Orbán Viktor: Nyugi!

"Érthető, hogy a tiltakozó diákok azt mondják, „ezek a nagyfejűek meg húzzanak el. De nyugi!" – a Népszabadsághoz kiszivárgott hírek szerint így értékelte tegnap Orbán Viktor a Fidesz–KDNP-frakciószövetség zárt ülésén a keretszámcsökkentés miatt kialakult országos diáktüntetéseket.

A kormányfő helyzetértékelése szerint – mondták az ülésen részt vevők lapunknak – a tiltakozási hullám karácsonyra lecseng. Orbán Viktor a frakcióülésen nem látott okot aggodalomra, azt mondta, a kormány a felsőoktatási reformot többlépcsősre tervezte.

– Az első lépcsőnél nem volt lázadás, a másodiknál igen. Ez azt jelenti, hogy nem három lépésben, hanem még egy további lépésben változtatnak – magyarázta a képviselőknek.

Magáról a reformról azt mondta, nem lesz tandíj. A képzés vagy ingyenes, vagy költségtérítéses lesz. A fideszes képviselők számára az derült ki, hogy aki megszakítja a képzését – esetleg külföldi tanulmányai miatt, és egy-két félévet halaszt –, az később ingyenesen folytathatja a tanulmányait. A tervek szerint egy ötéves képzés esetén 12 félévet tolerálnak. A miniszterelnök ezúttal is elismételte, hogy mindazok, akik eleget tesznek a három feltételnek, azaz elérik a szükséges ponthatárt, meghatározott számú félév alatt megszerzik a diplomájukat, továbbá vállalják, hogy a diploma megszerzése után Magyarországon dolgoznak, ingyen tanulhatnak az egyetemeken, főiskolákon. Az még állítólag „mozog”, hogy a diploma megszerzése után elkövetkező húsz évben a képzésre fordított évek kétszeresét vagy ennél kevesebbet kell Magyarországon dolgozni. Egy kormányközeli forrás szerint Orbán Viktor és a kormány valójában „visszavonulót fújt”, de a miniszterelnök „okosan” hagyta magát meggyőzni a Fidesz napokban tartott elnökségi ülésén. Információink szerint ezen az ülésen figyelmeztették a miniszterelnököt: ha a keretszámok eltörlése után mégis lesz valamilyen „rafinéria, trükközés”, és tavasszal kiderül a hallgatók számára, hogy mégsem lesz az ominózus 10.480 fősnél lényegesen magasabb az államilag támogatott ingyenes helyek száma, akkor óhatatlanul „ránk sütik, hogy hazudtunk”. És ezen a Fidesz 2014-es választási sikere is múlhat.

Forrásunk megerősítette, hogy Balog Zoltán minisztériuma és az oktatási államtitkárság úgy kalkulál, hogy várhatóan a tavalyi szinten, „azaz 30 ezer körül lesz” az államilag támogatott ingyenes helyek száma. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tegnap a parlamenti folyosón a Népszabadságnak azt prognosztizálta: a 10.480 főnél „biztosan többen tanulhatnak ingyen 2013-ban”.

– Nem lesz részösztöndíj – mondta az egyik ismert képviselő lapunknak a miniszterelnök frakcióülésen elhangzott szavait idézve.

A költségvetési bizottság által a keretszámokról, illetve a ponthatárok meghatározásáról szóló, hétfőn egyébként már megszavazott módosító javaslat tesz említést a „(rész) ösztöndíjjal támogatott” képzésről, de Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár tegnap megerősítette munkatársunknak: a jogszabály ugyan lehetőséget biztosít a részösztöndíjra, de bizonyos, hogy nem lesz ilyen. (Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere említett korábban a pedagógusképzésben részt vevők számára havi 25 ezer–75 ezer forint közötti ösztöndíjprogramot, és úgy tudjuk, más „szakmacsoportok” esetén is lehet ilyen.)

Állami diákhitel a kormányzati elképzelések szerint lesz, de a kamatot az előzetes hírekkel ellentétben nem viszik le nullaszázalékosra, az továbbra is kétszázalékos marad majd. Az előzetes elképzelések szerint a hitel törlesztését várhatóan a negyedik évben, azaz a türelmi idő után kellene megkezdeni, de ha a hallgató ezután sem tudott elhelyezkedni, akkor nem kell törlesztenie, amíg állást nem szerez. Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető a Fidesz–KDNP-frakciószövetség tegnapi ülése után azt mondta, Orbán Viktor miniszterelnök tájékoztatta a frakciót a felsőoktatás jövő évi működésével kapcsolatos kormánydöntés elveiről, és az „nyugodt szívvel vállalható”. Arra, hogy magasabb lesz-e 2013-ban a felsőoktatás finanszírozása, nem tudott válaszolni. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter erre lapunknak azt mondta: „mindenképpen többet fordítanak rá, ha nő a költségtérítéses helyek száma”. Egy másik kormányzati forrás szerint 27-50 milliárd körüli finanszírozással kell kalkulálni, és ezt „ki kell harcolni a Matolcsy–Naszvadi párosnál”, mert minden a nemzetgazdasági tárcán múlik. Hoffmann Rózsa velük szemben – nyilatkozta lapunknak forrásunk – „hatástalan” volt.

Hiller szerint most már teljes a káosz

Hiller István volt MSZP-s oktatási miniszter napirend előtt azt mondta: „Teljes a fejetlenség, teljes a káosz”. A képviselő szerint a kormány óránként változtatja a véleményét, 72 órával ezelőtt még önfinanszírozó oktatásról beszéltek, 48 órával ezelőtt azt mondták, hogy megszűnnek a keretszámok, a most érettségizők nem tudják, jövőre milyen szakra, milyen finanszírozás és ponthatárok mellett kerülhetnek be, két órával korábban pedig benyújtottak egy törvénymódosítást, amely szerint a kormány rendeletben elintézi, ki, hogyan tanulhat. Hiller szóvá tette, hogy a költségvetési bizottság által hétfő délelőtt elfogadott, a költségvetést megalapozó törvény módosítását célzó javaslatból következik, hogy a kormánynak legalább 3000 ponthatárt kell rendeletben meghatároznia. (Munkatársunktól)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.