Nyilvános süvegelést ígértek Szócskának a szocialisták

Várhatóan szeptembertől terheli adó az egészségtelen élelmiszereket. Az energiaitalok literjének például 250, a sós snackek kilójának 200 forint lesz az adója.

A heves ellenzéki utálkozás mellett a kormánypárti padsorokban sem aratott tetszést, hogy a Fidesz két képviselője még az édes élet sóját is megkívánja adóztatni. A szocialista Kovács Gábor, képviselő társai nevében megígérte: nyilvánosan, a parlamentben emelik meg a kalapjukat Szócska Miklós, az egészségügyért felelős államtitkár előtt, ha „átveri” a kormányon, hogy a chipsek, és az édességek megadóztatásából származó bevételt valóban csak az egészségügy céljaira lehessen felhasználni.

A parlamentnek benyújtott javaslatban ugyanis egyetlen szó sincs arról, hogy a sós és édes élelmiszerekre kivetett adó miként jut el az egészségügyhöz. Szócska Miklós azt mondta: ő ugyan nem köthet üzletet kormányzati ügyekben az ellenzékkel, de járjon neki a nyilvános süvegelés akkor is, ha nem is ellenzéki módosításra, de mégis ágazatához kerül a pénz. A kormánynak sincs más szándéka, minthogy az újabb kisadóból az egészségügyet finanszírozza - mondta.

A pénteken egyéni képviselői indítványként benyújtott javaslat a cukrozott és 25 százaléknál kevesebb gyümölcsöt tartalmazó üdítőitalok adóját literenként 5, a cukrot és koffeint is tartalmazó energiaitalok adóját pedig 250 forintban határozta meg. A szilárd termékek közül az előrecsomagolt sütemények adója kilogrammonként 100 forint, a sós snackeké 200, míg az ételízesítőké 500 forint, ugyancsak kilogrammonként. Érdekessége a javaslatnak, hogy nem sorol fel konkrét termékeket, csupán az úgynevezett vámtarifaszámot, ám az azokhoz tartozó élelmiszercsoportokban is lesznek kivételek. Csak akkor kell például adózni a túl sok sót vagy cukrot tartalmazó élelmiszerek után, ha az be van csomagolva. De vannak egyéb kivételek is, így nem sújtja majd termékdíj a kenyérféléket és péksüteményeket, a mustárt és ketchupot, illetve értelemszerűen a cukor-, illetve sótartalom megadott határértéke alá eső készítményeket.

Az előterjesztők egyike, Kovács József, a parlament egészségügyi bizottságának kormánypárti elnöke a magyar népesség rendkívül rossz egészségi állapotával indokolta az újabb kisadó kivetését. Remélte, hogy a gyártók ennek hatására rákényszerülnek arra, hogy az elfogadható szint alá csökkentsék termékeik só- és cukortartalmát.

A parlament egészségügyi bizottságában az ellenzéki pártok képviselői szerint a csomagolt és nem csomagolt  élelmiszerek megkülönböztetése értelmetlen, mert az egészségkárosító hatás nem a csomagoláson múlik. Szilágyi László, az LMP képviselője szerint az uniós szabályokkal ellenkező jogalkotásra készül a kormány, hiszen az unió tiltja a kettős adóztatást, márpedig az előtte lévő előterjesztésből az derül ki, hogy bizonyos termékek csomagolását többszörösen megadóztatnák. Szerinte ha valóban az egészségjavítás a cél, akkor egyebek mellett az egészségre káros élelmiszerek reklámozását kellene tiltani, de legalábbis a parlament előtt lévőnél átfogóbb intézkedéscsomagra lenne szükség. A fideszes Iván László professzor szerint egy ilyen szabályozás előtt jó lenne tudni azt is, hogy miként lehetne egyéb eszközökkel befolyásolni, hogy a lakosság az egészségesebb élelmiszereket válasszon. Vajon miért nem az egészséges répát veszi meg a piacon, a porlevesek helyett? Finoman kritizálta az előterjesztőket, utalva a megbetegedési statisztikai adatokkal való érvelésre. Mint mondta, az emberek halálozását nem a statisztika adatok támasztják alá, hanem a meghaló és megbetegedő emberek jelennek meg a statisztikában.

Horváth Zsolt (Fidesz) nem vitatta, hogy a javaslat érinti a fogyasztókat, mert megdrágítja a nem egészséges élelmiszerek egyes csoportjait. Hozzátette: lépésről-lépésre kívánnak haladni, most ennyire futotta, és remélte, hogy a parlamenti vitával újabb, az egészséges élelmiszerek fogyasztását ösztönző egyéb eszközökkel gazdagodhat a javaslat.

Az úgynevezett népegészségügyi termékdíjról szóló törvénytervezetet a gyorsított eljárással tárgyalja a parlament. A pénteken benyújtott indítványnak hétfőn késő este kezdődik meg az általános vitája a parlamentben és várhatóan még a héten a részletes vitára is sor kerül, július 11-én pedig megtörténik a végszavazás, így szeptember elsejétől hatályba is léphet a jogszabály.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.