Orbán a horvátokra tolta a felelősséget a hibáért

A nyilatkozatokból ítélve tapintható maradt a feszültség Ausztria és Magyarország között a magyar miniszterelnök pénteki bécsi látogatása után is.
Visszafogottan beszélt Werner Faymann osztrák kancellár a magyar miniszterelnökkel folytatott hetvenöt perces bécsi megbeszéléséről. A találkozót Orbán Viktor kezdeményezte, részint az utóbbi időkben megromlott kétoldalú kapcsolatok javítása, s ettől nem függetlenül a menekültügyek megbeszélése céljából. Csakhogy vasárnap tartományi választásokat tartanak Felső-Ausztriában, az előrejelzések pedig azt jelzik, hogy az orbáni menekültpolitikával egyetértő szélsőjobboldali Szabadságpárt (FPÖ) fog előretörni, a koalíciós pártok vissza fognak esni.
Orbán pénteken Bécsben. Változást ígért, de nem engedett
Orbán pénteken Bécsben. Változást ígért, de nem engedett
Koszticsák Szilárd / MTI

A szociáldemokrata Faymann jó ideje arra az álláspontra helyezkedett, hogy a menekültek kezelése nem csupán biztonsági, hanem emberi jogi kérdést is jelent, és az emberi jogokat a magyar kormány nem tiszteli eléggé. Faymann pénteken úgy tárgyalt Orbánnal, hogy álláspontjának mindkét elemét hangsúlyozhassa. S bár elismerte, hogy a két ország közös hajóban ül, s Magyarország a déli határainak a védelmével Ausztria határait is védi, mégis többször is a szolidaritást kérte számon, s feszültnek nevezte a kétoldalú viszonyt.

Orbán a megbeszélés után a magyar nagykövetségen tartott sajtótájékoztatót Lázár János és Szijjártó Péter társaságában (a delegációban Bakondi György is helyet kapott), s úgy vélte, hogy ha nem is lelkesen,  Ausztria tudomásul vette a magyar kezdeményezést. A magyar miniszterelnök azt a dilemmát akarta Faymann-nal tisztázni, hogy fogadja-e el Magyarország a horvát miniszterelnök javaslatát, hogy bontsák le a kerítést, s magyar–horvát összefogással tereljék a menekülőket egyenesen Ausztriába, vagy pedig Magyarország zárja le a horvátokkal közös zöldhatárt, s a kiépített átjárókon keresztül engedje át a menekülteket. Orbán szerint a kancellár az első megoldásra határozott nemet mondott, de a kerítéses verzió sem volt ínyére.

Több együttérzésre talált a magyar miniszterelnök a néppárti alkancellárnál, Reinhold Mitterlehnernél, aki igazat adott neki abban, hogy az Európai Uniónak egyértelműen meg kellene mondania, hogy a szervezet külső határainak védelmét várja-e a magyaroktól. A jobboldali Néppárt (ÖVP) az utóbbi napokban szigorított megengedő véleményén, s szigorú határellenőrzést sürget. Az egyórás, jónak és szakszerűnek mondott megbeszélésen azonban Mitterlehner is maradt a hivatalos álláspont mellett, s a menekültek emberi jogainak tiszteletben tartását hangoztatta.

Mindkét osztrák politikus kifogásolta a magyar partner információs politikáját. Orbán megígérte, hogy a magyar fél ezen változtatni fog, de a horvátokra hárította a felelősséget a hibáért, akik szerinte nem avatják be a magyar hatóságokat a menekültek mozgatásába.

A magyar kormányfő eredetileg tárgyalni akart az FPÖ vezetőjével is, aki hangos híve a magyar kormány menekültpolitikájának, vendéglátói kérésére azonban elállt tervétől.

Blogok
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.