Orbán előadta többszázmilliárdos csomagját, Kósával összeszólalkozott

A sport, kultúra, településüzemeltetés kivételével szinte minden hatáskört elvesz az állam az önkormányzatoktól - ha a járásokra épülő önkormányzati rendszer jön létre. Az oktatást is az állam "menedzseli" és a fővárosban az egészségügyet is. Az oktatás államosítása miatt állítólag ismét szóváltás volt Orbán Viktor és Kósa Lajos között.

A miniszterelnök este ismerteti a reformcsomag fő elemeit a Fidesz-KDNP-frakciószövetség előtt. Az előzetes hírek szerint 100 ezerrel csökkentenék a rokkantnyugdíjasok számát, de mérsékelnék a munkanélküliség időtartamát, de a táppénzt is.

Orbán Viktor a Képviselői Irodaházban a Fidesz-KDNP frakciószövetség zárt ülésén a nagy előzetes várakozások által övezett reformcsomag intézkedéseiről beszél. A hivatalos bejelentést kedd délelőtt teszi meg Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes az Aranytíz művelődési központban. A gazdasági csomaggal középtávon, 2013-ig 600-800 milliárdos kiadáscsökkentés terveznek.

Amit Orbán Viktor már közölt: " bátor lépést teszünk meg még az idén, hogy mindenkit, kortól és nemtől függetlenül visszahozzunk a legális munka világába" - azaz a reformcsomag a munka világa köré épül. A tervek szerint felülvizsgálják a munkanélküliség időtartamának a csökkentését. De átalakítják a nyugdíjkasszát, "kiszervezik" a nem nyugdíjszerű ellátásokat, felülvizsgálják a rokkantnyugdíj-rendszert is, várhatóan külön rokkantnyugdíj-kassza lesz. A lapunk által már közölt értesülés szerint 100 ezerrel csökkentenék a rokkantnyugdíjasok számát.

A közösségi közlekedést átalakítják, lapunknak kormányzati források már a múlt héten azt mondták: van olyan elképzelés, hogy kedvezményes, 5 százalékos áfa-kulcsra vinnék le a szolgáltatást ezen a téren, viszont a nyugdíjasok utazási kedvezményének a megvonása biztosan nem lesz a reformok között.

Az egészségügy kapcsán Orbán Viktor mindössze annyit árult el: "aki elvesztegeti felelőtlen életmóddal ezt a tőkét, annak jobban hozzá is kell járulnia az egészség megőrzését célzó közös kiadásainkhoz", vagyis várhatóan bevezetik a "hamburgeradót". Szintén lapunk írta meg, hogy a kormány azt tervezi: közel száz milliárdot von el a gyógyszerkasszától, az elvonás már 2011-ben startol. de a megszorítások a betegeket és a gyógyszergyártókat is érintenék; a súlyos betegek most elvben térítésmentes gyógyszere után most 300 forint a dobozdíj, ezt megemelnék 500 forintra. A kiszivárgott hírek szerint 30-40 milliárdot takarítanának meg a generikus gyógyszerkészítmények árának a mérséklésével. Emellett vélhetően növelik a gyógyszergyártó cégek terheit is.

Munkatársunknak egy kormányközeli forrás azt mondta: az önkormányzati rendszer átalakítására kész a terv, és "az egyre inkább az államhoz kerülő oktatásról és egészségügyről szól". A keddi reform-bejelentésen azért is lesz Matolcsy György mellett Navracsics Tibor a másik főszereplő, mert az önkormányzati rendszer átalakítása "lefedi" a járási rendszert. lapunknak egy kormányzati forrás úgy írta le a változtatásokat, hogy a járás lesz egy egység, melynek lesz egy "gazdasági centruma is"; és minden olyan feladat, melyet a falvak városok nem tudnak ellátni, a "centrumhoz kerül". Az állam - tudtuk meg - minden olyan hatáskört, és annak finanszírozását is elvonja az önkormányzatoktól, mely nem kifejezetten település-üzemeltetés, vagy településfejlesztés. Vagyis az önkormányzatoknál az "árokásás", a sport, és a kulturális terület marad.

Az oktatás "állami menedzselés alá kerül", az egészségügy terén csak Budapesten lesz államosítás - mondták lapunknak. Információink szerint a hétvégén, a Fidesz vasárnapi elnökségi ülésén is voltak ellenvélemények az oktatás államosítása kapcsán. Kósa Lajos - ahogyan arról korábban az Origo beszámolt - már Siófokon vitába szállt Orbán Viktor miniszterelnökkel, ésszerűtlennek nevezve az önkormányzati iskolák esetleges állami kézbe adásáról szóló kormányzati terveket. Az állami tulajdonba vétellel a polgármester érvelése szerint ugyanis az intézmények fenntartása nem lesz olcsóbb, viszont számos gond kerülne elő az iskolák mindennapi életével és működtetésével kapcsolatban. Mindezzel véleménye szerint rengeteg helyi konfliktust húzna magára az állam, kezdve onnan, hogy akkortól "a bivalybasznádi iskola igazgatóját is a kormánynak, a nemzeti fejlesztési miniszternek vagy az oktatási államtitkárnak kell kineveznie" - értesült akkor a hírportál és a Népszabadság is. Állítólag Pokorni Zoltán volt oktatási miniszternek is voltak a debreceni polgármesteréhez hasonló fenntartásai.

"A 2008-as szociális népszavazás a mozgásterünket alapvetően határozza meg" - ez volt Siófokon a Fidesz-frakció álláspontja. Eszerint a felsőoktatásban nem lesz tandíj, és nem lesz fizetős a kórházi, illetve háziorvosi- fogászati járóbeteg ellátás. A Fidesz-frakciónak akkor az volt a véleménye, hogy már 2012. szeptember 1-jétől szükség van egy új oktatási rendszerre, ahogyan új egészségügyi rendszerre is. Ezeket nem lehet 2013-ra halasztani.

Már alig vannak olyanok, akik 1990 óta ülnek a házban. Köztük van Orbán és Kósa, akik ma másodszor jutottak fel a hatalom csúcsára
Kósa Lajos
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.