„Ködös és zűrzavaros hablaty" helyett a „jog tiszta mezejére" kell lépni a kitiltási ügyben a miniszterelnök szerint. Vagyis Vida Ildikó NAV-elnök indítson pereket az őt korrupciós cselekményekkel hírbe hozó amerikai ügyvivő, André Goodfriend ellen.
Lényegében utasításba adta a kormányfő, hogy az adóhatóság vezetője perelje be André Goodfriend ideiglenes amerikai ügyvivőt. A kormányfő szerint a magyar jogrendszer lehetőséget teremt erre. Ám téved: a diplomaták büntető és polgári peres ügyekben is mentességet élveznek. Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában pénteken kijelentette: a NAV-elnököt is érintő kitiltási ügyben „ködös és zűrös hablatyolás" helyett – rágalmazás és a jó hírnévhez való jog megsértése miatt – a „jog tiszta mezejére" kell lépni. „Ezt várom el minden állami vezetőtől ilyen helyzetben"– fogalmazott a kormányfő.
Orbán pénteken a 180 percben. Büszke, de homályos Koszticsák Szilárd / MTI |
Már korábban írtunk róla, hogy rágalmazás vétsége miatt azért nem lehet egy diplomatát feljelenteni, mert ő a diplomáciai kapcsolatokról szóló, 1961-ben aláírt – Magyarországon 1965-ben kihirdetett – nemzetközi szerződés szerint „mentes a fogadó állam büntető joghatósága alól". Valki László nemzetközi jogász ugyanerre a dokumentumra hivatkozva kijelentette: bizonyos esetektől eltekintve – ilyen lehet például a diplomata magántulajdonban levő ingatlanával vagy kereskedelmi tevékenységével kapcsolatos jogvita – a diplomaták a fogadó állam polgári joghatósága alól is mentesek.
Arra a kérdésünkre, van-e más lehetősége Vidának elégtételt szerezni, mert korrupciós bűncselekmények elkövetésével hozták összefüggésbe, Valki elmondta: a kormány elvileg a hágai Nemzetközi Bírósághoz fordulhatna arra hivatkozással, hogy az Egyesült Államok beavatkozott Magyarország belügyeibe. Szerinte azonban ezzel sem érdemes próbálkozni, mert az USA fenntartással vetette alá magát a bíróság joghatóságának, kizárva azokat az ügyeket, amelyek megítélése szerint a saját belső joghatóságának körébe tartoznak.