Klaas Dijkhoff, az EU soros elnökségét ellátó Hollandia igazságügyi államtitkára is kissé tanácstalanul nézett a magyar referendumról érdeklődő újságírók szemébe, amikor csütörtök reggel megérkezett a belügyminiszterek tanácskozására. Azt mondta, minden tagállamnak joga van népszavazást tartani, akár európai ügyekről is, de egyelőre nem tudják, hogy a magyar kormány mit tesz le az asztalra a referendum után.
Robert Kalinák szlovák belügyminiszter egyfajta nyomásgyakorlásnak nevezte a magyar döntést, amelyet Orbán szerinte azért hozott, hogy a pragmatikus döntések felé terelje az Európai Uniót.
|
Fotó: Veres Viktor / Népszabadság |
Rumjana Bacsarova bolgár miniszterelnök-helyettes sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, a menedékkérők áthelyezéséről már megszületett a közösségi döntés, azon legföljebb javítani lehet. Szerinte a rendelet gyengéje, hogy a migránsokat olyan országokba próbálja letelepíteni, ahová azok nem szeretnének beköltözni.
„Úgy vélem, hogy a migrációról rendezett rendkívül tendenciózus »nemzeti konzultáció« után Orbán egyértelmű eredményre számít, hisz egyébként is általa helyesnek nevezett irányba tolja a választópolgárokat" — nyilatkozta a Népszabadságnak Frank Engel luxemburgi kereszténydemokrata képviselő, aki azon kevés néppárti közé tartozik, aki rendszeresen bírálja az Orbán kormányt. „Európai politikákról nemzeti referendumot tartani nem csak kontraproduktív, de valójában megkerüli a felelősséget, amelyet az egyes kormányok viselnek azok alakításában. Ez a népszavazási ötlet újabb sajnálatos bizonyítéka annak, hogy Orbán a saját programját akarja Európára erőltetni, és egyre több követőre talál Közép-Európában. Ha ez szerinte »Ausztria-Magyarország újratöltve«, akkor a Félelem és az Elutasítás Birodalma éppoly tündöklően fog összeomlani, mint eredeti Habsburg változata száz évvel ezelőtt".
|
Fotó: Veres Viktor / Népszabadság |
Birgit Sippel német szociáldemokrata képviselő, az Európai Parlament állampolgári jogi bizottságának szocialista szóvivője lapunknak azt nyilatkozta: a magyar népszavazás a háború, az Iszlám Állam, a bombák, a kínzás és az éhezés elől menekülő emberek iránt viselt „közös felelősségünket" tagadja meg. „Orbán úr kínos és támogathatatlan játékot játszik a szenvedő emberek és a szomszédos országok kárára, akiket egyébként sokáig kioktatott, és akiket most a sorsukra hagyunk" – tette hozzá Sippel.
Sophie In't Veld holland liberális képviselő, az EP állampolgári jogi bizottságának egyik alelnöke a Népszabadságnak azt mondta: „Minden tagállam szíve joga eldönteni, hogy milyen nemzeti eljárásokat alkalmazva alakítja ki a hivatalos álláspontját. A népszavazás és a parlamenti szavazás egyaránt megfelel a célnak. De ha egy ország úgy dönt, hogy megszegi a törvényt, akkor kötelezettségszegési eljárást indítanak ellene. Minden tagállamot köteleznek az Európai Unió törvényei."