Az ügyletről elsőként hírt adó Átlátszó oknyomozó portál kérésére a keszthelyi önkormányzat korábban elküldte a megállapodást, a közzétett iratokból azonban hiányzott az egyik melléklet. Lapunk megkapta a hiányzó oldalt, amelyből kiderül, Keszthely decemberben nem „csak” bérbe adta a vitorláskikötő területét, hanem elkötelezte magát az ingatlan értékesítése mellett.
Habkönnyű üzlet
Tiborcz rendkívül kedvező feltételekkel szerezte meg a keszthelyi kikötő bérleti jogát. Hogy milyen jó üzletet kötött, arra egy alsóörsi bérbeadás is fényt vetett.
A szerződéshez csatolt szándéknyilatkozat szerint ugyanis Keszthely – a vízpart rehabilitációs tanulmányterve módosításának minisztériumi elfogadása után – a kikötő és a környezetét adó, különböző helyrajzi számú parti telkek területét összevonja, majd ebből forgalomképessé tesz nyolcezer négyzetméternyi területet.
A nyilatkozatból kiderül, hogy ez magában foglalja majd a Tiborczék által a Balatoni Hajózási Zrt.-től megszerzett épületek – így például snackbár, fürdőház – területét, vagyis nagy valószínűséggel a kikötő földterületét veheti meg a miniszterelnök vejének érdekeltsége. A keszthelyi polgármester, Ruzsics Ferenc és a helyi jegyző által december 10-én aláírt nyilatkozat ugyanis leszögezi, az önkormányzat vállalja, hogy a telekátalakítás után létrejövő ingatlant a kikötőben lévő felépítmények elővásárlási joggal rendelkező tulajdonosa – ez a Tiborczékhoz tartozó Nyugati-medence Kikötőfejlesztő Kft. – részére értékesíti „az aktuális forgalmi értéken”. Az önkormányzat szerint erre a vitorláskikötő üzemeltetése és a hozzá kapcsolódó feladatok ellátása érdekében van szükség.
|
2013. szeptember 17.: Orbán Ráhel és Tiborcz István esküvője. Jó partik Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Tiborczék kalandos úton vitorláztak be a keszthelyi kikötőbe. A Phoenixet korábban a Balatoni Hajózási Zrt. üzemeltette, ám a veszteségekre hivatkozva a kikötő bezárását tervezte, ezért a város egy önkormányzati tulajdonú céggel 2012-től átvette az üzemeltetést. A megállapodás része volt az épületek megvásárlására szóló opció azzal, hogy ha 2014 végéig nem venné meg a város az ingatlanokat, akkor 50 milliós kötbért kell fizetnie.
A határidőhöz közeledve felgyorsultak az események: Keszthely december 9-én bejelentette, hogy az önkormányzati cég él az opciós joggal, majd a következő napon szerződést kötöttek Tiborczékkal a társaság eladásáról. A városi kikötőüzemeltető cég eladásánál azért nem volt szükség pályáztatásra, mert azt csak 25 millió forint felett írja elő jogszabály, míg a vételárat az említett hétmillióban határozták meg – és így kerülhetett legvégül a közvagyon igen kedvező áron magántulajdonba Tiborczékhoz.