Mészáros és családja korábban már közel 1400 hektárhoz jutott a térségben, nemrég pedig megszerezte a még az első Orbán-kormány alatt a „piszkos tizenkettővel" (azaz a megmaradt állami gazdaságokkal) egy csokorban privatizált Herceghalmi Kísérleti Gazdaságot.
Utóbbi húzásával még 35 évig kedvezményes tarifával bérli az államtól az egykori állami cég közel 4000 hektárnyi kiváló minőségű földjét.
Korlátok nélkül
Állami földet vásárolni 300 hektárig lehet, de a családtagok birtokai nem adódnak össze, földbérletnél pedig 1800 hektár a legmagasabb elvi korlát, de a régebbi gazdaságokra (mint amilyen Herceghalom is) ez még nem érvényes.
Sallai Róbert Benedek, az LMP agrárpolitikusa lapunk kérdésére érthetetlennek nevezte, miért vált meg a korábbi tulajdonos a cégtől, amely az olcsó földbérletnek köszönhetően évtizedeken át üzembiztosan, kockázat nélkül szállította volna neki az uniós támogatásokból és az agrártermelésből származó milliárdokat. Ráadásul az eladó, Kenyeres Sándor (a Mammut üzletközpont társtulajdonosa) nagyra törő terveket dédelgetett a közelben: magántulajdonosoktól megvásárolt földeken egy egyetemvárost, innovációs központot és technológiai parkot magába foglaló komplexumot hozott volna létre a Zsámbéki-medencében, kiemelten számítva a Talentis programhoz, vagyis a „magyar Szilícium-völgy" létrehozásához lehívható uniós támogatásokra.
Mészárosék mára nemcsak Kenyeres agrárérdekeltségeit szerezték meg, hanem a Talentis Group Zrt.-t és más cégeket is (a vevő Mészáros és felesége volt, a lányuk, Mészáros Ágnes pedig máris a herceghalmi Kutatópark Ingatlanhasznosító Zrt. vezérigazgatója lett).
A legalább egy évtizede előkészítés alatt álló, de az Orbán-kormány alatt inkább akadályozott, mint segített Talentis program fejlesztési területeit nemcsak a Mészáros, hanem a Tiborcz család földvásárlásai is érintik. A miniszterelnök vejének családja a Mány környékén korábban megvett mintegy 300 hektár mellé nemrég 193 hektárt vásárolt Bicske közelében.
Az említett vételek lassanként kirajzolják egy Orbán-közeli kezekben lévő hatalmas uradalom körvonalait, amelynek tulajdonosai számára a Talentis program esetleges megvalósulása igazi pénzesőt jelenthet.
Ha az érintett termőföldek egy részét ipari fejlesztési területté minősítik (ami elé a helyi és az országos politika aligha gördítene akadályt), az néhány aláírással megtöbbszörözné az érintett földek értékét.
Ráadásul a megszerezhető uniós források nagyságrendje is jelentős: korábban összesen 12 milliárd eurós, vagyis a paksi bővítés árával megegyező programköltségvetéssel számoltak, azzal kalkulálva, hogy ilyen célokra az EU sokkal könnyebben ad támogatást, mint bármi másra, az ipartelepítést vagy az energetikát is beleértve.
Gőgös: Legalizált lopás
Fejér megyét gyakorlatilag lenyúlta az Orbán-klán, különböző áttételeken keresztül ma már a miniszterelnök és köre lehet a legnagyobb földtulajdonos az országban – fogalmazott kérdésünkre Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese. A politikus szerint Mészárosék érdekeltségeibe továbbra is tolja a pénzt a kormány, vagyis a későbbi vásárlásoknak is lesz anyagi fedezetük. – Megtehetik, az általuk elfogadott jogszabályokkal maguk legalizálták a lopást – hangsúlyozta Gőgös Zoltán, aki szerint mindennek már névleg sincs semmi köze a kezdeti célhoz, a kisgazdák földhöz juttatásához.