Orbán Viktor a Parlamentben
Orbán a kormányzati döntések között sorolta fel többek között azt is, hogy felépítenek egy új budapesti kongresszusi központot, és eredményként jelentette be: elkészült a tanuszodaprogram, és jól haladnak az úszó-világbajnokság megrendezésének előkészületei. Orbán szintén sikernek nevezte az adóhivatalhoz bekötött online-pénztárgéprendszer kiépítését és a törökökkel aláírt államközi egyezményeket, így például a vízummentes magyar beutazások lehetőségét. A miniszterelnök arról is tájékoztatást adott, hogy jelentős beruházások (angol, azeri és orosz befektetések) történtek a legutóbbi parlamenti ülés óta: ennek köszönhetően nő a magyar gazdaság és nő a munkahelyek száma is.
A miniszterelnök egyúttal a parlamenti pulpitusról gratulált a zalaszentgrótiaknak a sikerükhöz, azaz hogy a Coca-Cola bővítette helyi üzemét.
A romeltakarító
A leendő feladatok felsorolása előtt a korábbi célokat idézte fel először a miniszterelnök. Orbán hangsúlyozta: azt vállalták, hogy eltakarítják a múlt romjait, és közösen építenek fel egy új országot. „Azt vállaltuk, hogy szakítunk a régi világ kishitűségével, a »merjünk kicsik lenni« hozzáállásával” – fogalmazott Orbán.
Szerinte 2010-ben történelmi lehetőséget kaptak, amellyel kötelességük volt élni az ország érdekében. A kormányfő szerint csak az emberek összefogásának és támogatásának köszönhető, hogy Magyarország ma jobb állapotban van, és tartósan jobban teljesít. Orbán Viktor ezután a rezsiköltségek csökkenéséről, az alacsony inflációról, a „történelmi csúcson” lévő foglalkoztatásról, „tízezernyi betöltetlen állásról”, az európai viszonylatban második legnagyobb minimálbér-emelésről beszélt.
A miniszterelnök szerint a kritikus elemzők is tartós gyarapodást és emelkedést jósolnak a magyar gazdaságnak. Szerinte ez a határozott kormányzásnak és a mindennapi emberek sorsával foglalkozó politikának is köszönhető, ahogyan az ország lelki megújulása is.
Nem ijedünk meg senkitől
Orbán szerint az elmúlt négy évben nemzeti egységet hoztak létre, ez többek között a Brüsszel és a multinacionális cégek által indított támadások visszaszorításában is megmutatkozott. „A megújult Magyarország már nem ijed meg senkitől” – tette egyértelművé. Orbán hozzátette, hogy az ország meglévő szövetségei megerősödtek, sőt, újak köttettek, amelyek a további növekedés és gazdasági sikerek záloga. Orbán bejelentette: az a cél, hogy Magyarország kivitelének egyharmada 2018-ra már Európán kívülre irányuljon.
Orbán Viktor a Parlamentben
Orbán Viktor szerint a megújult Magyarországnak ismét van jövője, mert nő az önbecsülése és önbizalma, mert egyre inkább hisz saját erejében, és olyan közép-európai ország, amely a térség gazdaságának motorja lesz.
Sok még a tennivaló
„Sok munkánk van még hátra” – fogalmazott ugyanakkor a miniszterelnök. Orbán Viktor szerint erőfeszítéseket kell tenni a tartós és biztonságos növekedés fenntartásához, ezért növelni kell a versenyképességet is. A legfőbb kihívásnak a magyarok életkörülményeinek javítását nevezte, ehhez szerinte olcsó energiára van szükség, ezért „le kell törni a magas energiaárakat”.
A kormányfő szerint az a kabinet célja, hogy Magyarországon legyen a legolcsóbb és így a legversenyképesebb az energiaár, amely így a befektetőket is vonzani fogja. Orbán Viktor ezért legfontosabb feladatnak a rezsicsökkentés folytatását és megvédését nevezte. A Fidesz elnöke szerint a rezsicsökkentés nem kampány-, hanem nemzetstratégiai kérdés, amelynek egyre több követője lesz Európában; ez pedig „sokaknak fáj”. Orbán hangsúlyozta: nem tűrik tovább a magánmonopóliumokat, még akkor sem, ha megpróbálják eltéríteni Magyarországot erről az útról.
A miniszterelnök szerint 2014 egyértelműen a rezsiharc éve lesz, amelyben Brüsszel és a befolyásos multik újabb támadást készülnek indítani „a magyar családok ellen”. Orbán szerint ez a fajta harc korábban, még a kormányváltás előtt kezdődött, 2010-ben csak az volt a kérdés, hogy az új kabinet kinek az oldalára, a szorító melyik sarkába áll. „Mi pedig a piros-fehér-zöld sarkot választottuk” – mondta Orbán, tapsot kiváltva kormánypárti oldalról. A kormányfő hangsúlyozta, hogy meg fogják védeni a rezsicsökkentést, ennek egyik fontos lépése a harmadik csökkentési lépés parlamenti jóváhagyása.
Jön az első nonprofit energiaszolgáltató?
A Fidesz elnöke szerint a legnagyobb egységben kell felsorakoznia az országnak a rezsicsökkentés mellett, és – történelmi módon – törvényben kell megalkotni a nonprofit alapú energiaszolgáltató-szektort. „Ez jár a magyaroknak, az elmúlt négy évben megdolgoztak érte!” – tette hozzá a miniszterelnök. Orbán szerint Magyarország csak akkor lehet versenyképes Amerikával és Európával szemben, ha „radikálisan” lenyomja az energiaárakat; ezt pedig csak árszabályozással lehet elérni. Orbán szerint Magyarország példát, megoldást mutat egész Európának, az már Európa dolga lesz, hogy követi-e a pozitív példát vagy sem. Újszerűen ható megfogalmazása szerint megalapítják az első nonprofit energiaszolgáltatót, de szavaiból nem derült ki, hogy a 49 százalék felvásárlásával teljesen állami tulajdonba kerülő Főgázra vagy másra gondol. A Fidesz elnöke végül ismét megerősítette: a rezsiharcot meg kell és meg is fogják vívni.
Öntelt, erőszakos és nem ért semmihez
Harangozó Tamás, az MSZP frakcióvezető-helyettese reagált először ellenzéki oldalról. Azzal kezdte, hogy nagy kormányfői teljesítmény volt az elhangzottakat rezzenéstelen arccal elmondani. Harangozó hangsúlyozta, hogy Orbán elfelejtett az államadósság elleni harc elvesztéséről vagy éppen a magas forintárfolyam okairól beszélni. Az MSZP politikusa szerint a jelenlegi kormány vetette ki a legtöbb adót és szedte be a legtöbb adóbevételt az utóbbi ciklusokban.
Harangozó szerint nem az a baj az Orbán-kormánnyal, hogy „önteltek és erőszakosak”, hanem, hogy mindehhez nem társul semmiféle hozzáértés. A szocialista képviselő szerint gátlástalanság zajlott az elmúlt négy évben, amelyet valódi demokrata akkor sem tesz, ha erre jogi lehetősége és felhatalmazása megvan.
Harangozó szerint április hatodikán le fogják váltani az Orbán-kormányt, többek között azért, mert ma Magyarországon minden második ember létbizonytalanságban él, mert félmillió gyermek éhezik és sok százezer család nyomorog. Az MSZP képviselője szerint Orbán az ország jelentős részéről lemondott, ezért alkalmatlanok a magyar nemzet vezetésére. „Erővel majdnem mindent el lehet venni az emberektől, de az önbecsülésüket nem” – fogalmazott Harangozó Tamás.
A hazaáruló Orbán–Putyin-paktum
Schiffer András, az LMP társelnöke szerint ha Magyarország valóban a saját lábára állt, ahogyan a miniszterelnök mondja, akkor nem kellene „újabb szolgaság” után nézni Oroszországban. Az ökopárti politikus szerint nem cégeket – például a Közgépet –, hanem ágazatokat és szektorokat kellene kinézni és felemelni.
Schiffer szerint a „matolcsysta” gazdaságpolitika nem hozta meg a várt eredményeket, sokkal inkább szétszakította a társadalmat: a leggazdagabb és legszegényebb réteg között az olló soha nem látott módon nyílt ki.
Az LMP társelnöke emlékeztette a kormányfőt arra is, hogy egymillió, adózó munkahelyet ígért, ehhez képest trükköznek az adatokkal és a közmunkaprogrammal; a versenyszférával például huszonötezerrel kevesebb „valódi” munkahely van. Schiffer András szerint azért nincsenek munkahelyek, mert nincsenek érdemi beruházások. Utóbbiak pedig a jogbiztonság hiánya, a kiszámíthatatlanság, a földmutyik és trafikmutyik miatt nincsenek.
Schiffer hangsúlyozta, hogy az államadósság nem csökkent, hanem nőtt az elmúlt időszakban, a paksi beruházás pedig ezt csak tovább fogja lökni egészen a GDP kilencven százalékáig. Az LMP politikusa azt is felrótta a kormánynak, hogy nem „söpörte ki” az offshore-lovagokat, a beígért söralátétnyi adóbevallás helyett tucatnyi új adó született csak, a devizahitelesek problémáját pedig szintén nem sikerült érdemben megoldani. „El kell dönteni: tudásalapú vagy közmunkás társadalmat akarunk?” – fogalmazott Schiffer András, aki a paksi Putyin-paktumot egyértelmű „hazaárulásnak” nevezte.
A Jobbik támogatja
Vona Gábor, a Jobbik elnöke reagálásában először azt kifogásolta, hogy Orbán Viktor érdemben nem beszélt a paksi megállapodásról, holott szerinte a nyilvánosság elvárná, hogy a részletekről is beszéljen a kormányfő. A radikális párt vezetője szerint Orbán felelőtlen volt, hogy ezt a megállapodást a választási kampányra időzítette: várhatott volna vele a kabinet, így csak feldobta a magas labdát. „Nem mernek beleállni a vitába, ezzel azt sugallják, hogy takargatnivalójuk van!” – fogalmazott Vona Gábor, aki ugyanakkor világossá tette, hogy a Jobbik álláspontja szerint az atomenergiának egyelőre nincs alternatívája Magyarországon, az orosz megállapodás pedig az orosz kapcsolatok miatt is előnyös.
Vona szerint ugyanakkor felvetődik a kérdés, hogy nem a Közgép és társai fognak csak jól járni a beruházással. A Jobbik elnöke az MSZP-t is kritizálta, amikor arra várt tőlük választ, hogy valójában az oroszokkal vagy az atomenergiával van-e problémájuk. „A nácikkal van a probléma!” – vágta rá Szanyi Tibor, heves bekiabálásokat kiváltva.
Vona rövid kitérő után az orosz-magyar viszony kulcsfontosságú szerepéről beszélt, hozzátéve: jó lenne megfogadni az erdélyiek mondását, miszerint a „medve nem játék”. Vona Gábor arra is választ várt volna a szocialistáktól, hogy ha Mesterházy Attila miniszterelnök lesz, akkor vajon mit fog mondani Putyinnak a gázszerződések kapcsán. „Önök tizenkét év lehetőséget kaptak, a Fidesz nyolc évet. És nézzünk körbe, hova juttatták az országot!” – fogalmazott Vona Gábor, majd kijelentette, hogy egy leendő Jobbik-kormány megélhetésre, közbiztonságra és az elszámoltatásra fogja a legtöbb figyelmet fordítani.
Harrach tudja, ki kampányol
Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője reagálásában azt mondta: az ellenzék csak kampánybeszédeket mondott a kormányfő expozéjával kapcsolatban, hol agresszíven, hol tele csúsztatásokkal. A kereszténydemokrata politikus szerint az Orbán által bejelentett célok, programok, illetve a nemzeti vagyon „visszaszerzése” mind támogatásra találnak a KDNP soraiban. Harrach Péter ezt követően a kormány szociális területen hozott – szerinte a családok életét segítő – döntéseit sorolta, így például a családi napközik számának növelését, a gyed-extrát, az Erzsébet-utalvány bevezetését, vagy a szerinte is kiemelten fontos rezsicsökkentést. A KDNP politikusa szerint a rezsicsökkentés nemcsak a versenyképességről, hanem az „igazságosság érvényesüléséről” is szól.
Harrach szerint az elmúlt négy évben egy rendezett világot építettek fel, amely során nemcsak a családok helyzetén javítottak, de még a nyugdíjak vásárlóértékét is növelték. „A kormányzat több szinten, minden családtagnak biztosította, hogy jobb megélhetése legyen” – fogalmazott a KDNP frakcióvezetője. A paksi beruházásról szólva Harrach azt mondta: minden felelősen gondolkodó magyar politikus szerint szükség van a második paksi blokk megépítésére, ezt képviselték korábban a jelenlegi ellenzék tagjai is. A kereszténydemokrata képviselő szerint a kormány felelős döntést hozott, amelyet a Parlamentnek is támogatnia kell.
Rogán Mesterházyt keresi
„Hová tűnt Damon Hill? Hová tűnt Mesterházy Attila?” – kezdte reagálását Rogán Antal fideszes frakcióvezető. (Mint azt korábban megírtuk: az MSZP elnöke jelenleg az Egyesült Államokban tartózkodik, politikai tárgyalókörúton.) Rogán szerint az, hogy Mesterházy most sincs jelen, csakis az MSZP komolytalanságát mutatja és azt, hogy ismét Gyurcsány Ferencre akarják hagyni az országot.
A Fidesz frakcióvezetője ezt követően felsorolta, hogy a Gyurcsány–Bajnai-kormányok elvettek egyhavi nyugdíjat, egyhavi közalkalmazotti bért, bevezették a vizitdíjat és a kórházi napidíjat, elvettek egyévnyi gyest, és megszüntették a gyermekek után járó adókedvezményt. Rogán Antal ezután a kormány eredményeit sorolta, kiemelve, hogy újra van adókedvezmény és van gyed-extra, a foglalkoztatottak száma rekordmagas (szerinte a közmunkások mind örülnek a munkalehetőségnek), és alacsonyak a rezsiköltségek.
Rogán külön kiemelte, hogy az előző nyolc évben erős volt a korrupció: felemlítette ismét a kakaóbiztos számítógépeket, a nokiás és viszkisdobozokat, illetve Hunvald Györgyöt és Hagyó Miklóst, de választ várt arra is, hogy ki az a sejtelmes szocialista politikus, aki a Magyar Nemzet egyik cikke szerint százmilliókat tart egy külföldi bankszámlán.
A Fidesz frakcióvezetője a paksi beruházásról azt mondta: az atomenergia egyelőre még mindig olcsóbb, mint a megújuló energiaforrások, a szocialisták pedig korábban még szintén támogatták a beruházást, most pedig szélkakasként az ellenkezőjét. „Az a baj, hogy ezek után az Önök véleményét nem lehet komolyan venni” – tette hozzá Rogán Antal.