Érvényes népszavazás után Orbán megpróbálná kikényszeríteni az uniós alapszerződés módosítását, hogy tovább építse európai imázsát.
Orbán Viktor múlt pénteken arra utalt a közrádiónak adott interjújában, hogy a kvótaellenes népszavazás másnapján, október 3-án árulja el, hogyan folytatja harcát. Ő már döntött, de a közjogi lépést egyelőre megtartja magának. A Népszabadság információi szerint a terv nem belpolitikai természetű, Orbán végleg ki akar lépni az uniós politika nagyszínpadára. Erről beszélt lapunknak egy magas rangú kormányközeli forrás. Azt mondta: az elmúlt hetekben szűk körű találkozón hallotta a miniszterelnököt arról beszélni, hogy sikeres referendum esetén javasolná az uniós alapszerződés módosítását.
Ha tehát sikerül több mint négymillió választót rávenni a kvótaellenes népszavazáson érvényes szavazat leadására, akkor ezt a rendkívüli politikai legitimációt a Brüsszellel szembeni harc fokozására használná fel. Az uniós szerződés a tagállamok számára előírja az együttműködést és a lojalitást, ám Orbán köre úgy gondolja, megfogalmazható egy olyan szerződésmódosítási javaslat, amely a nemzetállami szuverenitást erősíti azzal, hogy hivatalos dokumentumba foglalva rögzíti: a közös jog elé kell helyezni a tagállamok bevándorláspolitikáját. A mindenkire kötelező feladatkiosztás így a menekültekkel kapcsolatban értelmét vesztené.
Nem először hallható kormánykörökben, hogy a miniszterelnök uniós szerződésmódosításban gondolkodik. Munkatársunk néhány hónapja rá is kérdezett a tervre, ám egy kormánytag azzal söpörte félre a felvetést, hogy kétséges kimenetelű lenne a javaslat sorsa, Orbán Viktor pedig soha nem bocsátkozik reménytelen küzdelembe. Az alapszerződés módosítását minden tagállamnak – saját törvényei szerint – jóvá kell hagynia: ez minimum a nemzeti parlament által megszavazott ratifikációt jelenti.