A miniszterelnök Európa iszlamizációjaként írta le a bevándorlást, és érzékeltette, egyelőre nem látni a végét.
Ez csak kivételes eset volt
Angela Merkel német kancellár és Orbán Viktor magyar miniszterelnök este telefonbeszélgetést folytattak, áll a szövetségi német kancellária honlapján.
Georg Streiter helyettes kormányszóvivő közölte, mindketten egyetértettek azzal kapcsolatban, hogy Magyarországnak és Németországnak is eleget kell tennie európai uniós kötelezettségeinek, beleértve a dublini egyezményt.
Orbán és Merkel továbbá abban is egyetértettek, hogy a menekültek mai továbbutazása – ahogy azt már tegnap is hangsúlyozták – csak kivételes eset volt, és a magyar határon kialakult kényszerhelyzet indokolta.
Orbán Viktor a polgári pikniken négy pontban fogalmazta meg a kormánya és a jobboldali tábor előtt álló legfontosabb szempontokat: a miniszterelnök az országhatár védelmét helyezte első helyre, mondván,
az az ország, amelynek nincs határa, nem ország.
Szerinte Magyarország etnikai és kulturális védelmét meg kell őrizni, senki nem kényszerítheti Magyarországot, hogy jelentős számú iszlám közösséget fogadjon be - mondta a lapunknak az egyik résztvevő. Ezen a ponton Orbán Viktor elmesélt Kötcsén egy anekdotát is, hogyan kérdezett vissza Brüsszelben, amikor az Európai bizottság elnökével, Jean-Claude Junckerrel találkozott.
|
Orbán Viktor Kötcsén Varga György / MTI |
Harmadik pontban a gazdasági stabilitást említette, a miniszterelnök szerint ez azért fontos, mert Európában csak azt veszik komolyan, akinek a gazdasági mutatói rendben vannak. „Annak van szava” – tette hozzá. Utolsónak a „mindennapi patriotizmust” említette, és példának hozta fel a szlovákokat, a szerbeket, valamint a románokat.
|
Angela Merkel és Orbán Viktor februári budapesti találkozójukon. Telefonon vitatják meg a migránskrízist Laszlo Balogh / Reuters |
A jelenlegi bevándorlási folyamatot azért is nevezte beláthatatlannak a miniszterelnök, mert eszmefuttatása szerint korábban az Európán kívüli válságövezetekben azt volt a jellemző, hogy a konfliktuszónából elvándoroltak, majd kulturális és etnikai kötődésük miatt idővel visszatértek országukba.
Ma nem ez a jellemző – mondta Orbán Viktor, aki
a globalizációt, szórakoztató műsorokat, reklámokat okolta Kötcsén azért, hogy sok bevándorló azért jön Európába, mert úgy akar élni, „mint mi”.
A miniszterelnök az európai migrációs válságot a liberális identitásválsággal hozta összefüggésbe Kötcsén – mondták el a Népszabadságnak.