Október 23. Erdélyben és Kárpátalján

Erdély és Kárpátalja számos pontján emlékművek avatásával, ünnepi műsorokkal, kiállításokkal emlékeztek meg az 1956-os forradalomról.

Erdély

Szili Katalin, a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) Állandó Bizottságának elnöke részt vett Kolozsváron az újonnan felállított 56-os emlékmű (a Temesváron élő Szakáts Béla alkotásának) avatási ünnepségén, szintúgy előző este a Kolozsvári Állami Magyar Operában rendezett ünnepi hangversenyen.

Az Országgyűlés volt elnöke több helyen is beszédet mondott. Egyebek között emlékeztetett a magyarországi és romániai demokrácia húsz esztendejére, hangsúlyozva, hogy 1956 történelmi tartást adott 1989-nek is. Kifejtette: 1956-ban az egész nemzet forradalma zajlott, hiszen annak a határon túl is volt hatása. 1956 három értéket képviselt, a szabadságot, a demokráciát és a függetlenséget. Szili Katalin nagy hangsúlyt helyezett az egy nemzeten belüli egymás iránti felelősségvállalásra. Megállapította, hogy a magyarországi parlamenti erők között már megvan a politikai egyetértés a kettős állampolgárság kérdésében, most az a feladat, hogy mielőbb létrejöjjön a tartalmi egyetértés is közöttük.

A díszelőadáson Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke kifejtette: - Október 23-án nemcsak a magyarországi forradalomra gondolunk, hanem a saját forradalmunkra, saját szabadságharcunkra is, hiszen 1956-ban, a nemzet egységét bizonyítva, az erdélyi magyarság is megvívta a maga szabadságharcát: nem más nemzetekkel, népekkel szemben, hanem egy hatalmas elnyomó országgal szemben, amely mindenkit rabságban akart tartani - hangsúlyozta Markó Béla.
Nagyváradon a Királyhágómelléki Református Egyházkerület, a Pro Universitate Partium Alapítvány, a Partiumi Magyar Művelődési Céh és Tőkés László európai parlamenti képviselő irodája szervezésében emlékeztek az évfordulón, megkoszorúzták a hősök és mártírok emléktábláját. A réti református templomban emlékező istentiszteletet tartottak.

Csíkszeredában koszorúzás volt az 1956-os kopjafánál, este pedig fáklyás felvonulást rendeztek. Ünnepi megemlékezés zajlott a Gloria Victis-emlékműnél Csíkszereda önkormányzatának, a Magyar Köztársaság csíkszeredai főkonzulátusának és a Volt Politikai Foglyok Szövetségének szervezésében.

Kézdivásárhely is ünnepi megemlékezés színhelye volt. A rendezvény keretében felavatták Vetró András szobrász alkotását, a forradalom tiszteletére felállított emlékművet. A Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében Katkó Tamás és Haris László fotóművész nyitotta meg Lehel Jenő fotóművész Öt séta 1956 október végén Budapesten című kiállítását.

Sepsiszentgyörgyön a Szakszervezetek Művelődési Házában adott ünnepi műsort a budapesti Ismerős Arcok zenekar. A produkció keretében részletek hangzottak el Márai Sándor, Illyés Gyula, Féja Géza, Bartis Ferenc, Wass Albert műveiből.

Kovásznán a központi parkban álló 56-os emlékműnél tisztelegtek a forradalom áldozatainak emléke előtt. Székelyudvarhelyen a Gondűző étteremben Trianon - 2. világháború - 1956: csonka magyarországi és Kárpát-medencei történelmi összefüggések címmel tartott előadást Lipusz Zsolt magyar-történelem szakos tanár. Ezután fáklyákkal vonultak a politikai üldözöttek és áldozatok Barátok temploma melletti emlékművéhez, ahol koszorút helyeztek a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom székelyudvarhelyi szervezetének tagjai.

Kárpátalja

Kárpátalján az 1956-os megemlékezések még csütörtökön elkezdődtek. Ungváron a Magyar Köztársaság Ungvári Főkonzulátusának munkatársai és a kárpátaljai magyar szervezetek vezetői tartottak emlékünnepséget és koszorúzást a város börtönének falán elhelyezett emléktáblánál, amelyet három éve avattak fel annak emlékére, hogy az épületben tartottak fogva Magyarországról deportált 840 forradalmárt és az akkori események kárpátaljai résztvevőit.

Az Ungvárhoz közeli Gálocs temetőjében megkoszorúzták 1956 egyetlen kárpátaljai mártírjának, a szovjet politikai rendőrség, a KGB kihallgatótisztjei által 1959-ben agyonvert Gecse Endre református lelkésznek, és a magyar forradalomhoz kötődő kárpátaljai ellenállás - időközben elhunyt - másik helyi résztvevőjének, Pasztellák Istvánnak a sírját, valamint a falu polgármesteri hivatalán elhelyezett emléktáblát.

Beregszászon péntek délután méltatták az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulóját a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola épületének dísztermében. A felsőoktatási intézmény diákjai és tanári kara előtt az 1956-ban Nagyszőlősön tizenévesen letartóztatott és több éves börtönbüntetésre ítélt Milován Sándor, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) alelnöke idézte fel emlékeit az 53 évvel ezelőtt történtekről.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.