Orbán: bátorság elvtársak, Magyarországon demokrácia van
Vasárnap a magyarok megdöntöttek és megbuktattak egy politikai és gazdasági rendszert és úgy döntöttek, hogy helyette megalakítanak egy újat - értékelt Orbán Viktor, a Fidesz elnöke hétfőn Budapesten, nemzetközi sajtótájékoztatóján. A mi dolgunk az a következő hónapokban, hogy a megalakított új gazdasági és politikai rendszert tartalommal töltsük meg és felépítsük - fogalmazott a kormányfői poszt várományosa. A politikus azt mondta: először a gazdaságot és közbiztonságot teszik rendbe, semmilyen gyors, alkotmányos átrendezésre nem kell számítani.
Amíg a köztársasági elnök nem kér fel valakit arra, hogy kezdje meg a kormányalakítási tárgyalásokat, addig Orbán Viktor sem személyekről, sem a minisztériumok számáról nem nyilatkozik. A Fidesz elnöke ezt hétfői budapesti nemzetközi sajtótájékoztatón közölte az MTI kérdésére, hozzátéve, hogy néhány név már van a fejében a leendő kormánytagokat illetően. A következő napokban azonban az államfő a főszereplő - mondta.
Orbán Viktor szerint közösségépítő kormányzásra van szükség, ezért öt nemzeti ügyben nemzeti konzultációkat tartanak; az első nemzeti együttműködés kultúrájának meghonosítása. A Fidesz elnöke hétfői nemzetközi sajtótájékoztatón azt mondta: kormányzáson kívül más munkát is magára vállal egy általa vezetett kabinet, ez a közösségépítő kormányzás létrehozása. A következő két-három hétben nagyobb nemzeti konzultációs eseményekre kell számítani az öt nagy nemzeti ügyben: a rend, a gazdaság, az egészségügy, a szociális biztonság és demokrácia területén - közölte. Hozzátette: a választópolgárok döntöttek arról is, hogy máshogy működjön politika, ezt is meg kell reformálni. Orbán Viktor közölte: a nemzeti konzultációk rendszerét lépésről lépésre építik fel, első nemzeti együttműködés kultúrájának meghonosítása lesz.
Orbán Viktor szerint a leendő kormánynak - az átadás-átvétel törvényi szabályozásáról szóló előterjesztés után - elsőként egy három "blokkból álló tervet" kell benyújtania a parlamentnek, benne az adórendszerbeli változásokról, a bürokráciával szembeni átfogó támadásról, valamint az önkormányzatokkal történő együttműködésről szóló tervvel. A Fidesz elnöke hétfői nemzetközi sajtótájékoztatóján azt mondta, ezt megelőzően azonban "tiszta vizet kell önteni a pohárba", meg kell ismerni, pontosan milyen a költségvetés, az államháztartás, az ország valóságos pénzügyi helyzete.
Az új adórendszerbe a családi elem idén még nem kerülhet be, erre legkorábban jövő év januárjától lehet számítani - jelentette be Orbán Viktor, a Fidesz elnöke hétfői nemzetközi sajtótájékoztatóján. Leszögezte: idén az adórendszerben azokat az elemeket lehet meglépni, amelyekre sürgősen, a pénzügyi helyzet megoldása, az adóelkerülés megakadályozása, az adócsökkentés miatt szükség van. Az ideális rendszer még nem jön létre év közben - közölte Orbán Viktor.
Orbán Viktor szerint "a legjobb hiány a nulla hiány", vagyis az ideális állapot az, amikor nem költenek többet, mint amennyit képesek megtermelni. A probléma azonban az, hogy az ország nyakig úszik az adósságban, és ilyen körülmények között lehetetlen egy nulla hiánnyal működő költségvetést előállítani - mutatott rá a Fidesz elnöke hétfői nemzetközi tájékoztatóján. Orbán Viktor kijelentette: nem felemelni, hanem csökkenteni akarják a hiány mértékét. Szerinte meg tudnak majd állapodni az IMF-fel egy évközbeni intézkedéscsomag tartalmáról.Orbán Viktor számít az ellenzék parlamenti együttműködésére, amelynek "elegáns alkotmányjogi elbánásban lesz része", de mától minden másképp lesz.
Orbán: a parlamenti ellenzék része Magyarországnak
A Fidesz elnöke az ellenzékkel való együttműködésről, a Fidesz-többséggel szemben megfogalmazott aggályokat firtató kérdésekre azt válaszolta: a parlamenti ellenzék része Magyarországnak, a magyar politikai rendszernek és az együttműködési rendszernek is. Számítok az ellenzék "parlamenti térben" való együttműködésére - fogalmazott.
Úgy vélekedett, hogy a kétharmados, de még a feles ügyekben is egyeztetnek majd a parlamenti pártokkal, mert a parlament egy "együttműködési rendszer"; ahogy eddig, úgy a törvényalkotás rendje most is megmarad: mindenki elmondhatja a véleményét, javaslatokat tehet, és esélyt kap, hogy meggyőzzön más képviselőket saját javaslatáról. Az egy másik kérdés - fűzte hozzá -, hogy a kormányzati kérdések közül melyeknél lehet indokolt egyeztetni bárkivel, ellenzékkel vagy parlamenten kívüli szervezetekkel.
A politikai ellenfelek aggályaira válaszolva Orbán Viktor leszögezte: "Bátorság elvtársak és elvtársnők, Magyarországon demokrácia van, az emberek azt mondták, hogy a kormány menjen, a demokrácia maradjon". Hozzátette: másik világban keltünk fel, "mától minden másképp lesz, a hivatásos rettegők, a húsz-huszonöt éve az egypártrendszert szolgálók véleménye sajnos kevesebbet nyom ma reggeltől kezdve a latba, mert megváltozik a gondolkodásmód is".
Nem nevetséges - kérdezte a Fidesz elnöke -, hogy akiket huszonöt éve nem zavart, hogy Magyarországon egypártrendszer volt, ahol nem volt egyeztetés, ellenzék sem volt, nagyon jól éltek abban a világban, részt vettek a politikai életben, azok most elkezdenek rettegni a Fidesz demokratikus úton, a választópolgárok által biztosított kétharmados többségétől? Ideje ilyen értelemben is az elmúlt húsz év átmeneti korszakán túllépni, mert az álszentség megrontja a politikát - szögezte le.
A Fidesz elnöke az mondta: ki mint él, úgy ítél, azaz, aki magáról el tudja képzelni, hogy hogyan él vissza egy ilyen helyzetben, az persze, hogy aggódik. "Szelíden türelmesen, visszafogottan mondom", hogy nem engedjük meg, hogy az álszentség feleméssze a mindennapjainkat, félrevigye a vitákat, hogy arról szóljon a politika, ami nem fontos - hangsúlyozta.
Orbán Viktor leszögezte: az ellenzéknek elegáns alkotmányjogi elbánásban lesz része, de sajnos az aggályokat nem tudják figyelembe venni, tekintettel a mögöttünk hagyott harminc-negyven évre.