Orbán bemondta, de egyelőre nem tudni, milyen lesz a „masszívabb határzár"
A Kormányszóvivői Irodától még pénteken szerettük volna megtudni, hogy pontosan mit jelent a „masszívabb védelmi rendszer", ezért megkérdeztük: milyen műszaki tartalommal – például milyen anyagokból, milyen magasságban, milyen technikai eszközökkel kiegészítve –, mekkora hosszúságban, várhatóan mekkora költséggel és mikor épülhet fel ez a „komoly" fal.
A Belügyminisztériumtól meglehetősen szokatlan időben, szombat délelőtt kaptuk meg a választ. A tárca hangsúlyozta, hogy a kormány célja a határvédelem megerősítése, mert fel kell készülni arra az esetre, ha egy újabb és az eddiginél nagyobb migrációs nyomás érné el a magyar határt.
„Ne feledjük, hogy csak Törökországban jelenleg is hárommillió migráns várakozik, a török helyzet sérülékeny, ha bármilyen instabilitás következne be, az azt jelentené, hogy migránsok milliói célozhatják meg ismét a balkáni útvonalon keresztül a határainkat" – fogalmaznak. Úgy látják, az európai határvédelemre azonban sajnos továbbra sem számíthatunk, mert „Brüsszel a határvédelem helyett még mindig a kényszerbetelepítést erőlteti".
„Nem szabad kockáztatni, hogy egy nagyobb migrációs nyomás esetén nem elég erős a védelem. A kormány célja, hogy bármekkora is a nyomás, meg tudjuk védeni a magyar embereket és Európa schengeni határait" – hangsúlyozza a belügyi tárca. Ezért döntött úgy a kormány, hogy újabb lépéseket tesz a határvédelem megerősítése érdekében. Ehhez több embert és erősebb határzárat tartanak szükségesnek, s háromezer új rendőrt vesznek fel és képeznek ki határvadásznak.
„Másrészt szükség lehet egy masszívabb határzárra is, ami egy nagyobb migrációs nyomással és nagyobb tömeggel is elbír" – tudatják. A kormány felkérésére a Belügyminisztérium már dolgozik a terveken: most zajlik a munka annak felmérésére, hogy mely határszakaszokon pontosan milyen létesítményekre van szükség, és azokat hogyan kellene megépíteni.