A kabinetkormányzásra való áttérés egyszer már megbukott, a mostani kísérlet célja, hogy Orbán Viktor látszólag felülemelkedhessen a napi politikán.
„Tíz óránál előbb ne kezdődjenek a kormányülések, 10-12 napirendi pontnál ne legyen több, dél körül pedig fejeződjön is be, az ebéd az olyan polgári dolog, különösen egy polgári kormánynál” – Orbán Viktor információnk szerint így indokolta a kormánykabinetek létrehozását. Tegyük hozzá: 2010-ben. Az előző ciklusban a kormányszervezeti törvény alapján egyszer már alakultak kabinetek. Akkor úgy döntöttek, hogy „a kormány kiemelt fontosságú (...) ügyekben a kormány ülései előtti állásfoglalásra kabinetet hozhat létre, amelynek tagjai a feladatkörükben érintett miniszterek, illetve a miniszterelnök által kijelölt személyek”.
Hat évvel ezelőtt még nem volt szó politikai kormányzásról, az összkormányzati szempontnak – Orbán Viktor akaratának – mindenekfölötti érvényesítéséről sem, legalábbis nem olyan prezidenciális magasságokba való emelésével, mint most.
A hivatalosan szerdán létrehozott stratégiai és gazdasági kormánykabineteknek tehát már volt előképük: kormányzati forrásaink emlékezete szerint akkor a társadalompolitikai kabinet tanácskozásait Réthelyi Miklós humáncsúcsminiszter, a gazdasági kabinetet pedig Matolcsy György volt nemzetgazdasági miniszter vezette.