Orbán fixálná a róla kialakult képet

Országjárásra indult tegnap Orbán Viktor. A miniszterelnöki kampánykörút időzítése nyilván Mesterházy Attila MSZP-elnök, illetve az ötpárti ellenzéki összefogás menetrendjéhez igazodott.

 

Hétfőn a nagykanizsai kórházban kezdte meg országos turnéját a kormányfő
Hétfőn a nagykanizsai kórházban kezdte meg országos turnéját a kormányfő
Varga György / MTI

A legfontosabb kampányüzenet Nagykanizsán is a szabadságharc, a rezsicsökkentés volt: a miniszterelnök kampánykörútja első állomásán kijelentette: az elmúlt négy esztendőben a kormány azt tartotta a legfontosabb feladatának, hogy „megvédje a magyar embereket, és megvédje az érdekeiket” a bankokkal, a rezsicégekkel, a brüsszeli bürokratákkal szemben, és köszönetet mondott azoknak, akik viszont „megvédték a kormányukat”.

Mindenki láthatta, hogy „a szakadék széléről kellett visszarántani Magyarországot” – állította Orbán. Gondolatait azzal zárta, hogy egy nagy hagyományú polgári városban csak annyit mondhat: Soli Deo gloria, egyedül Istené a dicsőség.

Nyitrai Zsoltnak, a Fidesz társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatójának a tájékoztatása szerint a pártszövetség csaknem száz politikusa indul országjárásra – a kormányfő mellett tárcavezetők, elnökségi tagok –, hogy találkozzanak a választópolgárokkal. Az áprilisi országgyűlési választásig hátralévő 28 napban több mint háromszáz eseményen, választási gyűlésen, lakossági fórumon vesznek részt.

Csak a jót!

A kampánykörúton a miniszterelnök stabilizálni, illetve növelni szeretné bázisát, és a stratégák szerint kizárólag pozitív üzeneteket közvetít, olyanokat, amelyek „fixálják” a róla és a kormányáról kialakult nemzeti érdekvédő, harcos, aktivista imázst. Munkatársunk felvetésére, hogy lesznek-e még különleges erejű bejelentések, például a 13. havi nyugdíjjuttatáshoz hasonló kormányzati intézkedésről, korábban kormányközeli források azt mondták, „a rezsicsökkentés mindent visz”. Azóta viszont a balliberális kormányváltók miniszterelnök-jelöltje, Mesterházy Attila már bejelentette, hogy 100 ezer forintos nyugdíjhatárig 24 ezer forintot adnának a nyugdíjasoknak gyógyszerköltségekre, és erre a kormányoldalnak nyilván reflektálnia kell valamilyen hasonló ígérettel.

Információink szerint a miniszterelnök azért óvatos a kampányígéretekkel, mert Fidesz-győzelem esetén szeretné elkerülni a választások után „a maga őszödi beszédét”. „És ha nem elég óvatos, erre lesz esély, hiszen a 2014-es központi büdzsé számai korántsem olyan szépek és fényesek, ahogyan a makroszámokkal igyekeznek bizonyítani” – ismerte el lapunknak a konzervatív holdudvar egyik közgazdász prominense.

Mások arra hívták fel a figyelmet, hogy nem véletlenül időzítették a kampányfinisre Wiedermann Helgának, Matolcsy György volt kabinetfőnökének a könyvét, amely arról szól: Olli Rehn, az Európai Bizottság finn pénzügyi biztosa, ahol tudott, keresztbe tett Magyarországnak a 2010–2011-es válságkezelés során. „Ha Orbán Viktor ismét győz, és valamilyen megszorításra lesz szükség, a Wiedermann-könyv hivatkozási alap lehet” – mondták lapunknak kormányoldalról. Rámutattak: a Portfolio.hu portálon megjelentek szerint míg 2010-ben a piaci szereplők megváltásként várták, most viszont az egyik legrosszabb forgatókönyvként számolnak az esetleges kétharmados fideszes kormányzással.

A piac ugyanis egyáltalán nincs meggyőződve arról, hogy sikerült volna megállítani a magyar gazdaság leszakadását. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint csak valami „részfelmérésről” lehet szó.

Orbán Viktor és a Fidesz érdeke, hogy „csendes” kampány legyen, vagy negatív kampány; az őszödi beszédről készült jelentés, a Simon-ügy, a Zuschlag-ügy – és ami még „be van tárazva” a kormányoldalon – szintén azt a célt szolgálja, hogy rögzítse a választókban a „hazudtunk reggel, délben meg este” Gyurcsány-képet, illetve hogy a balliberális oldalon milyen „lazán” kezelték a pártpénzeket, közpénzeket.

Orbán Viktor egy héttel a választások előtt, március 29-én a Hősök terén mondja el – nagygyűléssel a háttérben – utolsó nagy mozgósító beszédét. Erről a Magyar Nemzet számolt be. Azt a Népszabadság már korábban megírta, hogy szintén ezen a napon rendezik meg a békemenetet, így az azt követő nagygyűlésre több százezer Fidesz-szimpatizánst várnak a szervezők. Mivel a békemenet szóvivőjének, Fricz Tamásnak a tájékoztatása szerint a menet ezúttal a „magyar–magyar kiegyezés” mottóval vonul, kérdés, hogy Orbán Viktor harci vagy nemzetegyesítő beszéddel zárja a ciklusát.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.