Orbán avatni készül

A parlament törvénysértően halasztotta el a foktői önkormányzat feloszlatását hétfőn. Orbán ott avat gyárat csütörtökön. A helyi Fidesz elnöke és alelnöke kölcsönösen följelentette egymást.

Váratlanul elhalasztották a foktői önkormányzat feloszlatását hétfőn a parlamentben. A feloszlatásra irányuló kormányjavaslatot Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter terjesztette be szeptember 9-én, arra hivatkozva, hogy a képviselő-testület alkotmányellenesen működik. Valójában egyáltalán nem működött évek óta, hiszen a héttagú testületből öten már a 2010-es választás óta alig jártak a testületi ülésekre. Nem fogadták el a költségvetést az előírt határidőre, késett a segélyek kifizetése, előfordult, hogy azt a folyószámlahitelt is csak az utolsó pillanatban szavazták meg, amelyből kifizették a helyi közalkalmazottakat.

Falugyűlés Foktőn 2011. június 27-én. Jakab Ferenc polgármester csendre inti, közben videóra veszi a lakosságot

Az önkormányzati törvény előírása szerint az alkotmányellenesen működő önkormányzat feloszlatásáról a parlament a kormányjavaslat benyújtását követő soron következő ülésén határoz. (A törvény nem ad lehetőséget elhalasztásra.) A plenáris szavazás előtt tárgyalnia kell az előterjesztést az önkormányzati és az alkotmányügyi bizottságnak. Az előírások szerint megjelent dr. Szabó Erika államtitkár és dr. Jakab Ferenc, Foktő polgármestere. Az önkormányzati bizottság megtárgyalta és megszavazta a foktői feloszlatását. Az alkotmányügyi bizottság elnöke, Cser-Palkovics András viszont váratlanul bejelentette, hogy az előterjesztést leveszik a napirendről. Az okot firtató kérdésre általános alanyú mondattal válaszolt: kérték, hogy vegyék le. Nem derült ki, hogy ki kérte, és miért kérte.

Lamperth Mónika MSZP-s képviselő megkérdezte Kövér László házelnököt, aki azt válaszolta: ellentmondás van a házszabály és az önkormányzati törvény között, amit fel kell oldani – de a képviselőnő szerint a házelnök nem tett semmit ennek érdekében.

Az igazi ok valószínűleg az lehetett, hogy Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Foktőre látogat, hogy felavassa a Glencore Grain Hungary Kft. növényolajgyárát, amelynek működéséhez új dunai kikötőt, iparvágányt, elkerülő utat építettek a Kalocsa melletti, mintegy 1400 lakosú község területén. Felújították a Kalocsa és Kiskőrös közötti, korábban bezárt vasútvonalat is, hogy azon szállítsák a nyersanyagot a gyárba.

Dr. Jakab Ferenc korábban „Kis Kuwait”-nak nevezte faluját a hatalmas ipari üzem odatelepülése miatt. Százmilliós nagyságrendű helyiadó-bevételt vártak – valószínűleg az ipari óriás megjelenése rontotta meg a viszonyt a korábban működőképes helyi önkormányzat tagjai között.

Jakab Ferenc 2002 óta polgármester a faluban, és mostani ellenfeleinek többsége is képviselő volt korábban is – együttműködtek vele, míg a falura rá nem szakadt a szerencse, a több száz munkahelyet teremtő külföldi befektető képében. Azóta állandóak a konfliktusok, hogy kinek a földjét sajátítsák ki az elkerülő út érdekében, mire költsék a befolyt pénzt, csak a polgármester tárgyaljon-e a gyár vezetőivel, vagy a tárgyalóasztalhoz engedje a képviselő-testület ellene fordult részét is. A gyár építése egyébként 2008-ban, még a szocialista-szabaddemokrata kormány működése idején kezdődött, a Glencore Foktőre telepítésében a korábbi kormánynak vannak döntő érdemei, csakúgy, mint a Mercedes kecskeméti letelepedésében.

Bár az önkormányzat honlapján függetlenként szerepelnek, a képviselők többségéről tudni lehet, hogy a Fideszhez áll közelebb. A polgármester például a Fidesz helyi szervezetének elnöke volt, amikor 2010-ben hivatali visszaélés, nagy értékre elkövetett csalás gyanújával följelentette őt Molnár László Krisztián, a helyi Fidesz-szervezet alelnöke. Jakab sem maradt adós, ő pedig rágalmazással vádolta meg alelnökét.

A helyi önkormányzaton belüli konfliktusok hátráltatták a gyár épülését. A falut elkerülő út például a tervezettnél egy évvel később készült el. A térségben sokan ennek tulajdonítják, hogy a Glencore végül letett arról, hogy biodízel-üzemet és biomasszagyárat is építsen Foktőn. Juhász Csaba, a Glencore Grain Hungary Kft. ügyvezetője korábban a Baon.hu portálon úgy nyilatkozott: jelenlegi terveiket nem befolyásolja a konfliktus, a jövőbeliek megvalósulása azonban attól függ, hogyan tudnak együtt élni a település vezető testületével.

A gyár avatására csak írásos meghívóval lehet bejutni. Információink szerint 500 vendég kapott ilyen meghívót. A Terrorelhárítási Központ már ellenőrizte a területet. Az avatóünnepség a megnövekedett választókerület fideszes képviselőjének, Font Sándornak is a kampányrendezvénye lesz – a kiskőrösi Fontnak nem mindenki örül a korábban önálló választókerületként működő kalocsai járásban.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.