Orbán, a rossz diák
A Magyarország ügyeivel Washingtonban foglalkozó tisztviselők és elemzők körében Deutsch Tamás trágár Twitter-bejegyzése minimális figyelmet kapott, őt nem tartják beszámíthatónak. Sokkal figyelemreméltóbb Szijjártó Péter példátlanul tudatlan, erőszakos és beképzelt nyilatkozata, hiszen róla szóvivőként azt feltételezhetjük, hogy Orbán Viktor miniszterelnök nevében beszél – nyilatkozta a 168 órának Charles Gati, a washingtoni Johns Hopkins Egyetem professzora. Az interjú a hetilap csütörtökön utcára kerülő számában jelenik meg.
Kovács Zoltán kommunikációs államtitkár szerint az amerikai bírálat felületes információkra és rosszindulatú torzításokra épít. Gati szerint Kovács mindig ezt ismétli, ezért kapja a fizetését. „Kár, mert tanult, értelmes ember. Valamilyen egyetem majd csak ad neki állást az Orbán-kurzus után. A lényeg, hogy mindaz, amit Thomas Melia helyettes államtitkár a Képviselőház bizottsága előtt elmondott – mint azt külön is megerősítette –, az amerikai kormány hivatalos álláspontja." "Nem emlékszem arra, hogy a rendszerváltás óta Budapest bármikor is kapott volna rövid időn belül annyi kritikát Washingtontól mint most" – mondta az 1956 óta Amerikában élő Kelet-Európa szakértő, aki úgy véli, a mostanihoz hasonló ellenérzéseket legfeljebb Csurka Isván állásfoglalásai váltottak ki a rendszerváltás után. 1992 körül és 2001 őszén részben miatta volt egy-egy Fehér Házi tiltakozás. "Később viszont az előző nagykövetasszony évekig nyaggatta Gyurcsány Ferencet orosz-energia ügyben, gyakran alig voltak beszélő viszonyban. Hazug feltételezés, hogy az amerikai kormány az úgynevezett baloldalt támogatná" – fogalmazott Gati.
Az Orbán Viktornak a Nyugat összeomlását vizionáló tusványosi beszéde kapcsán a professzor elismerte, már régen feladta, hogy megpróbálja megfejteni, mit hisz el Orbán Viktor abból, amit mond: "Ez talán úgy működik, hogy egy-egy tételt előbb csak politikai célokból fejteget, ám aztán megtetszik neki és maga is elhiszi. Alighanem így volt ez március 15.-én Brüsszel és Bécs, illetve Moszkva egybemosásával is. Akkor én éppen Magyarországon voltam és nem akartam hinni a fülemnek. Nagyon furcsa volt ezt hallani valakitől, aki Oxfordban is tanult, aki többször járt Amerikában, amiről én egyébként számos nagyon pozitív személyes emléket őrzök... Vannak jó és rossz tanítványok. Ő valaha a legjobbak közé tartozott. Mindenesetre a Nyugat alkonyáról értekezni egyáltalán nem eredeti dolog. Ennek már a XIX század közepén nagy irodalma volt. Ami persze ma is belepasszolhat bizonyos nacionalista gondolkodásmódba, csak éppen nem állja ki a kritikai gondolkodás próbáját. Ám ha Orbánnak nem tetszik a nyugati civilizáció, tessék: lépjen ki az Európai Unióból és a NATO-ból!"
Charles Gati szerint a vízválasztó a választójogi törvény lesz, ha az tényleg a végletekig megnehezítené, hogy egy ellenzéki koalíció hatalomra kerüljön, akkor kemény amerikai ellenlépésekre kerülhet sor. Elképzelhetőek diplomáciai lépések, például a nagykövet hazarendelése, vagy az egyetértő nyugati nagykövetek frontális fellépése, ám Gati számára nyilvánvaló, hogy az Orbán kormány valójában csak a gazdasági szankciók nyelvéből ért. – Senkinek se legyen illúziója: a befektetők figyelmét nem kerüli el, ha az Egyesült Államok kormánya egy nap kinyilvánítja, hogy Magyarországot már nem tartja stabil demokráciának – nyilatkozta a 168 órának Charles Gati.