Orbán Viktor azonban egyelőre nem tervez fordulatot a kormányzásban. Annak ellenére sem, hogy már a Demokrata főszerkesztője, Bencsik András is azt mondta, „a Fidesz iránti szerelem kihűlt”, nem lehetne békemenetet szervezni, mert a menetelők a Jobbikhoz húznának, Bayer Zsolt pedig a lelket és az őszinteséget kérte számon a héten írt publicisztikájában, és egy fórumon elhibázott kormányzati intézkedésekről, „hülye viselkedésről” beszélt.
A miniszterelnök szerint a kormányzás „új szakasza” ősszel kezdődhet, az október-novemberre tervezett Fidesz-kongresszussal. A jobboldali új médiaportfólió „teljes harckészültségét” is őszre időzítik, Habony Árpád vezényletével – mondták lapunknak. Gőzerővel folyik a „simicskátlanítás” is minden gazdasági-államigazgatási poszton, kérdés, hogy a milliárdos vállalkozóhoz közeli Vida Ildikó NAV-elnök esete „casus belli” lesz-e, és ha igen, mikor – mondták lapunknak.
Orbán Viktor az elkövetkező periódusban is folytatja az országjárását, „ez olyan személyes kampánya, amellyel a jobboldalon elveszített híveket kísérli meg visszaszerezni”. A jövőben csak minden második héten (szerdánként) lesz kormányülés, a köztes szerdákon „kormánynapokat” tart a kormányfő, amikor is egy-egy miniszterével konzultál. Az már látszik – Lázár János kancelláriaminiszter bejelentése is erre utal –, hogy a jobboldali szavazóbázis stabilizálásával párhuzamosan az államot is erősítik, a 30-50 százalékos béremelésekkel fokozzák a rendvédelmi szervekhez tartozók és az államigazgatásban dolgozók lojalitását.
Kérdés, hogy a miniszterelnök mennyire tudja uralni a helyzetet az elkövetkező időszakban (különösen, hogy megtiltotta a konszolidáció szó használatát), mennyire tudja érvényesíteni saját forgatókönyvét, amikor például a parlamentben a kétharmados többség elvesztése után miniszterei összevissza szavaznak – lásd Fazekas Sándor agrárminisztert. Ennek kapcsán munkatársunknak több kormányzati szereplő is azt mondta a napokban, hogy noha még karácsony idején is hallottak áprilisi-májusi kormányátalakításról – a listán Fazekas Sándor, Hende Csaba honvédelmi miniszter és Seszták Miklós fejlesztési miniszter neve szerepelt volna –, most ez nincs napirenden. Forrásaink azt valószínűsítik, hogy Orbán Viktor új csapattal valószínűleg 2016 végén, 2017 elején lép színre már a 2018-as választásokra koncentrálva. Hozzáteszik azonban, hogy „a miniszterelnök bármikor végrehajthat váratlan személycseréket miniszteri szinten is”.
|
A tapolcai választások előtt nem jött be, de az országjárás folytatódhat Földi Imre / Népszabadság |
Azokról a hírekről, miszerint a kormányfő elégedetlen az egészségügyi államtitkárával, megkérdeztük Balog Zoltán humánminisztert, aki ezt cáfolva arról számolt be lapunknak, hogy szerdán Zombor Gáborral és Lázár Jánossal közösen másfél órás beszélgetést folytattak a miniszterelnökkel, aki támogatásáról biztosította az államtitkár által ismertetett egészségügyi koncepciót. „Nem lehetett semmilyen bizalmatlanságot érezni” – tette hozzá Balog Zoltán.
A konzervatív véleményformálók ítélete nagyon rossz a kormányzásról. Kétséges, hogy személyi változtatások, például Habony Árpád menesztése nélkül lesz-e katarzis a „jobboldali lelkekben” – fogalmazott egy jobboldali véleményvezér, aki szerint a Quaestor-botrány is bizonyította, hogy a második ciklusban már hiteltelen a Gyurcsány–Bajnai-örökségre hivatkozni.