatkozata tehát leginkább kifelé szól, azt üzenve: a Fidesz hallja, érti és igyekszik eloszlatni a gazdaságpolitikájával kapcsolatos félelmeket.

Viszlát, vagyonadó

Az elemzés arra is kitér, hogy tekintettel a Fidesz politikusainak utóbbi időben tett nyilatkozataira és a gazdasági lehetőségekre, a 2010-ben esetlegesen megalakuló Fidesz-kormány várhatóan milyen intézkedésekre helyezi a hangsúlyt. Az elemzők szerint eltörölnék a vagyonadót, visszaállítanák a családtámogatási rendszert, módosítanák az adórendszert - cél a munkára rakódó adók, és köztük a személyi jövedelemadó jelentős mérséklése -, közigazgatási reformot hajtanának végre - a háttérintézmények felszámolását is előirányzó, jelentős leépítést vetítenek előre -, menesztenék Simor Andrást, a jegybank elnökét és bár az alacsony alapkamat jól illeszkedik a Fidesz által hangoztatott "egyensúly helyett növekedésközpontú" gazdaságpolitika koncepciójához, mégsem feltétlenül várható az alapkamat drasztikus és azonnali csökkentése egy esetleges jegybankelnök-váltás esetén sem.

Csalódhatnak a választók

Az elemzés szerint a közeledő kampányban, illetve a kormányzati ciklus kezdetén a Fidesznek több irányú politikai fenyegetéssel kell majd szembenéznie, ami megnehezítheti a szigorú, piacbarát és reformpárti gazdaságpolitikai döntések végrehajtását. A piaci igényeknek megfelelő gazdaságpolitikát a jövőben leginkább saját korábbi reformellenes retorikája, illetve a Jobbik szociális populizmusa nehezítik majd meg. Gyökeres és nagyon látványos váltásra a Fidesznek kormányzása kezdetén nem lesz lehetősége a gazdaságpolitikában, a túlfokozott elvárások így jelentős választói csalódottságot idézhetnek elő a kormányzás kezdeti időszakában - mutatnak rá a Political Capital szakemberei.

Van kire hárítani

Az elemzők szerint több olyan lehetőség is lesz a Fidesz számára, amely némileg csökkenti a kormányváltásból fakadó kockázatokat. Ilyenek a Bajnai-kormány kiigazító intézkedései, a kedvező gazdasági kilátások a kormányzati ciklus második felére, a választási ígéretek elmaradásáért az előző kormányzatokat és azok elhibázott gazdaságpolitikáját teheti felelőssé, emellett a Fidesz a baloldalnál hagyományosan sokkal hatékonyabb a szimbolikus politizálásban.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.