A politikai helyzetértékeléseknek a Schmidt Mária ante portas című Magyar Nemzet-cikk vetett véget, megüzenve: a trónkövetelők esélytelenek. Áder János ezek után pedig brüsszeli száműzetésbe kényszerült. Amikor pedig a Fidesz-elnökség tagjai megpróbálták rábeszélni Orbánt, hogy egy időre távozzon Brüsszelbe, a válasza az volt, hogy nem megy el, és állítólag az is elhangzott a részéről, hogy
„nálam van a kasszakulcs”.
A kasszakulcs most talán még jobban nála van, mint valaha, a parlamenti többség és a gazdasági érdekháló működik.
POLIGRÁF: ORBÁN VIKTOR LEVAKARNÁ MAGÁRÓL HABONY ÁRPÁDOT
A Tölgyessy Péter által definiált fideszes „zárt szerzetesi férfiközösség” azonban már a múlt homályába vész, a politikai kormányzás epicentruma a miniszterelnök, nincs más hatalmi centrum, a Fidesz-elnökség sem az. Közben a legelkötelezettebb jobboldaliak számára is megnehezíti a miniszterelnökhöz való viszonyulást a korrupciós vádak szünet nélküli örvénylése, a városi legendák a külföldi bankszámlákról és az orbáni hatalomgyakorlás „keleties természete”. Konkrétan az, hogy erkölcsi dimenziót próbálnak adni Simicska Lajos kiszorításának, miközben „a család”, vagyis Tiborcz István csillaga folyamatosan emelkedik, 2014-ben már 3,8 milliárd forint közbeszerzést nyert el az Orbán Ráhel férje érdekeltségéhez tartozó Elios. A stadionépítési és focilázzal szemben is ambivalens a jobboldali tábor. De sem ez, sem a Quaestor-botrány nem érte el a hitevesztettségnek azt a szintjét az Orbán-szimpatizánsok között, mint például Mészáros Lőrinc leplezetlen meggazdagodása.
A Habony-jelenség pedig már az Orbán-szekta tagjainál is „irritációs faktor”.
„A jobboldali tábor számára katarzist Habony Árpád kiebrudalása jelentene”
– mondták többen is a Népszabadságnak, összekapcsolva a Habony-jelenséget az urizálással, az „új hullámos ficsúrok” térnyerésével.
Orbán Viktor tegnap Miskolcon egy Habony Árpádnak, személyes stratégiai főtanácsadójának a szerepére és fizetésére vonatkozó kérdésre azt válaszolta, hogy „ilyen nevű embert a kormány nem foglalkoztat, nincs rajta a kifizetési listán, minden egyébbel forduljon a népesség-nyilvántartóhoz”. Utóbb hozzátette: semmilyen hivatalos természetű kapcsolatban nem áll Habonnyal, s nem is fog. Nem is tud mit kezdeni azzal, ha valaki a tanácsadójának képzeli magát, vagy annak nevezik az újságok.
Mindezt a lapunknak nyilatkozó jobboldaliak végtelenül cinikusnak minősítették. Érezhető, hogy a miniszterelnök számára is kínos Habony közelsége, valamivel el kellett intézni ezt a kérdést, és „ennyi tellett tőle”. De fideszesek szerint a közlés tartalma nyilvánvalóan nem igaz, hiszen „Habony az új Simicska”, és a miniszterelnök akaratából építi az új jobboldali médiaportfóliót. Egyikük azt mondta: „Félő, hogy a végén Orbán Viktor is a Habony Árpád által uralt médiabirodalom politikai terméke lesz.”
Minderre kormánytagok és fideszes politikusok részéről az a reakció: Orbánnak nincs alternatívája a jobboldalon, a politikai porondon pedig csak Don Quijoték állnak vele szemben. Kövér László szűk körben elismerte, hogy vannak hibák, de – idézték munkatársunknak a házelnököt – azért is áll mellette a végsőkig, mert szerinte a szabadságharcot vívó Orbán Viktor jelenleg az egyetlen garancia arra, hogy Magyarország nem lesz külső hatalom érdekszférája.