Nagy-Britannia szűkíti a bevándorlást ösztönző szociális rendszer ellátásait, s ez magyarok sokaságát is kellemetlen helyzetbe hozhatja. Idehaza más kellemetlenségekre lehet számítani: ha a kormányfő idegenellenes politikája esetleg sikeres lenne uniós színtéren, azonnal összeomlana a hazai menekültellátás, és a ránk zúduló külföldiek tömegével nem tudnánk mit kezdeni.
Külön-külön kell szabályozni az üldözöttek, a megélhetési bevándorlók és a vendégmunkások kérdését – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Parlament ülésén pár napja. A magyar kormányfő jogilag nem létező fogalmakkal operált, s összemos egymástól független kérdéseket – állítják menekült- és idegenrendészeti ügyekben járatos forrásaink. Ráadásul a menedékjogról, az EGT-tagállamok, illetve a harmadik országok állampolgárai magyarországi beutazásáról és tartózkodásáról jó ideje „külön-külön" törvények rendelkeznek. Ezekkel sem babrálhat tetszése szerint, mert a jogszabályok tartalmát nagyrészt nemzetközi egyezmények és kötelező uniós rendelkezések határozzák meg.
A Gyulai Húskombinát dolgozóinak a tüntetése 2012-ben a munkahelyük megőrzéséért. Nem vendégek Reviczky Zsolt / Népszabadság |
A kormányfő kijelentésének alapjai is megkérdőjelezhetők. Magyarországon ugyanis nincs túl sok külföldi: a bevándorlási hivatal adatai szerint 2014 végén 213 ezren voltak, a legutóbbi népszámlálás során viszont 150 ezret rögzítettek. Szakértők ez utóbbit tartják reálisnak, mert a hivatal nem tudja, hogy aki tartózkodási engedéllyel rendelkezik, időközben nem távozott-e. Gyakran igen. A külföldiek több mint a fele uniós állampolgár, háromnegyede európai. Afrikából, Ázsiából harmincezernél kevesebben jöttek, s nagyrészt közülük kerül ki a menekültként vagy oltalmazottként befogadott háromezer ember.